Ważna aktualizacja Nikona Z6 i Z7 - wsparcie dla kart CFexpress i filmy RAW

Autor: Maciej Luśtyk

17 Grudzień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Na tę informację użytkownicy najnowszych Nikonów czekali niemal rok. Najnowszy firmware pozwoli korzystać z szybkich kart CFexpress. Na zainteresowanych czeka także płatna usługa rozszerzenia możliwości i zapis wideo w formacie RAW na rejestratorach Atomos Ninja.

O wzbogaceniu funkcjonalności bezlusterkowych modeli Z6 i Z7 producent poinformował po raz pierwszy podczas styczniowych targów CES 2019. Wiadomość o możliwości wkroczenia w świat ultraszybkich kart CFexpress i zapisu wideo w formacie RAW podekscytowały fotografów, na gotowy produkt musieli oni jednak czekać prawie rok. Dlaczego tak długo, skoro inne z zapowiadanych funkcji (wykrywanie oka) pojawiły się już w maju? Tego nie wiadomo, ale można przypuszczać, że wpływ na to miała niedawna sądowa batalia między firmami Apple i RED o prawa do formatu ProRes RAW.

Zgodnie z zapowiedzią firmware w wersji 2.20 rozszerza funkcje aparatu o wsparcie dla kart CFexpress, które fizycznie nie różniąc się od dotychczasowych nośników XQD nie będą wymagały od użytkowników modyfikowania samego aparatu.

Niestety, nowe funkcje wideo kosztują i to nie mało

Niestety tak prosto nie będzie z rozbudowaniem funkcji filmowych. Niestety, jak przypuszczaliśmy, rozszerzenie funkcjonalności modeli Z6 i Z7 o 12-bitowy zapis ProRes RAW (dostępne wyłącznie w przypadku korzysta z rekordera Atomos Ninja V) oferowane jest w ramach płatnej usługi serwisowej, której cena wynosi 200 dolarów (około 760 zł, użytkownicy, którzy kupili zestaw Filmmaker’s kit usługę otrzymają nieodpłatnie). Sytuacja ta specjalnie nie dziwi, gdyż podobne praktyki stosował już choćby Canon i Panasonic, choć oczywiście wolelibyśmy, żeby wszystkie aktualizacje udostępniane były za darmo.

Firmware w wersji 2.20 dostępny jest już do pobrania ze strony producenta. Jeśli chodzi o proces aktualizacji aparatów o nowe funkcje wideo na rynku polskim, producent poleca skontaktować się z najbliższym centrum serwisowym. Nie informuje też dokładnie będzie u nas kosztować usługa.

Pobierz nowy firmware

Nikon Z6 - pobierz firmware 2.20

Nikon Z7 - pobierz firmware 2.20

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
10
Nadchodzi duża aktualizacja Lumixa S5II i S5IIX - zapis proxy, integracja z chmurą i lepsze śledzenie
Nadchodzi duża aktualizacja Lumixa S5II i S5IIX - zapis proxy, integracja z chmurą i lepsze...
Panasonic zapowiedział ważną aktualizację dla aparatów Lumix S5II i S5IIX. Nowy firmware m.in. usprawni autofokus, ale także wprowadzi ważne funkcje dla zawodowych filmowców.
14
Leica SL3 - poznaj nowy aparat na spotkaniu z Patem Domingo i Kubą Dąbrowskim
Leica SL3 - poznaj nowy aparat na spotkaniu z Patem Domingo i Kubą Dąbrowskim
Leica zaprasza na prezentację modelu SL3 w warszawskim Studiu Daylight. W ramach wydarzenia spotkanie z fotografem mody Patem Domingo oraz Kubą Dąbrowskim, który w reporterskim stylu dokumentuje...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)