Galaxy Photography chce przywrócić do życia technikę sprzed 150 lat

0

Autor: Maciej Luśtyk

16 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Wiosną producent wywołał spory szum prezentując papier pozytywowy w postaci rolek 120 mm do aparatów średnioformatowych. Teraz zamierza przywrócić do życia archaiczną technikę suchej płyty.

Gdy niecały rok temu w serwisie Kickstarter z inicjatywą wprowadzenia na rynek papierów pozytywowych u czułości ISO 120 wystartowała firma Galaxy, miłośnicy fotografii analogowej w błyskawicznym tempie wsparli projekt sumą wystarczająca na wprowadzenie produktu na rynek. Wiosną producent pokazał czarno-biały papier pozytywowy w formie rolek 120 mm, który spotkał się z tak samo entuzjastycznym przyjęciem fanów fotografii analogowej.

Zachęcona sukcesami firma, stawia teraz przed sobą dużo trudniejsze zadanie - wskrzeszenie opracowanej w 1871 r. przez Richarda Leacha Maddoksa tzw. techniki suchej płyty (technika bromo-żelatynowa), która swojego czasu wyparła proces kolodionowy. A to dzięki dużo większej wygodzie, jaką oferowała.

W przeciwieństwie do mokrej płyty kolodionowej, szklane płyty pokryte warstwą światłoczułej żelatyny nie muszą być wykorzystywane zaraz po ich przygotowaniu, co umożliwia ich wygodne przechowywanie, a także fabryczną produkcję gotowego do użycia materiału. Sucha płyta oferowała też większą światłoczułość, a także szeroki zakres tonalny.

Pod koniec XIX w. technika zaczęła być zastępowana przez negatywy nitrocelulozowe, a na początku XX w. praktycznie zanikła, efektem czego współcześni fani technik archaicznych, chcący wypróbować to wyjątkowe medium napotykali na swej drodze znaczną przeszkodą - brak dostępności płyt bromo-żelatynowych w sprzedaży.

Przykładowa odbitka wykonana w technice suchej płyty

Ten stan rzeczy chce właśnie zmienić firma Galaxy Photography, startując z nową kampanią w serwisie Kickstarter. W ciągu raptem dwóch dni od startu kampanii firma zebrała już prawie całą kwotę potrzebną na wyprodukowanie wspomnianych płyt (10 tys. dolarów), ale jej ambicje sięgają znacznie dalej - jeśli twórcom uda się zebrać ponad 300 tys. dolarów, uruchomią własną linię produkcyjną i udostępnią materiał na większą skalę.

Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił w technice suchej płyty, wystarczy wesprzeć kampanię kwotą $80. Za tę cenę otrzymamy paczkę 10 płyt w rozmiarze 4 x 5 cala. Do pracy z aparatami wielkoformatowymi będzie nam tez potrzebny specjalny wkład na suchą płytę. Na szczęście i to znaleźć ma się w ofercie firmy - w cenie $99.

Przykładowa odbitka wykonana w technice suchej płyty

Jeżeli wszystko pójdzie z planem, sucha płyta trafi na rynek w marcu 2017 roku. Trzymamy kciuki. Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic przedstawia nową, znacznie udoskonaloną odsłonę swoich najlepszych mikroportów. System UwMic9s charakteryzuje się lżejsza obudową, dłuższym czasem pracy,...
0
0
Kwadratowe filtry Irix Edge kupisz teraz nawet 46% taniej
Kwadratowe filtry Irix Edge kupisz teraz nawet 46% taniej
Rusza duża promocja na filtry kwadratowe Irix Edge. Trzeba się jednak spieszyć, bo niższe ceny obowiązują tylko do 22 czerwca.
0
0
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Na rynku filmu debiutuje nowa propozycja twórców „analogowego” bloga Kosmo Foto. Tym razem równie ważne co sam film, jest jego opakowanie.
0
0
Powiązane artykuły