Raspberry Pi High Quality Camera - nowy system do projektów DIY. Stwórz taki aparat, jaki chcesz

0

Autor: Maciej Luśtyk

30 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Być może właśnie jesteśmy w przeddzień małej rewolucji na rynku aparatów. Oto dzięki prostemu , niedrogiemu modułowi aparatu z wymiennymi obiektywami każdy z nas, przy odrobinie zacięcia będzie mógł stworzyć swój własny system obrazowania.

Dziś osoby z zacięciem konstruktorskim czy zainteresowane projektami open-source’owymi mają bardzo ułatwione zadanie. Szeroka dostępność drukarek 3D i rozwój usług sprawił, że w krótkim czasie jesteśmy w stanie wykonać właściwie dowolną rzecz. Problem zaczyna się, gdy nasze ambicje zaczynają kierować się w stronę cyfrowego obrazowania. Większość aparatów to systemy zamknięte, nie pozwalające na swobodne programowanie ustawień i zachowań aparatu z poziomu kamery. Z kolei zamówienie pojedynczego modułu matrycy od producenta jest mało realne, a nawet jeśli, to prawdopodobnie większość z nas nie byłaby w stanie poradzić sobie z jej oprogramowaniem. Do tego jeszcze dochodzi obiektyw.

Do tej pory pewne rozwiązanie tego problemu oferowało Raspberry Pi, w formie miniaturowych modułów aparatów, które można było podłączać do komputerów producenta, które oferowane są w formie pojedynczych płytek drukowanych tak, aby można było na ich bazie stworzyć, co tylko dusza zapragnie (system operacyjny oparty na Linuksie). Moduły aparatów oferowane w sprzedaży nie zachwycały jednak jakością.

Matryca BSI-CMOS i 4K 60 kl./s dla każdego

Pora na zmianę. Raspberry Pi High Quality Camera to nowy, oparty o 12,3-megapikselową matrycę (Sony IMX477 BSI-CMOS ,rozmiar 1/2.3”) moduł kamery, do której podepniemy niedrogie obiektywy z mocowaniem C i CS (powszechnie wykorzystywane w monitoringu czy kamerach 8 i 16 mm). Dodatkowo producent obiecuje wprowadzenie własnych obiektywów o ogniskowych 6 i 16 mm.

Jeżeli chodzi o same możliwości systemu obrazowania, prawdopodobnie będziemy w stanie uzyskać podobne rezultaty, jak w przypadku podstawowych smartfonów. Matryca pozwala na rejestrację 12-bitowych RAW-ów i filmów 4K z prędkością 60 kl./s (i do 240 kl./s w jakości Full HD). Prawdopodobnie na podstawie nowego modułu będzie można stworzyć bardzo ciekawe projekty kamer. Zwłaszcza, gdy uda się znaleść do nich równie ciekawą optykę. Ale jeśli o to chodzi, nie powinno być problemu. Zawsze możemy wydrukować, lub zamówić adapter i stworzyć nawet tak szalone zestawy, jak ten poniżej.

Oczywiście kamera współpracuje ze wszystkim komputerami Raspberry Pi, a w rozpoczęciu zabawy pomoże nam oficjalny poradnik producenta, dostępny do pobrania za darmo.

Cena i dostępność

Teraz pora na najlepsza wiadomość. Nowy moduł dostępny jest do kupienia w cenie 279 zł. Biorąc pod uwagę, że za kolejne 200 zł możemy nabyć najnowszy komputer R Pi, za nieduże pieniądze możemy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem raspberrypi.org.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
 W tym roku nie będzie już nowego aparatu Fujifilm X
W tym roku nie będzie już nowego aparatu Fujifilm X
Serwis Fuji Rumors donosi, że Fujifilm nie ma w planach wypuszczenia kolejnych aparatów systemu X w 2021 roku. Jest za to nadzieja na nowe obiektywy…
1
0
Firmware 2.0 do Leica SL2-S - nowe funkcje i zwiększona wydajność w trybie wideo
Firmware 2.0 do Leica SL2-S - nowe funkcje i zwiększona wydajność w trybie wideo
Oprogramowanie wewnętrzne 2.0 do aparatu Leica SL2-S przynosi mnóstwo nowych funkcji zarówno w zakresie autofokusa, jak i ogólnego działania aparatu. Kluczowe są jednak nowe możliwości wideo.
1
1
Bosma G1 8K - modułowa kamera od chińskiego producenta optyki
Bosma G1 8K - modułowa kamera od chińskiego producenta optyki
Bosma, mało znany w branży fotograficznej i wideo producent teleskopów astronomicznych, lornetek i lunet celowniczych zamierza wprowadzić na rynek konsumencką kamerę 8K z mocowaniem Mikro 4/3
2
0
Powiązane artykuły