The Focal Camera, czyli zrób to sam

0

Autor: Maciej Luśtyk

18 Sierpień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Wielu z Was zapewne w swojej karierze zbudowało kiedyś aparat otworkowy. A co byście powiedzieli na własnoręcznie skonstruowaną analogową lustrzankę? The Focal Camera to system modułowego aparatu, którego poszczególne elementy możemy ze sobą dowolnie łączyć i je modyfikować.

Twórcy projektu The Focal Camera postanowili udostępnić rozwiązanie, które każdemu pozwoliłoby na zbudowanie analogowych aparatów fotograficznych niedrogim kosztem. Efektem jest system modułowy, który pozwala w dowolny sposób łączyć ze sobą 18 wchodzących w jego skład elementów. Każdy z nich spełnia inną funkcję. Między innymi mamy tu moduły migawki, kasety na film, pryzmatu, obiektywu czy wizjera. Pozwolą nam one na zbudowanie spersonalizowanych aparatów, od zwykłego otworka po lustrzankę i aparaty panoramiczne. Cały projekt stawia sobie za cel również edukację użytkowników. Dzięki własnoręcznej budowie poszczególnych modułów, będą oni mogli lepiej zrozumieć ich działanie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Projekty poszczególnych elementów, udostępniane są na zasadzie open source, dzięki czemu każdy może je za darmo pobierać i modyfikować. Pobrane schematy możemy wyciąć laserowo ze sklejki bądź plastiku. Spójny system łączeń pozwala używać każdego z modułów na wiele sposobów i znaleźć dla nich nowe zastosowania. W fazie testów są kolejne elementy, między innymi moduł umożliwiający precyzyjne ostrzenie, a z pewnością w przyszłości liczba dostępnych opcji jeszcze wzrośnie. Zwłaszcza, że cały projekt jest jezcze we wczesnej fazie rozwoju.

The Focal Camera to ciekawe przedsięwzięcie, zarówno pod względem technicznym jak i edukacyjnym. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim amatorom własnoręcznie tworzonych aparatów, a może posłużyć również za bazę do ciekawych warsztatów fotograficznych. Jeśli chcielibyście spróbować budowy aparatu na własną rękę, niezbędne projekty i instrukcje znajdziecie na stronie focalcamera.com

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
To w końcu musiało się wydarzyć. Zajmująca się przerabianiem aparatów firma Kolari Vision oferuje moda, który dwukrotnie wydłuża czas nagrywania wideo w modelu Canon...
0
3
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Plotki na temat nowego drona z serii Mavic krążą w internecie już od ponad roku, a spodziewana premiera nastąpić ma jeszcze tego lata. Teraz pojawiają się kolejne...
0
0
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Czyżby Canon miał zamiar uruchomić nowy segment w ofercie mocowania RF? Według plotek możemy się spodziewać nie jednego, a nawet trzech nowych modeli APS-C.
0
2
Powiązane artykuły