DJI O3 Air - superlekka kamerka 4K i system transmisji do customowych dronów FPV

Autor: Maciej Luśtyk

23 Listopad 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Choć DJI oferuje własne drony FVP, niektórzy wolą wciąż własne, specjalistyczne konstrukcje. Właśnie z myślą o nich DJI oferuje nowy, wygodny i lekki moduł kamery 4K i transmisji obrazu O3 Air.

Rynek dronów FPV to prawdopodobnie ostatni segment, którego nie zmonopolizował jeszcze chiński producent. Choć DJI ma w swojej ofercie ciekawe drony DJI FPV i DJI Avata, bardziej zaawansowani użytkownicy nadal wolą polegać na zewnętrznych konstrukcjach, które mogą odpowiednio przerabiać wedle własnych potrzeb. Ale i na to DJI znalazło sposób.

Największym problemem okazuje się zwykle kamera i system transmisji obrazu. Do tej pory do dronów tego typu podpinano zazwyczaj kamerki sportowe GoPro, a podgląd obrazu przesyłany był do gogli analogowo, co choć sprawdzało się w praktyce nie było najwygodniejszym rozwiązaniem i rodziło różne problemy.

Dzięki DJI O3 Air budowa własnego drona typu Cinewhoop stanie się dużo prostsza

DJI chce to zmienić i proponuje zintegrowany system kamery i transmisji danych DJI O3 Air, który może służyć za serce własnoręcznie budowanego drona. Kamera oferuje te same możliwości co moduł umieszczony w dronie DJI Avata. Otrzymujemy więc 1/1.7-calowy sensor o rozdzielczości 48 Mp z obiektywem 12,7 mm f/2.8 (kąt widzenia 155 stopni), który pozwoli nam rejestrować materiały 4K 60 kl./s (i do 120 kl./s w 2.7K) w płaskim profilu koloru D-Cinelike (nie jest to Log, ale blisko).

Dodatkowo do obiektywu podepniemy dedykowane filtry ND, a całość zespolona jest z wygodnym, płynnym cyfrowym systemem transmisji do 100 kl./s w jakości Full HD, z niską latencją poniżej 30 ms i zasięgiem do 10 km (w otwartym terenie) oraz 20 GB wbudowanej pamięci.

DJI O3 to z pewnością praktyczne rozwiązanie, ale niestety zamyka nas w systemie producenta

Całość jest też superlekka (36,4 g), mała (32,5 × 30,5 × 14,5 mm), zabezpieczona technologią ograniczającą interferencje sygnałów i łatwa w montażu, co powinno znacznie ułatwić proces budowy drona (wszystkie niezbędne instrukcje dotyczące składania i pracy z modułem znajdziecie na stronie DJI).

Oczywiście należy brać pod uwagę, że korzystanie z DJI O3 Air zamyka nas w pewien sposób w systemie DJI (moduł kompatybilny jest wyłącznie z goglami producenta), ale w zamian otrzymujemy wygodę, która wykracza ponad większość dotychczasowych rozwiązań.

Cena i dostępność

Co ważne, sam moduł jest też stosunkowo niedrogi. DJI O3 Air kosztuje 249 euro, czyli ok. 1170 zł. Należy oczywiście doliczyć do tego dodatkowy koszt gogli (579-859 euro w zależności od modelu).

Więcej informacji znajdziecie na stronie dji.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Konkurs i promocje na dymiarki PMI. Zrób zdjęcie z użyciem SmokeNINJA lub SmokeGENIE i zgarnij nagrody o wartości 10 tys. dolarów
Konkurs i promocje na dymiarki PMI. Zrób zdjęcie z użyciem SmokeNINJA lub SmokeGENIE i zgarnij...
Focus Nordic informuje o konkursie dla użytkowników dymiarek PMI. Na czas wydarzenia urządzenia SmokeNINJA i SmokeGENIE objęte zostały także specjalnymi promocjami.
5
Filtry Hoya ND 25% taniej do końca kwietnia
Filtry Hoya ND 25% taniej do końca kwietnia
Doskonała redukcja światła bez wpływu na kolory i ostrość - wysokiej jakości filtry Hoya ND dostępne w cenach niższych o 25% do końca kwietnia! 
4
Zhiyun Molus G300 - niewiarygodnie kompaktowy LED o mocy 300 W
Zhiyun Molus G300 - niewiarygodnie kompaktowy LED o mocy 300 W
Zhiyun robi to kolejny raz. Po modelach X100 i X60 przyszedł czas na światło większego kalibru (choć tylko w przenośni). Lampa Molus G300 oferuje diodę o mocy 300W, będąc jednocześnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)