Lubicie techniki alternatywne? Ci artyści naświetlają zdjęcia na… trawie

0

Autor: Maciej Luśtyk

4 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

W dobie mediów społecznościowych, ze względu na ulotną naturę fotografii cyfrowej coraz więcej twórców sięga po techniki alternatywne, pozwalające na twórczą ingerencję w zdjęcie. Oryginalnością ciężko będzie im jednak przebić duet Ackroyd & Harvey.

Techniki archaiczne wydają się przeżywać ostatnimi czasy pewien renesans. Coraz więcej osób sięga po medium analogowe, a warsztaty mokrego kolodionu, gumy czy cyjanotypii za każdym razem przyciągają rzeszę zainteresowanych. Nic dziwnego - w dobie mediów społecznościowych i ulotnej natury obrazu cyfrowego coraz większą wartością darzymy tradycyjne odbitki.

Czy jednak na technikach alternatywnych można zbudować swój własny styl? Hearher Ackroyd i Dan Harvey udowadniają, że tak. W swoich pracach bazują na materii organicznej, głównie na trawie, a od kilkunastu lat używają jej by tworzyć jedyne w swoim rodzaju “odbitki”.

 

Na podłoże z trawą pada światło przepuszczane przez negatywy, co podobnie jak w przypadku zwykłych odbitek sprawia, że poszczególne partie “papieru” naświetlane są z różną intensywnością. W efekcie rosnąca trawa przybiera różne odcienie zieleni, odpowiadając jasnym i ciemnym obszarom wyjściowej fotografii monochromatycznej.

Cały proces jest wyjątkowo czasochłonny i nietrwały (po pewnym czasie trawa zwyczajnie usycha lub gnije), niemniej jednak robi piorunujące wrażenie. Prace duetu Ackroyd & Harvey możecie zobaczyć pod adresem ackroydandharvey.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły