Skaner do negatywów z klocków Lego i komputera Raspberry Pi - zrób to sam

Autor: Maciej Luśtyk

17 Grudzień 2020
Artykuł na: minutę

Ludzka pomysłowość nie zna granic. Inżynier Benjamin Bezine skonstruował zautomatyzowany zestaw do skanowania filmów z klocków lego i komputera Raspberry. Możesz zrobić to samemu.

Analogowe fora przepełnione są pytaniami i poradami na temat tego jak najlepiej własnoręcznie stworzyć uchwyt do „skanowania” filmów aparatem cyfrowym, ale czegoś takiego zapewne jeszcze nie widzieliście. Konstruktor Benjamin Bezine stworzył zautomatyzowany rig Roboscan do przefotografowywania filmów analogowych przy pomocy klocków Lego, komputera Raspberry Pi, prostego silniczka i lampy LED.

Konstrukcja sama przewija film i pozwala na „zeskanowanie” jednej rolki filmu w czasie ok. 6 minut. Co najlepsze, jeśli tylko chcecie, możecie powielić wynalazek w domowym zaciszu. Autor udostępnia pełny opis projektu wraz z niezbędnym oprogramowaniem w serwisie Github. Oczywiście w tym celu będzie wam też potrzebny aparat cyfrowy z obiektywem makro.

Więcej informacji znajdziecie na stronie github.com/bezineb5/RoboScan.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite informuje o promocji dedykowanej miłośnikom fotografii plenerowej! Od 20 do 30 czerwca otrzymamy 20% rabatu na wybrane modele przenośnych lamp i akcesoriów, idealnych do...
3
Godox wprowadza światła do studiów telewizyjnych i zastosowań estradowych
Godox wprowadza światła do studiów telewizyjnych i zastosowań estradowych
Wyposażone w soczewkę fresnela lampy Godox F7-120 i panele Godox P120 oraz P200 to nowe lampy LED skierowane do zastosowań transmisyjnych.
6
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell prezentuje kolejne praktyczne akcesorium dla fotografów. Newell LCD-PB-SD to ładowarka pełniąca również rolę czytnika kart SD, a...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)