Portret potrójny - mokry kolodion w podróży po Podlasiu

Autor: Maciej Luśtyk

7 Lipiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniach w ramach projektu “Portret potrójny”. Międzynarodowa ekipa artystów wyruszy w podróż po Podlasiu dokumentując spotkania z ludźmi i kulturę regionu w technice mokrego kolodionu. W okresie lipiec-październik 2015 odbędzie się plener fotograficzny, pokaz zdjęć, wystawa i premiera albumu.

W piątek, 10 lipca 2015 roku rozpocznie się i pierwszy i najważniejszy etap projektu “Portret potrójny”. Międzynarodowa ekipa artystów wyruszy w Białegostoku na artystyczne spotkanie z Podlasiem i jego mieszkańcami. Przez dziesięć dni będzie ich można spotkać między Bielskiem Podlaskim, Hajnówką i Białowieżą. Znak rozpoznawczy to charakterystyczny bus z przyczepą, który jednocześnie posłuży jako “aparat”. Powstawać w nim będą fotografie wykonane rzadko dziś spotykaną techniką mokrego kolodionu.

Motywem przewodnim projektu, zainicjowanego przez Michała Zielińskiego, jest wędrowanie. Ponownie wyruszy on na spotkanie z “tutejszymi”, mieszkańcami podlaskich wsi i małych miasteczek, gdzie hasło “tygiel kultur” znajduje konkretne odzwierciedlenie w codziennym życiu. Efektem pierwszej wyprawy był zrealizowany w 2012 roku projekt ”Moje miejsce już tam” - seria portretów mieszkańców regionu, zreprodukowanych na typowych przedmiotach ich domów, jak ręczniki, drzwiczki szafki kuchennej czy ściana w pokoju. Tym razem artysta chce włączyć w proces innych twórców: by zwielokrotnić perspektywę, przedyskutować lokalne zjawiska, odbić jedno miejsce w trzech różnych narodowo i kulturowo wrażliwościach.

W tym przypadku podróż to nie tylko pokonywanie znacznych odległości. To raczej wędrowanie od człowieka do człowieka, kolejne spotkania, droga prowadząca w przeszłość, odsłaniająca kulturę, tradycję, ale i codzienność różną od tej, którą określa życie w mieście.

Dokumentacja i artystyczne przetworzenie tej wyprawy dokona się w drodze eksperymentu. Fotografie powstaną w archaicznej technice mokrego kolodionu - obecnie unikatowej i rzadko stosowanej. Technika jest żmudna, wymagająca i pracochłonna, ale oferuje niepowtarzalne efekty i idealnie pasuje do wymogów projektu nastawionego raczej na budowanie relacji ze spotykanymi osobami, a nie wyłącznie na rejestrowanie doskonałych technicznie kadrów.

Michał Zieliński jest artystycznie i duchowo związany z północno-wschodnią Polską. Na Suwalszczyźnie tworzył swoje pierwsze projekty. W 2010 roku zrealizował dyplom na ASP w Poznaniu, który zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie dyplomów szkół artystycznych. Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego.

Projekt został podzielony na 4 etapy:

Plener, 10-19 lipca 2015

W trakcie dziesięciodniowego pobytu grupa sześciu artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi wędrować będzie po Podlasiu busem, który jednocześnie będzie pełnić funkcję wielkoformatowego “aparatu” i mobilnej ciemni. Bazą będzie osada Szczyty-Dzięciołowo. W kolejnych miejscowościach będą się spotykać z mieszkańcami, inicjować rozmowy, zapraszać do udziału w sesji, której rezultatem będzie portret wykonywany w codziennej przestrzeni bohaterów. Wędrówka będzie dokumentowana w formie dziennika z podróży i filmu.

Pokaz i wystawa, 29-30 sierpnia 2015

Pierwsza publiczna prezentacja po zakończeniu pleneru. Będzie składać się z dwóch części: wystawy oraz otwartego pokazu, prezentującego przebieg całego procesu twórczego. Wystawa odbędzie się równolegle w Białymstoku i Szczytach-Dzięciołowie. W planach są także wystawy w innych miastach.

Album, 30 października 2015

Finałem projektu będzie premiera albumu prezentującego najciekawsze fotografie oraz teksty powstałe podczas podróży: zapisy rozmów z bohaterami zdjęć, fragmenty dziennika podróży. Prezentacja odbędzie się w trakcie Festiwalu InterPhoto 2015.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Uczestnicy projektu to: Natalka Dovga, Yura Matsiyun, Dominik Wojciechowski, Aleksander Raczyński, Michał Zieliński, Mirosław Miniszewski, Bartosz Tryzna i Anna Danilewicz

Więcej informacji znajdziecie na stronie centrumzamenhofa.pl

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Powiązane artykuły