AI pożera zapasy podzespołów - ceny kart pamięci pójdą ostro w górę

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem przemysłu AI na pamięć, producenci kart pamięci i dysków mierzą się z niedoborem komponentów, co przełoży się na dostępność i ceny produktów. Focus Nordic, największy europejski dystrybutor sprzętu fotograficznego wydał w tym celu specjalnie oświadczenie.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Informacja prasowa

Szanowny Kliencie,

Musimy przekazać informacje dotyczącą poważnych zakłóceń w dostawach, które obecnie dotykają globalny rynek pamięci.

Sytuacja

Branża kart pamięci mierzy się z poważnymi problemami w łańcuchu dostaw spowodowanymi globalnym niedoborem komponentów. Producenci półprzewodników zmagają się z dużymi ograniczeniami podaży, podczas gdy popyt ze strony centrów danych oraz infrastruktury AI nadal rośnie. Oznacza to, że dostępność będzie skrajnie ograniczona w przypadku wielu marek - potencjalnie przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Najwięksi producenci raportują znaczące opóźnienia i braki. Micron/Crucial ogłosił wycofanie się z rynku konsumenckiego do końca II kwartału 2026 r.

Tą sytuacją są dotknięte wszystkie marki pamięci w naszej ofercie: Lexar, OWC, Angelbird, Delkin oraz Transcend.

Dostawy

Będziemy nadal wspierać Państwa najlepiej, jak to możliwe, jednak dostępność pozostanie bardzo nieprzewidywalna.

Ceny i zamówienia

Ceny pamięci gwałtownie wzrosną w całym I kwartale i prawdopodobnie będą rosły także w II kwartale 2026 r. Z uwagi na te wyjątkowe warunki rynkowe:

  • promocje i rabaty zostają wstrzymane
  • ceny będą aktualizowane natychmiast wraz ze zmianami na rynku
  • nowe cenniki dla Lexar, Angelbird, OWC i Transcend obowiązują od 12 grudnia 2025 r.
  • nie możemy realizować zamówień zaległych (backorderów)
  • nie możemy zagwarantować cen dla otwartych zamówień - zarówno koszty zakupu, jak i czasy dostaw stale się zmieniają

Jak realizujemy zamówienia

  • przyjmujemy wyłącznie zamówienia z dostawą w ciągu 8 dni
  • zamówienia z dłuższym terminem dostawy nie mogą być już rejestrowane
  • istniejące zamówienia z późniejszymi terminami dostawy powinny zostać zaktualizowane
  • na ten moment nie możemy jeszcze przyjmować zamówień na styczeń - cenniki na 2026 r. nie są potwierdzone

Co dalej

Obecnie ważniejsze od ceny jest zabezpieczenie dostępności. Ściśle współpracujemy z naszymi partnerami, aby utrzymać możliwie najbardziej stabilne dostawy, i będziemy informować Państwa na bieżąco w miarę rozwoju sytuacji.

Dziękujemy za wyrozumiałość w obliczu tych wyjątkowych zakłóceń.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Focus Nordic
logo logo
Magazyny
Zamów