Aparat do mokrego kolodionu - zrób to sam

Autor: Maciej Luśtyk

8 Luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Dieter Schneider to fotograf ze stolarskim zacięciem. Niedawno z wykorzystaniem frezarki i popularnego programu graficznego zbudował ze sklejki aparat wielkoformatowy przeznaczony do mokrego kolodionu. Cały proces udokumentował na filmie.

Archaiczna technika mokrego kolodionu to coś czego chciałoby spróbować większość fotografów. Głównie ze względu na niepowtarzalny charakter wykonanych w ten sposób zdjęć. Cały proces jest jednak dość skomplikowany, przez co udaje się to jedynie nielicznym. Problemem może być też zdobycie odpowiedniego aparatu. Dlaczego by jednak nie spróbować wykonać go samemu? Z takiego założenia wyszedł norweski fotograf Dieter Schneider, który zbudował aparat do mokrego kolodionu w domowym zaciszu. Cały proces udokumentował w dwóch filmikach, które możecie zobaczyć poniżej.

Do tego celu wykorzystał ploter frezujący Shapeoko 3 oraz programy Adobe Illustrator oraz Easel. Za materiał posłużyła zaś sklejka i mosiądz. Efekt jest naprawdę imponujący, chociaż sam twórca zauważył pewne niedoróbki i planuje udoskonalenie projektu. Jeśli kiedykolwiek marzyliście o stworzeniu własnego aparatu wielkoformatowego, z pewnością ucieszy Was fakt, że Schneider planuje udostępnić projekt aparatu tak, by każdy mógł go zbudować na własną rękę. Oczywiście profesjonalny ploter frezujący to dość kosztowna rzecz, ale wykonanie projektu można z pewnością zlecić za rozsądne pieniądze zakładowi stolarskiemu. Problemem może być jedynie zdobycie odpowiedniego obiektywu.

Warto więc śledzić profil fotografa w serwisie Youtube i zaglądać na jego stronę internetową. Znajdziemy na niej też między innymi poradnik jak krok po kroku przygotować chemię niezbędną do wykonywania zdjęć w technice mokrego kolodionu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Słynny holenderski fotograf zmarł nagle w Amsterdamie. O śmierci Erwina Olafa poinformowali na Instagramie jego współpracownicy ze studia.
11
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
Mówi się, że nie liczy się ilośc, tylko jakość. Najnowsze statystyki nie pozostawiają jednak wątpliwości - za większość przekazu wizualnego już niedługo będą odpowiadały generatory...
6
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Po bardzo optymistycznym roku 2022, rynek aparatów kontynuuje trend zwyżkowy. Wygląda na to, że dekadę recesji mamy już na dobre za sobą. Czy jednak skorzystają na tym użytkownicy?
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)