Adapter Sintech CFE Type-B - sposób na niedrogą, szybka kartę CFExpress?

Autor: Maciej Luśtyk

7 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Ostatnimi czasy popularnym rozwiązaniem jest budowanie własnych dysków SSD w oparciu o pamięci NVMe i specjalne case’y. Ale czy wiecie, że w ten sam sposób można zbudować niedrogą kartę CFexpress?

Szybkie dyski półprzewodnikowe stają się dzisiaj standardem i coraz częściej zwracają uwagę twórców, zwłaszcza tych zajmujących się materiałami wideo. Z racji tego, że ich ceny nadal są wysokie, ostatnimi czasy popularnym rozwiązaniem stało się budowanie własnych zewnętrznych nośników w oparciu o kości pamięci NVMe i specjalne obudowy, które pozwalają korzystać z nich jak ze zwykłych dysków przenośnych. Wygląda na to, że niebawem ten trend może zawitać na rynek wyjątkowo kosztownych kart CFExpress, które w nadchodzących latach, w obliczu rosnącego zapotrzebowania na wideo będą stawać się zapewne dominującym nośnikiem.

CFexpress o pojemności 1 TB za ok. 1000 zł. Adapter Sintech otwiera drogę do własnoręcznego tworzenia zamienników kart

Serwis Tom’s Hardware donosi o nowych niedrogich adapterach firmy Sintech, które umożliwiają stworzenie zamiennika kart CFExpress w oparciu o niedrogie dyski SSD typu M.2 2230 NVMe, które m.in. montowane są w laptopach i które pozwolą nam zaoszczędzić w ten sposób setki jeśli nie tysiące złotych.

Obecnie najtańsze karty CFExpress o pojemności 128 GB kupimy za około 650 zł, jednak w przypadku wielu producentów warianty o tej pojemności to koszt nawet ponad 1000 zł. Modele o pojemności powyżej 1 TB to już z kolei koszt bliski 4000 zł, a każdy kolejny terabajt zwiększa cenę o kolejne tysiące. Nie trzeba chyba wspominać, że to właśnie te duże pojemności najbardziej interesują twórców wideo. W przypadku tanich kompaktowych dysków NVMe 2230, ceny oscylują na poziomie poniżej 200 zł za pojemności rzędu 256 GB i 1000 zł za 1 TB, przy czym oferują takie same specyfikacje odnośnie transferów, jak większe nośniki NVMe i zbliżone do tych oferowanych przez karty CFE producentów. Koszt samego adaptera to z kolei ok. 200 zł (44 dolary). O oszczędności tego rozwiązania nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Co ryzykujemy decydując się stworzyć kartę CFExpress w oparciu o dysk NVMe?

Osobną sprawą pozostaje wydajność i bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Standardowe karty testowane są pod kątem kompatybilności i wytrzymałości. W przypadku chińskich rozwiązań DIY i tanich dysków SSD mogą występować różne problemy. Nie mamy też gwarancji, że przy zapełnianiu własnoręcznie stworzone karty będą utrzymywać nominalne wartości transferów tak, jak robią to np. nowe karty firmy Angelbird.

Biorąc pod uwagę dostępność różnego rodzaju benchmarków intensywnie testujących wszelakie nośniki, a także w większości dobre doświadczenia osób pracujących na stworzonych w ten sposób zewnętrznych dyskach SSD, jest to na pewno opcja godna rozważenia.

Jeżeli chodzi o ryzyko, przyrównalibyśmy to do używania oprogramowania Magic Lantern w aparatach Canona. Nigdy nie było oficjalnie wspierane i zawsze odpalając je musieliśmy akceptować ewentualne ryzyko utraty materiału, ale przez lata z powodzeniem pracowało na nim całe pokolenie filmujących lustrzankami.

Adapter Sintech dostępny jest do kupienia na stronie eshop.sintech.cn.

Źródło: tomshardware.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox prezentuje nowe akcesorium, które zamieni lampy AD200 i AD200 Pro w lampę typu ring flash. To lżejsza alternatywa dla samodzielnej lampy AR400.
4
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
Nowe monitory BenQ oferują rozdzielczość 4K na dużych 27- i 32-calowych matrycach, zachowując przystępną cenę i oferując szereg funkcji dodatkowych.
4
Profoto Connect Pro - nowy, rozbudowany wyzwalacza lamp systemu AirX
Profoto Connect Pro - nowy, rozbudowany wyzwalacza lamp systemu AirX
„Profoto Connect Pro to więcej niż pilot. To centralny układ nerwowy każdej sesji gdyż to przez niego wszystko przepływa” - pisze producent o nowym, wielofunkcyjnym...
3
Powiązane artykuły