Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

The Focal Camera, czyli zrób to sam

0

Autor: Maciej Luśtyk

18 Sierpień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Wielu z Was zapewne w swojej karierze zbudowało kiedyś aparat otworkowy. A co byście powiedzieli na własnoręcznie skonstruowaną analogową lustrzankę? The Focal Camera to system modułowego aparatu, którego poszczególne elementy możemy ze sobą dowolnie łączyć i je modyfikować.

Twórcy projektu The Focal Camera postanowili udostępnić rozwiązanie, które każdemu pozwoliłoby na zbudowanie analogowych aparatów fotograficznych niedrogim kosztem. Efektem jest system modułowy, który pozwala w dowolny sposób łączyć ze sobą 18 wchodzących w jego skład elementów. Każdy z nich spełnia inną funkcję. Między innymi mamy tu moduły migawki, kasety na film, pryzmatu, obiektywu czy wizjera. Pozwolą nam one na zbudowanie spersonalizowanych aparatów, od zwykłego otworka po lustrzankę i aparaty panoramiczne. Cały projekt stawia sobie za cel również edukację użytkowników. Dzięki własnoręcznej budowie poszczególnych modułów, będą oni mogli lepiej zrozumieć ich działanie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Projekty poszczególnych elementów, udostępniane są na zasadzie open source, dzięki czemu każdy może je za darmo pobierać i modyfikować. Pobrane schematy możemy wyciąć laserowo ze sklejki bądź plastiku. Spójny system łączeń pozwala używać każdego z modułów na wiele sposobów i znaleźć dla nich nowe zastosowania. W fazie testów są kolejne elementy, między innymi moduł umożliwiający precyzyjne ostrzenie, a z pewnością w przyszłości liczba dostępnych opcji jeszcze wzrośnie. Zwłaszcza, że cały projekt jest jezcze we wczesnej fazie rozwoju.

The Focal Camera to ciekawe przedsięwzięcie, zarówno pod względem technicznym jak i edukacyjnym. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim amatorom własnoręcznie tworzonych aparatów, a może posłużyć również za bazę do ciekawych warsztatów fotograficznych. Jeśli chcielibyście spróbować budowy aparatu na własną rękę, niezbędne projekty i instrukcje znajdziecie na stronie focalcamera.com

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
0
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
24
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły