Finisaż Dni Fotografii Alternatywnej - wystawa uczestników warsztatów już dziś w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Wrzesień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Organizowany przez ZPAF festiwal Dni Fotografii Alternatywnej powoli dobiega końca. Jego podsumowaniem będzie wystawa uczestników warsztatów technik archaicznych i alternatywnych. Wernisaż 17 września o godzinie 19:00.

Dni Fotografii Alternatywnej były okazją do przypomnienia piękna, jakie towarzyszy fotografiom wykonywanym w technikach alternatywnych. W ramach festiwalu odbyła się wystawa mistrzów fotografii - „Piętno techniki”, 4 spotkania autorskie oraz 5 warsztatów mistrzowskich, w trakcie których uczestnicy mogli poznać techniki o wyjątkowych walorach artystycznych i plastycznych: gumę chromianową, cyjanotypię, gumolej, mokry kolodion oraz brąz vandyke.

Wystawa końcowa składa się z prac uczestników warsztatów, którzy mieli okazję pracować w relacji mistrz - uczeń, z wybitnymi twórcami: Konradem K. Polleschem, Andrzejem Wiktorem, Romanem Krawczenko, Marcinem Sudzińskim, Łukaszem Gietką i Gregiem Ostrowskim.

fot. Magdalena Nurzyńska, cyjanotypia

- Rolą artysty jest nie tylko praca twórcza, ale także dbanie o tradycje i dziedzictwo, jakie zostało mu przekazane. Warsztaty mistrzowskie pozwalają na nawiązanie bliższej relacji i przekazanie sekretów technik znanych nielicznym. Dzięki temu powstało 70 zróżnicowanych prac, które zachwycają swoją niedoskonałością. Są świadectwem pasji oraz chęci poszerzania artystycznych horyzontów twórców. - mówi Jolanta Rycerska, prezes ZPAF oraz kurator festiwalu. - „W Polsce od lat obserwujemy duże zainteresowanie alternatywnymi i archaicznymi technikami fotografii. Niestety ulegają one stopniowemu zapomnieniu, jest coraz mniej możliwości poznania ich tajników i osobistego kontaktu z pracujących w ich obszarze artystami. Dlatego realizacja festiwalu stanowi okazję do przypomnienia ginących technik będących dorobkiem warszawskiego środowiska przedwojennych fotografów”.

fot. Robert Tczewski, gumolej

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 17 września 2018 roku, o godzinie 19:00 w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 (aula, II piętro) w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 24 września w godzinach 15:00-19:00.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.

(fot. okładkowa: Tomasz Zdaniak, brąz vandyke)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
Powiązane artykuły