Współczesny przegląd fotograficznych technik alternatywnych i archaicznych

0

Autor: Michał Chrzanowski

13 Styczeń 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak mogą wyglądać prace utworzone za pomocą XIX-wiecznych receptur fotograficznych, to mamy dla was dobrą wiadomość. Już jutro w Starej Galerii ZPAF w Warszawie rozpocznie się wernisaż, na którym eksponowane będą dzieła współczesnych artystów wykonane tradycyjnymi metodami z pogranicza grafiki warsztatowej i fotografii.

Wystawa Współczesny przegląd fotograficznych technik alternatywnych i archaicznych to wystawa, która prezentuje serię oryginalnych i unikatowych prac zarówno polskich, jak i zagranicznych fotografów. Wszystkie dzieła zostały wykonane według XIX-wiecznych receptur fotograficznych, dzięki czemu ekspozycja, oprócz walorów artystycznych, posiada niewątpliwy walor edukacyjny.

”Po pierwsze - walor historyczny, który nawiązuje wprost do spuścizny polskich i zagranicznych fotografików XIX i początków XX wieku, a po drugie - walor poznawczy w zakresie odkrywania na nowo, kontynuowania i zachowania dawnych, tradycyjnych metod fotograficznych, polegających na własnoręcznym tworzeniu unikatowych, niepowtarzalnych dzieł na granicy grafiki warsztatowej i fotografii” - powiedzieli organizatorzy wystawy.

Wśród eksponowanych prac znajdują się zarówno obrazy fotograficzne, będące swego rodzaju kontynuacją dawnego nurtu w sztuce fotograficznej, zwanego piktorializmem, jak i prace ukazujące nowatorskie podejście do fotografii artystycznej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

”Zaprezentowane prace wykonane są w technikach alternatywnych w stosunku do powszechnych dzisiaj wydruków z drukarek atramentowych i ploterów, a są to między innymi takie techniki dawne, jak mokry kolodion, guma dwuchromianowa, palladium, ortone, cyjanotypia, brąz Vandyke, kalitypia, światłodruk, heliografia, diaguma, a także technika olejowa, bromolejowa i litowa oraz klasyczna technika srebrowa. Wspólną cechą wszystkich wymienionych technik jest konieczność użycia do kopiowania z użyciem światła słonecznego stosunkowo dużego formatu negatywów czarno-białych. Warto wspomnieć, że w przypadku pewnej części eksponowanych prac negatyw uzyskany został przy zastosowaniu wielkoformatowych kamer miechowych, zaś spora część wykonana jest dzięki nowoczesnej technologii, a źródłem obrazu jest plik cyfrowy lub skan.” - dodali organizatorzy.

Wernisaż wystawy Współczesny przegląd fotograficznych technik alternatywnych i archaicznych odbędzie się już jutro, 14 stycznia 2016 roku, o godzinie 18:00 w Starej Galerii ZPAF (pl. Zamkowy 8, Warszawa). Ekspozycję będzie można oglądać do 23 stycznia bieżącego roku. Więcej informacji możecie uzyskać ze strony www.zpaf.pl.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?
Za tegoroczną odsłonę Kolekcji Wrzesińskiej odpowiadają Magdalena i Maksymilian Rigamonti. „Stos” to fotograficzno-literacka opowieść o kobietach, powstała w czasie...
0
1
„Pokaż się” i zorganizuj własną wystawę na 11. Opolskim Festiwalu Fotografii
„Pokaż się” i zorganizuj własną wystawę na 11. Opolskim Festiwalu Fotografii
Rusza 8. edycja konkursu „Pokaż się”, którego laureat będzie miał szansę zaprezentowania swojej wystawy podczas tegorocznego Opolskiego Festiwalu...
0
0
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Fundacja Archeologia Fotografii rusza z wystawą „Karuzela" Harry’ego Weinberga, który w latach 1966-1973 zrealizował fotoreportaże i zdjęcia do ok. 200 artykułów...
0
1
Powiązane artykuły