Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Negmaster - nowa wtyczka do konwersji negatywów i edycji skanów

1

Autor: Maciej Luśtyk

19 Sierpień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Jeśli skanujecie zdjęcia, wiecie, że to dość żmudny proces, a samo wykonanie skanu to dopiero początek przygody. Zadanie to chce ułatwić nowa wtyczka Negmaster.

Aktualnie jedną z najbardziej popularnych i oferujących najlepsze rezultaty domowych technik digitalizacji negatywów jest skanowanie do pliku DNG przy pomocy programu VueScan (i oczywiście skanera), lub „przefotografowywanie” kliszy za pomocą aparatu i obiektywu makro, a następnie konwersja do pozytywu i wstępna edycja w Lightroomie przy pomocy wtyczki Negative Lab Pro (lub też zabawa w odwracanie krzywych w LR).

W każdym wypadku jest to proces dość żmudny i obarczony paroma minusami, a i tak zwykle nie obędzie się bez dalszej obróbki w Photoshopie. Niestety sensownych alternatyw, dostępnych dla zwykłego Kowalskiego, na rynku nie ma zbyt wiele. Właśnie jednak pojawiła się nowa propozycja, która może cały proces nieco uprościć, a dodatkowo obiecuje perfekcyjne odwzorowanie kolorów filmu, co zwykle okazuje się największą przeszkodą przy pracy z materiałami analogowymi.

Czy to wreszcie szansa na przyjazny workflow?

Mowa o nowej wtyczce Negmaster. Najważniejsze jest chyba to, że jest to wtyczka do Photoshopa, co pozwala w całym procesie konwersji pominąć program Lightroom, a tym samym prawdopodobnie przyspieszyć workflow związany z digitalizacją analogowych zdjęć.

W panelu wtyczki znajdziemy wszystko, co potrzebne do przygotowania zdjęcie, od możliwości konwersji na pozytyw, obracania i skalowania, poprzez opcje kontroli krzywych, dynamiki, poziomów i balansu kolorów aż po wyostrzanie, możliwość porównania z innymi plikami i w końcu eksport gotowego zdjęcia.

Twórcy twierdzą, że plugin pozwala na zupełne pominięcie narzędzi Photoshopa a dodatkowo oferuje nieporównywalną z innymi programami precyzję odwzorowywania barw - otrzymujemy 8 różnych trybów konwersji, które miały zostać opracowane na bazie nauczania maszynowego, a także profile emulujące profesjonalne skanery fotograficzne. Do tego otrzymujemy też filtry, mające za zadane symulować różne filmy analogowe.

Cena i dostępność

Czy rzeczywiście wtyczka jest tak dobra, jak zapowiadają twórcy i ma szansę wygryźć sprawdzone rozwiązania? Przede wszystkim wydaje się wygodna w użyciu.

Jeśli jednak chcecie przetestować plugin na własną rękę, możecie kupić go w cenie 79 euro (około 350 zł). W tej cenie otrzymamy także kolejne aktualizacje. Należy tylko mieć na uwadze, że wtyczka działa wyłącznie z Photoshopem CC. Przed zakupem możemy też wypróbować wersję demo, która pozwoli na dowolną liczbę konwersji, ale ograniczy wyjściową wielkość zdjęć do 800 px.

Więcej informacji znajdziecie na stronie negmaster.com. Znajdziecie tam też przykłady konwersji dokonanych przy pomocy wtyczki.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Najbardziej zaawansowany symulator oświetlenia studyjnego doczekał się pokaźnej aktualizacji, która pozwoli szczegółowo zaplanować oświetlenie na planie filmowym....
1
0
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Oprogramowanie spod szyldu C1 nigdy nie należało do tanich, teraz jednak będzie jeszcze mniej osiągalne. Od poniedziałku1 stycznia ceny poszczególnych pakietów znacznie wzrosną.
2
0
Aplikacja DJI GO 4 otrzymuje tryb prywatny - dane o locie nie będą wysyłane do sieci
Aplikacja DJI GO 4 otrzymuje tryb prywatny - dane o locie nie będą wysyłane do sieci
Choć podobną funkcjonalność oferuje już aplikacja DJI Pilot, tryb lokalnych danych dopiero teraz trafia do apki GO, kontrolującej konsumenckie drony producenta. Dzięki...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)