Raspberry Pi High Quality Camera - nowy system do projektów DIY. Stwórz taki aparat, jaki chcesz

0

Autor: Maciej Luśtyk

30 Kwiecień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Być może właśnie jesteśmy w przeddzień małej rewolucji na rynku aparatów. Oto dzięki prostemu , niedrogiemu modułowi aparatu z wymiennymi obiektywami każdy z nas, przy odrobinie zacięcia będzie mógł stworzyć swój własny system obrazowania.

Dziś osoby z zacięciem konstruktorskim czy zainteresowane projektami open-source’owymi mają bardzo ułatwione zadanie. Szeroka dostępność drukarek 3D i rozwój usług sprawił, że w krótkim czasie jesteśmy w stanie wykonać właściwie dowolną rzecz. Problem zaczyna się, gdy nasze ambicje zaczynają kierować się w stronę cyfrowego obrazowania. Większość aparatów to systemy zamknięte, nie pozwalające na swobodne programowanie ustawień i zachowań aparatu z poziomu kamery. Z kolei zamówienie pojedynczego modułu matrycy od producenta jest mało realne, a nawet jeśli, to prawdopodobnie większość z nas nie byłaby w stanie poradzić sobie z jej oprogramowaniem. Do tego jeszcze dochodzi obiektyw.

Do tej pory pewne rozwiązanie tego problemu oferowało Raspberry Pi, w formie miniaturowych modułów aparatów, które można było podłączać do komputerów producenta, które oferowane są w formie pojedynczych płytek drukowanych tak, aby można było na ich bazie stworzyć, co tylko dusza zapragnie (system operacyjny oparty na Linuksie). Moduły aparatów oferowane w sprzedaży nie zachwycały jednak jakością.

Matryca BSI-CMOS i 4K 60 kl./s dla każdego

Pora na zmianę. Raspberry Pi High Quality Camera to nowy, oparty o 12,3-megapikselową matrycę (Sony IMX477 BSI-CMOS ,rozmiar 1/2.3”) moduł kamery, do której podepniemy niedrogie obiektywy z mocowaniem C i CS (powszechnie wykorzystywane w monitoringu czy kamerach 8 i 16 mm). Dodatkowo producent obiecuje wprowadzenie własnych obiektywów o ogniskowych 6 i 16 mm.

Jeżeli chodzi o same możliwości systemu obrazowania, prawdopodobnie będziemy w stanie uzyskać podobne rezultaty, jak w przypadku podstawowych smartfonów. Matryca pozwala na rejestrację 12-bitowych RAW-ów i filmów 4K z prędkością 60 kl./s (i do 240 kl./s w jakości Full HD). Prawdopodobnie na podstawie nowego modułu będzie można stworzyć bardzo ciekawe projekty kamer. Zwłaszcza, gdy uda się znaleść do nich równie ciekawą optykę. Ale jeśli o to chodzi, nie powinno być problemu. Zawsze możemy wydrukować, lub zamówić adapter i stworzyć nawet tak szalone zestawy, jak ten poniżej.

Oczywiście kamera współpracuje ze wszystkim komputerami Raspberry Pi, a w rozpoczęciu zabawy pomoże nam oficjalny poradnik producenta, dostępny do pobrania za darmo.

Cena i dostępność

Teraz pora na najlepsza wiadomość. Nowy moduł dostępny jest do kupienia w cenie 279 zł. Biorąc pod uwagę, że za kolejne 200 zł możemy nabyć najnowszy komputer R Pi, za nieduże pieniądze możemy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem raspberrypi.org.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zaawansowany kompakt Zeissa miał okazać się rewolucją. Czy jednak w 2020 roku aparat z Lightroomem na pokładzie może jeszcze kogoś zachwycić? A zwłaszcza w takiej...
5
0
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze doskonalsza
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze...
Poprzednia generacja sferycznej kamerki Insta360 była jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu na rynku. Insta360 One X2 robi wszystko jeszcze lepiej, choć...
3
0
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Firma Fujifilm udostępniła aktualizację oprogramowania wewnętrznego do modelu X-T3. Wersja 4.0 aż 3-krotnie przyspiesza autofokus, ale to nie jedyne usprawnienia…
0
0
Powiązane artykuły