8 prostych trików, które pomogą wam uzyskać ciekawe efekty

Autor: Maciej Luśtyk

15 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Gdy myślimy o efektach specjalnych, zwykle przed naszymi oczami staje żmudny proces postprodukcji. Jednak oryginalne rezultaty jesteśmy w stanie uzyskać przy odrobinie zabawy z rzeczami codziennego użytku.

Do czego w fotografowaniu lub filmowaniu może nam się przydać pasek, nóż lub papierowy kubek? Doświadczeni operatorzy z pewnością zaczną rozmyślać jak przy ich pomocy można ciekawie wpłynąć na rejestrowany obraz. Wykorzystywanie rzeczy codziennego w celu dodania walorów estetycznych nagrywanemu materiałowi to chleb powszedni wielu twórców, który uratował już niejedną produkcję. Niektórzy zawsze noszą przy sobie zestaw soczewek, który montowany przy krawędzi obiektywu pozwala na uzyskanie ciekawego efektu “sennego” rozmycia, inni w tym celu smarują obiektywy wazeliną.

Mimo że triki te znane są wielu fotografom od dawna, przed początkującymi mogą one odkryć zupełnie nowe pole do artystycznej ekspresji, zwłaszcza jeśli są oni w stanie zobaczyć, jakie efekty będą mogli za ich pomocą uzyskać.

 

To właśnie oferuje nam nowy wideo-poradnik opublikowany przez kanadyjskiego fotografa Petera McKinnona. W ciągu raptem 90 sekund autor pokazuje nam 8 prostych sztuczek, które przy użyciu kilku przedmiotów, jakie wszyscy posiadamy w naszych domach, pozwolą “ożywić” nasze zdjęcia i filmy.

Wspomnieć wystarczy chociażby oryginalny (i efektywny} sposób na uzyskanie płynnych jazd i panoram bez użycia stabilizatora. Jak mówi autor, sam korzysta z tych trików na co dzień, wy też na pewno więc zrobicie z nich pożytek.

Więcej filmów Petera McKinnona znajdziecie na jego kanale w serwisie Youtube.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Perseidy 2022: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
Perseidy 2022: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
W noc z 12 na 13 sierpnia 2022 roku przypada maksimum Perseidów, nazywane potocznie nocą spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować i uchwycić na zdjęciach to coroczne widowisko.
55
Fotograf w podróży cz. 4 - zainspiruj się!
Fotograf w podróży cz. 4 - zainspiruj się!
Oto garść pomysłów na podróżnicze zdjęcia, które zawsze działają. Wypróbuj te, które podobają Ci się najbardziej, lub potraktuj ten tekst jako swoistą check-listę!
37
Który rodzaj stabilizacji wideo jest najlepszy? Sprawdzili je wszystkie
Który rodzaj stabilizacji wideo jest najlepszy? Sprawdzili je wszystkie
Gimbal, stabilizacja matrycy a może stabilizacja w postrprodukcji. Zobacz czym różnią się poszczególne techniki i poznaj ich wady oraz zalety.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)