Aparat do mokrego kolodionu - zrób to sam

Autor: Maciej Luśtyk

8 Luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Dieter Schneider to fotograf ze stolarskim zacięciem. Niedawno z wykorzystaniem frezarki i popularnego programu graficznego zbudował ze sklejki aparat wielkoformatowy przeznaczony do mokrego kolodionu. Cały proces udokumentował na filmie.

Archaiczna technika mokrego kolodionu to coś czego chciałoby spróbować większość fotografów. Głównie ze względu na niepowtarzalny charakter wykonanych w ten sposób zdjęć. Cały proces jest jednak dość skomplikowany, przez co udaje się to jedynie nielicznym. Problemem może być też zdobycie odpowiedniego aparatu. Dlaczego by jednak nie spróbować wykonać go samemu? Z takiego założenia wyszedł norweski fotograf Dieter Schneider, który zbudował aparat do mokrego kolodionu w domowym zaciszu. Cały proces udokumentował w dwóch filmikach, które możecie zobaczyć poniżej.

Do tego celu wykorzystał ploter frezujący Shapeoko 3 oraz programy Adobe Illustrator oraz Easel. Za materiał posłużyła zaś sklejka i mosiądz. Efekt jest naprawdę imponujący, chociaż sam twórca zauważył pewne niedoróbki i planuje udoskonalenie projektu. Jeśli kiedykolwiek marzyliście o stworzeniu własnego aparatu wielkoformatowego, z pewnością ucieszy Was fakt, że Schneider planuje udostępnić projekt aparatu tak, by każdy mógł go zbudować na własną rękę. Oczywiście profesjonalny ploter frezujący to dość kosztowna rzecz, ale wykonanie projektu można z pewnością zlecić za rozsądne pieniądze zakładowi stolarskiemu. Problemem może być jedynie zdobycie odpowiedniego obiektywu.

Warto więc śledzić profil fotografa w serwisie Youtube i zaglądać na jego stronę internetową. Znajdziemy na niej też między innymi poradnik jak krok po kroku przygotować chemię niezbędną do wykonywania zdjęć w technice mokrego kolodionu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Perfect Picture - jesienią zobaczymy pierwszy w Polsce reality show o fotografii
Perfect Picture - jesienią zobaczymy pierwszy w Polsce reality show o fotografii
Perfect Picture to nazwa pierwszego polskiego reality show o fotografii, które jesienią zadebiutuje w ramówce TVN7. Przed nami 8 odcinków, w których uczestnicy będą...
6
Getty Images zakazuje sprzedaży obrazów wytworzonych przez AI. Troska czy obawa przed zmianą?
Getty Images zakazuje sprzedaży obrazów wytworzonych przez AI. Troska czy obawa przed zmianą?
Wyobraźcie sobie świat, w którym ludzie mogą błyskawicznie wytworzyć dowolny obraz o jakim pomyślą. Właśnie w takim żyjemy, co niebawem pociągnie za sobą fundamentalne...
7
Nikon idzie na noże z RED. „Urząd nie przyznałby patentu, gdyby o tym wiedział”
Nikon idzie na noże z RED. „Urząd nie przyznałby patentu, gdyby o tym wiedział”
W maju RED, gigant branży wideo, wytoczył Nikonowi proces w sprawie naruszenia patentu dotyczącego kompresji materiałów filmowych. W odpowiedzi Japończycy wskazują, że...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)