Raspberry Pi High Quality Camera - nowy system do projektów DIY. Stwórz taki aparat, jaki chcesz

Autor: Maciej Luśtyk

30 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Być może właśnie jesteśmy w przeddzień małej rewolucji na rynku aparatów. Oto dzięki prostemu , niedrogiemu modułowi aparatu z wymiennymi obiektywami każdy z nas, przy odrobinie zacięcia będzie mógł stworzyć swój własny system obrazowania.

Dziś osoby z zacięciem konstruktorskim czy zainteresowane projektami open-source’owymi mają bardzo ułatwione zadanie. Szeroka dostępność drukarek 3D i rozwój usług sprawił, że w krótkim czasie jesteśmy w stanie wykonać właściwie dowolną rzecz. Problem zaczyna się, gdy nasze ambicje zaczynają kierować się w stronę cyfrowego obrazowania. Większość aparatów to systemy zamknięte, nie pozwalające na swobodne programowanie ustawień i zachowań aparatu z poziomu kamery. Z kolei zamówienie pojedynczego modułu matrycy od producenta jest mało realne, a nawet jeśli, to prawdopodobnie większość z nas nie byłaby w stanie poradzić sobie z jej oprogramowaniem. Do tego jeszcze dochodzi obiektyw.

Do tej pory pewne rozwiązanie tego problemu oferowało Raspberry Pi, w formie miniaturowych modułów aparatów, które można było podłączać do komputerów producenta, które oferowane są w formie pojedynczych płytek drukowanych tak, aby można było na ich bazie stworzyć, co tylko dusza zapragnie (system operacyjny oparty na Linuksie). Moduły aparatów oferowane w sprzedaży nie zachwycały jednak jakością.

Matryca BSI-CMOS i 4K 60 kl./s dla każdego

Pora na zmianę. Raspberry Pi High Quality Camera to nowy, oparty o 12,3-megapikselową matrycę (Sony IMX477 BSI-CMOS ,rozmiar 1/2.3”) moduł kamery, do której podepniemy niedrogie obiektywy z mocowaniem C i CS (powszechnie wykorzystywane w monitoringu czy kamerach 8 i 16 mm). Dodatkowo producent obiecuje wprowadzenie własnych obiektywów o ogniskowych 6 i 16 mm.

Jeżeli chodzi o same możliwości systemu obrazowania, prawdopodobnie będziemy w stanie uzyskać podobne rezultaty, jak w przypadku podstawowych smartfonów. Matryca pozwala na rejestrację 12-bitowych RAW-ów i filmów 4K z prędkością 60 kl./s (i do 240 kl./s w jakości Full HD). Prawdopodobnie na podstawie nowego modułu będzie można stworzyć bardzo ciekawe projekty kamer. Zwłaszcza, gdy uda się znaleść do nich równie ciekawą optykę. Ale jeśli o to chodzi, nie powinno być problemu. Zawsze możemy wydrukować, lub zamówić adapter i stworzyć nawet tak szalone zestawy, jak ten poniżej.

Oczywiście kamera współpracuje ze wszystkim komputerami Raspberry Pi, a w rozpoczęciu zabawy pomoże nam oficjalny poradnik producenta, dostępny do pobrania za darmo.

Cena i dostępność

Teraz pora na najlepsza wiadomość. Nowy moduł dostępny jest do kupienia w cenie 279 zł. Biorąc pod uwagę, że za kolejne 200 zł możemy nabyć najnowszy komputer R Pi, za nieduże pieniądze możemy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem raspberrypi.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm Instax Wide 400 - pierwszy od 10 lat nowy Instax na duże wkłady
Fujifilm Instax Wide 400 - pierwszy od 10 lat nowy Instax na duże wkłady
Fujifilm prezentuje współczesna odsłonę aparatu natychmiastowego na duże wkłady Instax Wide. Nowy Wide 400 to m.in. unowocześniony design, ulepszony pomiar ekspozycji i...
15
Pentax 17 - współczesny kompakt półklatkowy oficjalnie zaprezentowany
Pentax 17 - współczesny kompakt półklatkowy oficjalnie zaprezentowany
Po miesiącach zapowiedzi, Pentax zaprezentował wreszcie swój nowy aparat analogowy. Zgodnie z przewidywaniami jest to półklatkowy kompakt z...
10
Nikon Z6 III - uniwersalna pełna klatka najnowszej generacji
Nikon Z6 III - uniwersalna pełna klatka najnowszej generacji
Nikon odświeża wreszcie podstawową serię uniwersalnych pełnych klatek systemu Z. Nikon Z6 III wyprzedza konkurencję pierwszą na rynku częściowo warstwową matrycą i możliwością...
32
Powiązane artykuły