Dni Fotografii Alternatywnej startują już 20 sierpnia

0
Redakcja Fotopolis
17 Sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Nadchodzący festiwal będzie gratką dla wszystkich, którzy tworzą w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Piętno techniki” zobaczymy cykle aż 20 różnych autorów.

Wystawa "Piętno techniki" jest okazją do obejrzenia cykli fotografii wykonanych przez autorów pracujących w technikach zwanych archaicznymi, bądź alternatywnymi. Tytułowe "piętno" to plastyczna właściwość obrazu wynikająca z użycia określonej metody wytworzenia poszczególnych prac. Każdorazowo właściwość ta jest na tyle silna, że wizualnie charakteryzuje obraz, stanowi swoisty raster - nieprzezroczysty przewodnik pomiędzy światem widzianym przez fotografa, a tym przedstawionym.

Prezentowane prace są kontrapunktem dla idei poszukiwania przez fotografów wizualnego obiektywizmu i jak największego realizmu w przedstawianiu rzeczywistości. Twórcy prezentowanych prac poszukiwali sposobu na ukazanie z założenia subiektywnej, czasem wręcz osobistej interpretacji rzeczywistości. W zastosowaniu określonych środków i metod znaleźli służąca temu celowi szansę na wytworzenie obrazu naznaczonego cechami wybranej techniki, z jej charakterystycznym uposażeniem wizualnym.

Dzieła unikatowe i niepowtarzalne

fot. Karina Wojciechowska

Wśród zaprezentowanych fotografii znajdują się wyłącznie prace współczesne, należące do różnych gatunków fotografii - zarówno nawiązujące do kanonu piktorializmu poszukującego ideału formalnego piękna i harmonii w obrazie, jak i realizacje dużo bardziej współczesne w sposobie obrazowania, korzystające z tradycyjnych technik dla uzyskania podporządkowanego treści efektu wizualnego, pogłębienia wymowy przekazu, czy wręcz zbudowania opozycji pomiędzy pięknem świata, a nie zawsze łatwą prawdą o nim.

Wszystkie zaprezentowane fotografie wykonane zostały w technikach alternatywnych w stosunku do powszechnej dziś fotografii cyfrowej, takich jak: mokry kolodion (tzw. ambrotypia), guma dwuchromianowa, cyjanotypia, brąz Vandyke, kalotypia, cyjanotypia tonowana, heliograwiura, emulsja fotograficzna na papierze, technika olejowa, papier solny czy fotografia litowa. Każda praca jest unikatowym i niepowtarzalnym dziełem wytworzonym osobiście przez autora.

fot. Maciej Jeziorek

Na wystawie swoje prace zaprezentuje 20 autorów: Mariusz Gajewski, Marek Gardulski, Maciej Jeziorek, Ryszard Karczmarski, Roman Kravchenko, Katarzyna Kryńska, Janusz Marynowski, Tomasz Mościcki, Marek Noniewicz, Paweł Opaliński, Greg Ostrowski, Maciej Pastuszko, Michał Pietrzak, Maciej Plewiński, Konrad Pollesch, Robert Pranagal, Marcin Sudziński, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Andrzej Wiktor i Karina Wojciechowska

Tekst: Jolanta Rycerska

fot. Marcin Sudziński

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy inaugurującej festiwal odbędzie się w poniedziałek, 20 sierpnia 2018 roku, o godzinie 19:00 w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia, przy ul. Grochowskiej 272 (Budynek główny - II piętro) w Warszawie.

W ramach festiwalu Dni Fotografii Alternatywnej odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących - między innymi spotkania autorskie oraz otwarte warsztaty fotograficzne. Zapisy i szczegółowe informacje już wkrótce. Zakończenie festiwalu nastąpi 17 września otwarciem wystawy złożonej z prac wykonanych na warsztatach.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

(fot. okładkowa: Paweł Opaliński, "North-South")

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Już jutro startuje wystawa pokonkursowa Leica 6x7 Award 2019
Już jutro startuje wystawa pokonkursowa Leica 6x7 Award 2019
„Czy Orzeł wylądował?” - tak brzmiał motyw przewodni konkursu zorganizowanego przez Leica 6x7 Gallery i łódzką filmówkę na uczczenie 50-lecia „rzekomego” lądowania na...
4
0
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
19
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
11
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)