Cyfrowa Leica M3? Ollie Baker udostępnia przepis na transformację analogowego dalmierza

4

Autor: Krzysztof Mularczyk

27 Kwiecień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Jak przekształcić w domu analogowy dalmierz w cyfrowy? Ollie Baker po raz kolejny zaskakuje. Tym razem matryce z Sony NEX-5 i A7 trafiają do analogowego aparatu Leica M3.

Pięć lat temu Ollie Baker z Wielkiej Brytanii, wówczas jako 18-letni student fizyki, opracował sposób zamiany analogowego klasyka Konica Auto S3 w cyfrowy dalmierz (zobacz: "Konica Auto S3 zamieniona w aparat cyfrowy przez osiemnastolatka"). Wykorzystał do tego części z aparatu Sony NEX-5, wspomagając się drukarką 3D. W efekcie analogowy korpus zyskał w pełni cyfrowe możliwości, realizowane przez 14 Mp matrycę APS-C i płytę główną z bezlusterkowca Sony.

Po tym sukcesie Ollie Baker postanowił rozpocząć kolejny ambitny projekt na Kickstarterze, tym razem przerobienia analogowego modelu Leica M3. Po 5 latach mamy w końcu efekty.

Cyfrowe dalmierze na podzespołach Sony A7 i NEX-5

Jak podkreśla na swojej stronie, długo próbował pogodzić dwie idee. Przede wszystkim chciał stworzyć wersję z matrycą pełnoklatkową wykorzystując podzespoły z Sony A7, ale jednocześnie nie chciał zmieniać gabarytów i ergonomii analogowego klasyka. Niestety cyfrowe części z pełnoklatkowego bezlusterkowca okazały się za duże.

W związku z tym podjął decyzję, aby wykonać dwie transformacje. Jedną na bazie podzespołów z bezlusterkowca NEX-5 opartego na matrycy APS-C. W efekcie analogowy korpus nie stracił nic ze swojej funkcjonalności. Całą elektronikę wraz z zasilaniem udało mu się bowiem zmieścić w tylnej ściance. W wersji najbardziej ambitnej, po jej podłączeniu aparat zyskuje funkcjonalność cyfrowego dalmierza, a po podłączeniu ścianki “analogowej” możliwy jest powrót do fotografowania na kliszy.

Przeróbka pełnoklatkowa okazała się bardziej wymagająca - problemem była duża płyta główna, migawka i między innymi dodatkowe zdystansowanie mocowania obiektywu, aby jednocześnie nie zwiększać grubości korpusu. Na szczęście udało się zachować oryginalny wygląd i funkcjonalność ustawiania ostrości jaką daje dalmierz. W środku zaś znalazła się pełna elektronika A7 wraz z mechanizmem migawki.

Zrób to sam w domu

Oba projekty robią imponujące wrażenie. Całość została doskonale przemyślana i wykonana w każdym detalu, choć Ollie nie spoczywa na laurach i zapowiada, że wersję pełnoklatkową będzie na pewno dopracowywał.

Na swojej stronie Frankencamera Ollie Baker udostępnia szczegółowe zdjęcia i opisy, jak krok po kroku wykonywał te transformacje. Dla każdego, kto chciałby takie konstrukcje wykonać samodzielnie w domu jest to ogromne źródło wiedzy i inspiracji. Mamy nadzieję, że Wy też spróbujcie, trzymamy kciuki!

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7S III - filmowy kombajn dla najbardziej wymagających powraca
Sony A7S III - filmowy kombajn dla najbardziej wymagających powraca
Długo oczekiwany model A7S III wreszcie ujrzał światło dzienne. Względem poprzednika oferuje masę usprawnień, ale czy wystarczą one, by spełnić oczekiwania...
52
1
Martwisz się, że Canon EOS R5 lub R6 będzie się przegrzewał? Rozwiązania tego problemu są już w drodze…
Martwisz się, że Canon EOS R5 lub R6 będzie się przegrzewał? Rozwiązania tego problemu są już w...
Od nowego patentu Canona, po rozwiązania firm zewnętrznych. Wszystko wskazuje na to, że ograniczenia długości nagrywania filmów w nowych EOS-ach będzie można przeskoczyć.
15
6
Filmy 5.9K ProRes Raw w Panasonicu S1H. Wystarczy, że zaktualizujesz firmware
Filmy 5.9K ProRes Raw w Panasonicu S1H. Wystarczy, że zaktualizujesz firmware
Już jest! Po aktualizacji darmowego firmware’u pełnoklatkowy Lumix S1H będzie mógł filmować w surowym formacie ProRes Raw w rozdzielczości aż 5.9K
1
3
Powiązane artykuły