Aparat do mokrego kolodionu - zrób to sam

Autor: Maciej Luśtyk

8 Luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Dieter Schneider to fotograf ze stolarskim zacięciem. Niedawno z wykorzystaniem frezarki i popularnego programu graficznego zbudował ze sklejki aparat wielkoformatowy przeznaczony do mokrego kolodionu. Cały proces udokumentował na filmie.

Archaiczna technika mokrego kolodionu to coś czego chciałoby spróbować większość fotografów. Głównie ze względu na niepowtarzalny charakter wykonanych w ten sposób zdjęć. Cały proces jest jednak dość skomplikowany, przez co udaje się to jedynie nielicznym. Problemem może być też zdobycie odpowiedniego aparatu. Dlaczego by jednak nie spróbować wykonać go samemu? Z takiego założenia wyszedł norweski fotograf Dieter Schneider, który zbudował aparat do mokrego kolodionu w domowym zaciszu. Cały proces udokumentował w dwóch filmikach, które możecie zobaczyć poniżej.

Do tego celu wykorzystał ploter frezujący Shapeoko 3 oraz programy Adobe Illustrator oraz Easel. Za materiał posłużyła zaś sklejka i mosiądz. Efekt jest naprawdę imponujący, chociaż sam twórca zauważył pewne niedoróbki i planuje udoskonalenie projektu. Jeśli kiedykolwiek marzyliście o stworzeniu własnego aparatu wielkoformatowego, z pewnością ucieszy Was fakt, że Schneider planuje udostępnić projekt aparatu tak, by każdy mógł go zbudować na własną rękę. Oczywiście profesjonalny ploter frezujący to dość kosztowna rzecz, ale wykonanie projektu można z pewnością zlecić za rozsądne pieniądze zakładowi stolarskiemu. Problemem może być jedynie zdobycie odpowiedniego obiektywu.

Warto więc śledzić profil fotografa w serwisie Youtube i zaglądać na jego stronę internetową. Znajdziemy na niej też między innymi poradnik jak krok po kroku przygotować chemię niezbędną do wykonywania zdjęć w technice mokrego kolodionu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)