Negmaster - nowa wtyczka do konwersji negatywów i edycji skanów

Autor: Maciej Luśtyk

19 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jeśli skanujecie zdjęcia, wiecie, że to dość żmudny proces, a samo wykonanie skanu to dopiero początek przygody. Zadanie to chce ułatwić nowa wtyczka Negmaster.

Aktualnie jedną z najbardziej popularnych i oferujących najlepsze rezultaty domowych technik digitalizacji negatywów jest skanowanie do pliku DNG przy pomocy programu VueScan (i oczywiście skanera), lub „przefotografowywanie” kliszy za pomocą aparatu i obiektywu makro, a następnie konwersja do pozytywu i wstępna edycja w Lightroomie przy pomocy wtyczki Negative Lab Pro (lub też zabawa w odwracanie krzywych w LR).

W każdym wypadku jest to proces dość żmudny i obarczony paroma minusami, a i tak zwykle nie obędzie się bez dalszej obróbki w Photoshopie. Niestety sensownych alternatyw, dostępnych dla zwykłego Kowalskiego, na rynku nie ma zbyt wiele. Właśnie jednak pojawiła się nowa propozycja, która może cały proces nieco uprościć, a dodatkowo obiecuje perfekcyjne odwzorowanie kolorów filmu, co zwykle okazuje się największą przeszkodą przy pracy z materiałami analogowymi.

Czy to wreszcie szansa na przyjazny workflow?

Mowa o nowej wtyczce Negmaster. Najważniejsze jest chyba to, że jest to wtyczka do Photoshopa, co pozwala w całym procesie konwersji pominąć program Lightroom, a tym samym prawdopodobnie przyspieszyć workflow związany z digitalizacją analogowych zdjęć.

W panelu wtyczki znajdziemy wszystko, co potrzebne do przygotowania zdjęcie, od możliwości konwersji na pozytyw, obracania i skalowania, poprzez opcje kontroli krzywych, dynamiki, poziomów i balansu kolorów aż po wyostrzanie, możliwość porównania z innymi plikami i w końcu eksport gotowego zdjęcia.

Twórcy twierdzą, że plugin pozwala na zupełne pominięcie narzędzi Photoshopa a dodatkowo oferuje nieporównywalną z innymi programami precyzję odwzorowywania barw - otrzymujemy 8 różnych trybów konwersji, które miały zostać opracowane na bazie nauczania maszynowego, a także profile emulujące profesjonalne skanery fotograficzne. Do tego otrzymujemy też filtry, mające za zadane symulować różne filmy analogowe.

Cena i dostępność

Czy rzeczywiście wtyczka jest tak dobra, jak zapowiadają twórcy i ma szansę wygryźć sprawdzone rozwiązania? Przede wszystkim wydaje się wygodna w użyciu.

Jeśli jednak chcecie przetestować plugin na własną rękę, możecie kupić go w cenie 79 euro (około 350 zł). W tej cenie otrzymamy także kolejne aktualizacje. Należy tylko mieć na uwadze, że wtyczka działa wyłącznie z Photoshopem CC. Przed zakupem możemy też wypróbować wersję demo, która pozwoli na dowolną liczbę konwersji, ale ograniczy wyjściową wielkość zdjęć do 800 px.

Więcej informacji znajdziecie na stronie negmaster.com. Znajdziecie tam też przykłady konwersji dokonanych przy pomocy wtyczki.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Edit.Photo - darmowy edytor zdjęć w przeglądarce
Edit.Photo - darmowy edytor zdjęć w przeglądarce
Edit.Photo nie jest ani pierwszą, ani najbardziej rozbudowaną webową aplikacją do obróbki zdjęć. Ale może być świetnym narzędziem, by szybko przygotować zdjęcie do...
9
GimmePhotos - polska aplikacja skróci żmudny proces w pracy fotografa
GimmePhotos - polska aplikacja skróci żmudny proces w pracy fotografa
Mówi się, że proste pomysły są najlepsze. Jeśli też tracisz sporo czasu na ręczne wyszukiwanie, zaznaczanie i kopiowanie zdjęć wybranych do obróbki przez klienta,...
17
Adobe Creative Cloud Express - webowy kombajn dla kreatywnych, którzy nie mają czasu na Photoshopa
Adobe Creative Cloud Express - webowy kombajn dla kreatywnych, którzy nie mają czasu na Photoshopa
Nowa apka Creative Cloud Express łączy w sobie funkcje Adobe Spark i szereg nowości, aby sprostać oczekiwaniom młodych twórców szukających sposobu na szybką pracę na...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)