Ważna aktualizacja Nikona Z6 i Z7 - wsparcie dla kart CFexpress i filmy RAW

0

Autor: Maciej Luśtyk

17 Grudzień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Na tę informację użytkownicy najnowszych Nikonów czekali niemal rok. Najnowszy firmware pozwoli korzystać z szybkich kart CFexpress. Na zainteresowanych czeka także płatna usługa rozszerzenia możliwości i zapis wideo w formacie RAW na rejestratorach Atomos Ninja.

O wzbogaceniu funkcjonalności bezlusterkowych modeli Z6 i Z7 producent poinformował po raz pierwszy podczas styczniowych targów CES 2019. Wiadomość o możliwości wkroczenia w świat ultraszybkich kart CFexpress i zapisu wideo w formacie RAW podekscytowały fotografów, na gotowy produkt musieli oni jednak czekać prawie rok. Dlaczego tak długo, skoro inne z zapowiadanych funkcji (wykrywanie oka) pojawiły się już w maju? Tego nie wiadomo, ale można przypuszczać, że wpływ na to miała niedawna sądowa batalia między firmami Apple i RED o prawa do formatu ProRes RAW.

Zgodnie z zapowiedzią firmware w wersji 2.20 rozszerza funkcje aparatu o wsparcie dla kart CFexpress, które fizycznie nie różniąc się od dotychczasowych nośników XQD nie będą wymagały od użytkowników modyfikowania samego aparatu.

Niestety, nowe funkcje wideo kosztują i to nie mało

Niestety tak prosto nie będzie z rozbudowaniem funkcji filmowych. Niestety, jak przypuszczaliśmy, rozszerzenie funkcjonalności modeli Z6 i Z7 o 12-bitowy zapis ProRes RAW (dostępne wyłącznie w przypadku korzysta z rekordera Atomos Ninja V) oferowane jest w ramach płatnej usługi serwisowej, której cena wynosi 200 dolarów (około 760 zł, użytkownicy, którzy kupili zestaw Filmmaker’s kit usługę otrzymają nieodpłatnie). Sytuacja ta specjalnie nie dziwi, gdyż podobne praktyki stosował już choćby Canon i Panasonic, choć oczywiście wolelibyśmy, żeby wszystkie aktualizacje udostępniane były za darmo.

Firmware w wersji 2.20 dostępny jest już do pobrania ze strony producenta. Jeśli chodzi o proces aktualizacji aparatów o nowe funkcje wideo na rynku polskim, producent poleca skontaktować się z najbliższym centrum serwisowym. Nie informuje też dokładnie będzie u nas kosztować usługa.

Pobierz nowy firmware

Nikon Z6 - pobierz firmware 2.20

Nikon Z7 - pobierz firmware 2.20

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem
Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem
Jak tłumaczy producent, inspiracją do stworzenia tej unikalnej konstrukcji, była historia fotografa wojennego, któremu Leica mogła uratować życie.
0
0
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
Większa matryca, szerszy obiektyw i sporo innych udoskonaleń. DJI zaprezentowało drugą generację kieszonkowego gimbala z wbudowaną kamerą.
4
0
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm postanowiło zrobić aparat dla mas. Na pokładzie znajdziemy najlepszą matrycę, najszybszy system AF, stabilizację, wydajną baterię i rozbudowany tryb filmowy,...
48
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)