Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Lubicie techniki alternatywne? Ci artyści naświetlają zdjęcia na… trawie

0

Autor: Maciej Luśtyk

4 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

W dobie mediów społecznościowych, ze względu na ulotną naturę fotografii cyfrowej coraz więcej twórców sięga po techniki alternatywne, pozwalające na twórczą ingerencję w zdjęcie. Oryginalnością ciężko będzie im jednak przebić duet Ackroyd & Harvey.

Techniki archaiczne wydają się przeżywać ostatnimi czasy pewien renesans. Coraz więcej osób sięga po medium analogowe, a warsztaty mokrego kolodionu, gumy czy cyjanotypii za każdym razem przyciągają rzeszę zainteresowanych. Nic dziwnego - w dobie mediów społecznościowych i ulotnej natury obrazu cyfrowego coraz większą wartością darzymy tradycyjne odbitki.

Czy jednak na technikach alternatywnych można zbudować swój własny styl? Hearher Ackroyd i Dan Harvey udowadniają, że tak. W swoich pracach bazują na materii organicznej, głównie na trawie, a od kilkunastu lat używają jej by tworzyć jedyne w swoim rodzaju “odbitki”.

 

Na podłoże z trawą pada światło przepuszczane przez negatywy, co podobnie jak w przypadku zwykłych odbitek sprawia, że poszczególne partie “papieru” naświetlane są z różną intensywnością. W efekcie rosnąca trawa przybiera różne odcienie zieleni, odpowiadając jasnym i ciemnym obszarom wyjściowej fotografii monochromatycznej.

Cały proces jest wyjątkowo czasochłonny i nietrwały (po pewnym czasie trawa zwyczajnie usycha lub gnije), niemniej jednak robi piorunujące wrażenie. Prace duetu Ackroyd & Harvey możecie zobaczyć pod adresem ackroydandharvey.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
Paweł Pierściński był jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów i pejzażystów. Jego dorobek to kilkaset tysięcy fotografii, kilkaset wystaw i szereg...
296
0
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do obejrzenia za darmo
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do...
Fotograficzną karierę zrobił dopiero na starość, ale swoją wyobraźnią i pomysłowością w kreowaniu surrealistycznych światów Gilbert Garcin mógłby obdarzyć przynajmniej...
63
0
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparat w długopisie lub pudełku od zapałek? Fotografia to jeden z najistotniejszych elementów wywiadu. O fotografowaniu tajnych dokumentów i nie tylko opowiada była...
69
0
Powiązane artykuły