Nikon AF-S Nikkor 120-300 f/2.8E FL ED SR VR - spełnienie marzeń fotografów sportowych?

1

Autor: Maciej Luśtyk

7 Styczeń 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Najnowszy uniwersalny zoom Nikona prawdopodobnie stanie się jednym z najchętniej używanych obiektywów przez fotografów sportu. Niestety cena sprawia, że będzie to obiektyw tylko dla wybranych.

Obiektyw taki jak ten to spełnienie marzeń większości fotografów sportu, pracujących we wnętrzach. W końcu z powodzeniem zastąpi popularną 300-tkę, a dodatkowo pozwoli nam spojrzeć znacznie szerzej i uchwycić także akcję dziejącą się znacznie bliżej aparatu. I to wszystko bez jakiejkolwiek straty na jasności. Obiektyw zapowiadany jest już od września jednak dopiero teraz poznaliśmy jego pełną specyfikację. Czy sprosta ona oczekiwaniom fotografów?

Nowy sportowy standard w systemie Nikona

Na układ optyczny obiektywu Nikon AF-S Nikkor 120-300 f/2.8E FL ED SR VR składa się aż 25 soczewek umieszczonych w 19 grupach, wśród których znajdziemy elementy fluorytowe, soczewki ED o obniżonej dyspersji oraz nowe elementy SR (Short Wavelenght Refracting), które lepiej redukować mają aberrację chromatyczną. Do tego 9-listkowa przysłona (maksymalne domknięcie do f/22), powłoki Nano Crystal i Arneo oraz minimalna odległość ostrzenia wynosząca 2 metry, niezależnie od używanej ogniskowej. Przednią soczewkę pokryto z kolei powłoką fluorynową, która ma właściwości hydro- i oleofobowe.

Oprócz tego, standardowo już producent wyposażył konstrukcję w system optycznej stabilizacji (deklarowana skuteczność 4 EV), sprzęgło zakresu ostrzenia, przycisk funkcyjny oraz przełącznik umożliwiający szybkie wyłączeni dźwięku potwierdzenia ostrości.

Jak można się było spodziewać obiektyw został wykonany z magnezu i został uszczelniony przed kurzem i zachlapaniam a w fotografowaniu pomoże nam mocowanie statywowe, bez którego praca byłaby raczej mało komfortowa.- obiektyw waży aż 3,2 kg, choć pod względem wymiarów prezentuje się całkiem atrakcyjnie (128 x 304 mm). Dla zainteresowanych także ważna informacja - obiektyw nie posiada wewnętrznego systemu zoomowania i wydłuża się podczas zmiany ogniskowej.

Cena i dostępność

Konstrukcja prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, jednak jej cena może przerazić. Szkło wycenione zostało na 9500 dolarów (około 36 000 zł), w związku z czym będą mogli pozwolić sobie na nie jedynie wybrani i wypożyczalnie sprzętu.

Pozostaje też pytanie o to czy okaże się trzykrotnie lepsze od analogicznej i całkiem przyzwoitej Sigmy 120-300 mm f/2.8, kosztującej niespełna 13 tys. złotych?

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus rozbudowuje ofertę profesjonalnych obiektywów do Mikro Cztery Trzecie o uniwersalny model o ekwiwalencie 16-50 mm, który choć nie należy do najjaśniejszych,...
0
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)