Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych

0
Redakcja Fotopolis
19 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół portretu” zobaczymy cykle 20 autorów. W ostatnich dniach sierpnia będzie można wziąć udział w nieodpłatnych warsztatach, zwieńczonych wystawą.

Wystawa "Wokół portretu" będzie okazją do obejrzenia cykli fotografii portretowych wykonanych przez autorów pracujących w technikach zwanych archaicznymi, bądź alternatywnymi, takich jak m.in.: guma dwuchromianowa, mokry kolodion, cyjanotypia, heliograwiura czy fotografia otworkowa. Elementem formalnym łączącym eksponowane na wystawie prace jest unikatowa plastyczna właściwość obrazu, wynikająca z użycia określonej metody wytworzenia każdej z prezentowanych fotografii.

Techniki alternatywne, jako narzędzie zwiększania siły przekazu

Każdorazowo właściwość ta jest na tyle silna, że wizualnie charakteryzuje obraz, stanowi swoiste "odkształcenie" powstałe na styku realnego, widzianego okiem artysty bohatera fotografii, a jego dwuwymiarowym przedstawieniem-interpretacją zapisanym na płaszczyźnie wytworzonego obrazu. Prezentowane prace nie są wynikiem poszukiwania przez fotografów obiektywizmu i realizmu w obrazowaniu modela. Przeciwnie - twórcy prezentowanych na wystawie prac wybierali techniki pozwalające na swoiste przetworzenie, a nawet odkształcenie fotografowanego obiektu na etapie jego rejestrowania bądź wytwarzania odbitki, w celu ukazania subiektywnej, często bardzo osobistej perspektywy służącej interpretacji osobowości portretowanych osób.

fot. Marcin Szwaczko

Zastosowanie określonych środków i metod dało twórcom szansę na artystyczne wykorzystanie właściwości wizualnych i plastycznej charakterystyki każdej z technik w taki sposób, aby posłużyły one pogłębieniu siły przekazu wytworzonego obrazu, aby efekt wizualny został podporządkowany odzwierciedleniu założonych treści i emocji - komentuje kuratorka wystawy, Jolanta Rycerska.

Od formalnych portretów po abstrakcję. Na wystawie zobaczymy cykle 20 autorów

Wśród zaprezentowanych fotografii znajdują się prace współczesne, zaliczane do szeroko rozumianej kategorii portretu - zarówno nawiązujące do klasycznego kanonu poszukującego ideału formalnego piękna i harmonii w obrazie, jak i realizacje nastawione na przekaz emocjonalny, bardzo ekspresyjne, czasem wręcz niedopowiedziane, a poprzez to otwarte na interpretację ze strony widza. Wszystkie zaprezentowane fotografie wykonane zostały w technikach alternatywnych w stosunku do powszechnej dziś fotografii cyfrowej, każda praca jest unikatowym i niepowtarzalnym dziełem wytworzonym osobiście przez autora.

fot. Adam Grudzień

Na wystawie swoje cykle zaprezentują: Anna 66 Andrzejewska, Marek Gardulski, Andrzej Grudzień, Katarzyna Łata, Katarzyna Kalua Kryńska, georgia Krawiec, Roman Kravchenko, Janusz Marynowski, Witold Marynowski, Greg Ostrowski, Konrad K. Pollesch, Robert Pranagal, Karina Ska, Wojciech Sternak, Marcin Szwaczko, Krzysztof Ślachciak, Mag Turner, Rafał Warzecha, Magdalena Wdowicz-WierzbowskaAndrzej Wiktor.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy “Wokół portretu” odbędzie się w poniedziałek, 19 sierpnia 2019 roku, o godzinie 18:00, w Sinfonia Varsovia, przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie.  Zdjęcie będzie można oglądać do 31 sierpnia w godzinach 15:00-19:00.

fot. Katarzyna Kryńska

W ramach 2. edycji dni Fotografii Alternatywnej odbędzie się także seria darmowych warsztatów, pozwalających zainteresowanym na zgłębienie technik archaicznych. Szczegółowo opisujemy je w osobnym artykule.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
43
0
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Dobiega końca promocja, w ramach której przy zakupie określonych produktów X-Rite możecie otrzymać roczną subskrypcje Planu Fotograficznego Adobe Creative Cloud....
1
4
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek fotograficznych ostatniego roku
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek...
Życie Ukrainy Justyna Mielnikiewicz dokumentuje nieprzerwanie od 2008 roku. Wieloletnia praca zaowocowała wyjątkowym projektem, który pod koniec zeszłego roku został...
59
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)