Cyfrowa Leica M3? Ollie Baker udostępnia przepis na transformację analogowego dalmierza

Autor: Krzysztof Mularczyk

27 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jak przekształcić w domu analogowy dalmierz w cyfrowy? Ollie Baker po raz kolejny zaskakuje. Tym razem matryce z Sony NEX-5 i A7 trafiają do analogowego aparatu Leica M3.

Pięć lat temu Ollie Baker z Wielkiej Brytanii, wówczas jako 18-letni student fizyki, opracował sposób zamiany analogowego klasyka Konica Auto S3 w cyfrowy dalmierz (zobacz: "Konica Auto S3 zamieniona w aparat cyfrowy przez osiemnastolatka"). Wykorzystał do tego części z aparatu Sony NEX-5, wspomagając się drukarką 3D. W efekcie analogowy korpus zyskał w pełni cyfrowe możliwości, realizowane przez 14 Mp matrycę APS-C i płytę główną z bezlusterkowca Sony.

Po tym sukcesie Ollie Baker postanowił rozpocząć kolejny ambitny projekt na Kickstarterze, tym razem przerobienia analogowego modelu Leica M3. Po 5 latach mamy w końcu efekty.

Cyfrowe dalmierze na podzespołach Sony A7 i NEX-5

Jak podkreśla na swojej stronie, długo próbował pogodzić dwie idee. Przede wszystkim chciał stworzyć wersję z matrycą pełnoklatkową wykorzystując podzespoły z Sony A7, ale jednocześnie nie chciał zmieniać gabarytów i ergonomii analogowego klasyka. Niestety cyfrowe części z pełnoklatkowego bezlusterkowca okazały się za duże.

W związku z tym podjął decyzję, aby wykonać dwie transformacje. Jedną na bazie podzespołów z bezlusterkowca NEX-5 opartego na matrycy APS-C. W efekcie analogowy korpus nie stracił nic ze swojej funkcjonalności. Całą elektronikę wraz z zasilaniem udało mu się bowiem zmieścić w tylnej ściance. W wersji najbardziej ambitnej, po jej podłączeniu aparat zyskuje funkcjonalność cyfrowego dalmierza, a po podłączeniu ścianki “analogowej” możliwy jest powrót do fotografowania na kliszy.

Przeróbka pełnoklatkowa okazała się bardziej wymagająca - problemem była duża płyta główna, migawka i między innymi dodatkowe zdystansowanie mocowania obiektywu, aby jednocześnie nie zwiększać grubości korpusu. Na szczęście udało się zachować oryginalny wygląd i funkcjonalność ustawiania ostrości jaką daje dalmierz. W środku zaś znalazła się pełna elektronika A7 wraz z mechanizmem migawki.

Zrób to sam w domu

Oba projekty robią imponujące wrażenie. Całość została doskonale przemyślana i wykonana w każdym detalu, choć Ollie nie spoczywa na laurach i zapowiada, że wersję pełnoklatkową będzie na pewno dopracowywał.

Na swojej stronie Frankencamera Ollie Baker udostępnia szczegółowe zdjęcia i opisy, jak krok po kroku wykonywał te transformacje. Dla każdego, kto chciałby takie konstrukcje wykonać samodzielnie w domu jest to ogromne źródło wiedzy i inspiracji. Mamy nadzieję, że Wy też spróbujcie, trzymamy kciuki!

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Pierwsze plotki o Sony A7 V - czy to może być prawdą?
Pierwsze plotki o Sony A7 V - czy to może być prawdą?
W internecie pojawiły się jedne z pierwszych bardziej rozbudowanych donosów na temat kolejnej generacji korpusu Sony A7. Według nich podstawowy model z pełnoklatkowej oferty Sony E...
11
Ostatnie dni letnich promocji Sony – sprawdź szczegóły!
Ostatnie dni letnich promocji Sony – sprawdź szczegóły!
Kończy się lipiec, a wraz z nim wielka kumulacja promocji Sony. Wykorzystaj ostatnie dni miesiąca i uzupełnij swój sprzęt o aparaty, obiektywy i kamery w super cenach.
3
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Powiązane artykuły