Skaner do negatywów z klocków Lego i komputera Raspberry Pi - zrób to sam

0

Autor: Maciej Luśtyk

17 Grudzień 2020
Artykuł na: minutę

Ludzka pomysłowość nie zna granic. Inżynier Benjamin Bezine skonstruował zautomatyzowany zestaw do skanowania filmów z klocków lego i komputera Raspberry. Możesz zrobić to samemu.

Analogowe fora przepełnione są pytaniami i poradami na temat tego jak najlepiej własnoręcznie stworzyć uchwyt do „skanowania” filmów aparatem cyfrowym, ale czegoś takiego zapewne jeszcze nie widzieliście. Konstruktor Benjamin Bezine stworzył zautomatyzowany rig Roboscan do przefotografowywania filmów analogowych przy pomocy klocków Lego, komputera Raspberry Pi, prostego silniczka i lampy LED.

Konstrukcja sama przewija film i pozwala na „zeskanowanie” jednej rolki filmu w czasie ok. 6 minut. Co najlepsze, jeśli tylko chcecie, możecie powielić wynalazek w domowym zaciszu. Autor udostępnia pełny opis projektu wraz z niezbędnym oprogramowaniem w serwisie Github. Oczywiście w tym celu będzie wam też potrzebny aparat cyfrowy z obiektywem makro.

Więcej informacji znajdziecie na stronie github.com/bezineb5/RoboScan.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic przedstawia nową, znacznie udoskonaloną odsłonę swoich najlepszych mikroportów. System UwMic9s charakteryzuje się lżejsza obudową, dłuższym czasem pracy,...
0
0
Kwadratowe filtry Irix Edge kupisz teraz nawet 46% taniej
Kwadratowe filtry Irix Edge kupisz teraz nawet 46% taniej
Rusza duża promocja na filtry kwadratowe Irix Edge. Trzeba się jednak spieszyć, bo niższe ceny obowiązują tylko do 22 czerwca.
0
0
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Na rynku filmu debiutuje nowa propozycja twórców „analogowego” bloga Kosmo Foto. Tym razem równie ważne co sam film, jest jego opakowanie.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)