Nikon Z 70-200 mm f/2.8 VR S - reporterski zoom dołącza do systemu

0
Maciej Luśtyk
7 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

W systemie Nikon Z pojawił się długo wyczekiwany obiektyw 70-200 f/2.8. Chociaż daleko mu do kompaktowości jaką oferuje konkurent spod znaku Canona, powinien zadowolić doskonałą większość zainteresowanych.

W pierwszym długim zoomie do systemu Z pokładano spore nadzieje. W końcu to właśnie „święta trójca” (14-24 mm lub 16-35 mm, 24-70 mm, 70-200 mm) w dużej mierze zadecyduje o być albo nie być nowego systemu. Wygląda na to, że możemy spać spokojnie. Najnowszy Nikon Z 70-200 mm f/2.8 VR S zapowiada się naprawdę obiecująco.

Reporterski zoom na miarę naszych czasów

Na układ optyczny nowego szkła składa się 21 elementów w 18 grupach, w tym dwie soczewki sferyczne, 6 elementów ze szkła ED, soczewka fluorytowa oraz nowy element SR, który odpowiadać ma za doskonalsze minimalizowanie aberracji chromatycznej. Oprócz tego, obiektyw jest konstrukcją parfokalną (utrzymuje punkt ostrości podczas zmiany ogniskowej), a na dodatek może pochwalić się wewnętrznym systemem ogniskowania. Według zapewnień producenta obiektyw ma te charakteryzować się także doskonale skorygowanym breathingiem, dzięki czemu sprawdzić ma się także podczas filmowania. Do tego zaawansowane powłoki Arneo i Nano Crystal, które zapobiec mają występowaniu odbić światła i flar.

Świetnie prezentuje się także minimalna odległość ostrzenia wynosząca raptem 50 cm przy krótkim i 100 cm przy długim krańcu ogniskowych, co możliwe było do uzyskania dzięki implementacji dwóch pracujących niezależnie układów AF, wyposażonych w silniki krokowe. Układ wspiera 9-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/22.

Obiektyw wyposażony został także w optyczny system stabilizacji, który współpracując z układem stabilizacji sensora w aparatach Nikon Z ma nam zaoferować skuteczność rzędu 5 EV.

Ciekawie prezentuje się również sam tubus obiektywu. Otrzymujemy cyfrowy wskaźnik odległości ostrzenia, sprzęgło zakresu ostrzenia oraz dwa rzędy przycisków funkcyjnych: jeden przy pierścieniu ostrości oraz przy pierścieniu regulacji ogniskowej. Szkło zostało też oczywiście uszczelnione i oferuje mocowanie statywowe.

Jeśli chodzi o wymiary, nowy Nikon prezentuje się dość standardowo - mierzy 89 x 220 mm przy wadze 1440 g, choć szczerze mówiąc spodziewaliśmy się czegoś nieco bardziej kompaktowego. Na przednią soczewkę nakręcimy z kolei filtry o średnicy 77 mm.

Cena i dostępność

Atrakcyjnie prezentuje się także sama cena obiektywu. Nikon Z 70-200 mm f/2.8 VR S wyceniony został na 2600 dolarów, czyli około 9850 zł. Oczywiście po doliczeniu podatku, w polskiej dystrybucji cena na pewno nieco wzrośnie, ale raczej nie powinna przekroczyć pułapu 12 600 zł, które musimy zapłacić za konkurencję ze stajni Canona.

Obiektyw pojawić ma się sprzedaży w lutym 2020 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina wprowadza nową serię obiektywów do bezlusterkowców, które charakteryzować mają się wysoką jakością, oferowaną w przystępnej cenie. Na pierwszy ogień idzie jedna...
19
0
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do tego stosunkowo niedrogi
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do...
Innowacyjny, bezlusterkowy aparat średnioformastowy Hasselblad X1D II wreszcie może stać się naprawdę mobilny. Nowy obiektyw o ogniskowej 45 mm ma być jedną z...
11
2
Canon wstrzymuje rozwój obiektywów EF i skupia całe siły na optyce do bezlusterkowców. “Dopóki rynek nie będzie się ich domagać”
Canon wstrzymuje rozwój obiektywów EF i skupia całe siły na optyce do bezlusterkowców. “Dopóki...
Raptem dwa dni po premierze flagowego korpusu pojawia się informacja, która uderza w użytkowników lustrzanek. W najbliższej przyszłości nie zobaczymy żadnego nowego...
29
13
Powiązane artykuły