Wystartował Krajowy System Informacji Dronowej - nowe narzędzia do obsługi lotów

Autor: Maciej Luśtyk

4 Kwiecień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Pansa i Urząd Lotnictwa Cywilnego porządkują sprawy związanie z dronami. Właśnie ruszył nowy portal Drony.gov.pl, służący rejestracji użytkowników, szkoleniom, planowaniu lotów i ubieganiu się o specjalne zezwolenia. Niebawem wystartuje też aplikacja DroneTower do zgłaszania lotów.

Realizacja procedur związanych z rejestracją operatorów i pilotów, uzyskiwanie uprawnień pozwalających na różnego rodzaju operacje, dostęp do informacji na temat zezwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy możliwość cyfrowego, skutecznego zarządzania swoimi podstawowymi danymi – to tylko część z udogodnień, jakie wprowadza stworzy przez PAŻP i ULC Krajowy System Informacji Dronowej (KSID). Właśnie wystartował towarzyszący mu portal drony.gov.pl.

Na początek podstawowa funkcjonalność, już wkrótce funkcjonalność KSID będzie jednak całkiem imponująca

Na start użytkownicy otrzymają dostęp do pierwszej części z zaplanowanych usług dotyczących bezzałogowych statków powietrznych (BSP), które będą wdrażane systematycznie do końca br. Uruchomienie portalu Drony.gov.pl wiąże się z równoczesnym wyłączeniem możliwości wprowadzania nowych danych w starej przestrzeni www – pod adresem drony.ulc.gov.pl, który pozostanie jedynie w trybie „do odczytu”.

Na dzień dzisiejszy, KSID wspiera użytkowników BSP w realizacji spraw związanych z rejestracją operatorów i pilotów oraz z uzyskiwaniem uprawnień pozwalających na przeprowadzanie różnego rodzaju operacji. Wszyscy użytkownicy dronów otrzymują możliwość cyfrowego zarządzania swoimi danymi, a także szczegółowymi informacjami w zakresie użytkowanych BSP. Kolejnym udogodnieniem jest również możliwość komunikacji z pracownikami ULC w pilnych sprawach.

KSID to także platforma e-learningowa, mająca na celu wspieranie użytkowników w zdobywaniu podstawowej wiedzy w zakresie zasad związanych z realizacją lotów. Użytkownicy mogą odbyć w pełni elektronicznie szkolenie i egzamin w podkategoriach A1 i A3 kategorii otwartej. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów zdobyte przez użytkownika nowe kwalifikacje automatycznie zapiszą się na jego koncie. Dodatkowo platforma dostarcza materiały szkoleniowe przygotowujące użytkowników do egzaminu w podkategorii A2.

Aplikacja do zgłaszania lotów, systemy planowania misji i moduły do łatwego uzyskiwania pozwoleń - ważne nowości jeszcze przed wakacjami

Już niebawem ofertę KSID wzbogaci także aplikacja DroneTower, czyli oficjalny system teleinformatyczny do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem (check-in). Oprócz tego pojawią się narzędzia do planowania lotów (Kreator misji KSID), systemy wsparcia dla lotów zaawansowanych (DTM Autonomia) czy też moduł o nazwie e-SORA, ułatwiający uzyskanie pozwoleń na niestandardowe loty w kategorii szczególne.

Oprócz tego, KSID wdraża także narzędzia dla urzędników ULC, które usprawnią procesy administracyjne i analizę ryzyka danych lotów. System współpracuje też z instytucjami państwowymi takie jak Policja czy Straż pożarna, a ponadto będzie umożliwiał także dowolnej osobie na podejrzenie danych i zgłaszanie podejrzanych lotów.

Więcej informacji i możliwość rejestracji znajdziecie na stronie https://drony.gov.pl/.

Źródło: https://www.pansa.pl/rusza-krajowy-system-informacji-dronowej-ksid-bedzie-wygodniej-i-bezpieczniej/

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły