Portret potrójny - mokry kolodion w podróży po Podlasiu

Autor: Maciej Luśtyk

7 Lipiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniach w ramach projektu “Portret potrójny”. Międzynarodowa ekipa artystów wyruszy w podróż po Podlasiu dokumentując spotkania z ludźmi i kulturę regionu w technice mokrego kolodionu. W okresie lipiec-październik 2015 odbędzie się plener fotograficzny, pokaz zdjęć, wystawa i premiera albumu.

W piątek, 10 lipca 2015 roku rozpocznie się i pierwszy i najważniejszy etap projektu “Portret potrójny”. Międzynarodowa ekipa artystów wyruszy w Białegostoku na artystyczne spotkanie z Podlasiem i jego mieszkańcami. Przez dziesięć dni będzie ich można spotkać między Bielskiem Podlaskim, Hajnówką i Białowieżą. Znak rozpoznawczy to charakterystyczny bus z przyczepą, który jednocześnie posłuży jako “aparat”. Powstawać w nim będą fotografie wykonane rzadko dziś spotykaną techniką mokrego kolodionu.

Motywem przewodnim projektu, zainicjowanego przez Michała Zielińskiego, jest wędrowanie. Ponownie wyruszy on na spotkanie z “tutejszymi”, mieszkańcami podlaskich wsi i małych miasteczek, gdzie hasło “tygiel kultur” znajduje konkretne odzwierciedlenie w codziennym życiu. Efektem pierwszej wyprawy był zrealizowany w 2012 roku projekt ”Moje miejsce już tam” - seria portretów mieszkańców regionu, zreprodukowanych na typowych przedmiotach ich domów, jak ręczniki, drzwiczki szafki kuchennej czy ściana w pokoju. Tym razem artysta chce włączyć w proces innych twórców: by zwielokrotnić perspektywę, przedyskutować lokalne zjawiska, odbić jedno miejsce w trzech różnych narodowo i kulturowo wrażliwościach.

W tym przypadku podróż to nie tylko pokonywanie znacznych odległości. To raczej wędrowanie od człowieka do człowieka, kolejne spotkania, droga prowadząca w przeszłość, odsłaniająca kulturę, tradycję, ale i codzienność różną od tej, którą określa życie w mieście.

Dokumentacja i artystyczne przetworzenie tej wyprawy dokona się w drodze eksperymentu. Fotografie powstaną w archaicznej technice mokrego kolodionu - obecnie unikatowej i rzadko stosowanej. Technika jest żmudna, wymagająca i pracochłonna, ale oferuje niepowtarzalne efekty i idealnie pasuje do wymogów projektu nastawionego raczej na budowanie relacji ze spotykanymi osobami, a nie wyłącznie na rejestrowanie doskonałych technicznie kadrów.

Michał Zieliński jest artystycznie i duchowo związany z północno-wschodnią Polską. Na Suwalszczyźnie tworzył swoje pierwsze projekty. W 2010 roku zrealizował dyplom na ASP w Poznaniu, który zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie dyplomów szkół artystycznych. Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego.

Projekt został podzielony na 4 etapy:

Plener, 10-19 lipca 2015

W trakcie dziesięciodniowego pobytu grupa sześciu artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi wędrować będzie po Podlasiu busem, który jednocześnie będzie pełnić funkcję wielkoformatowego “aparatu” i mobilnej ciemni. Bazą będzie osada Szczyty-Dzięciołowo. W kolejnych miejscowościach będą się spotykać z mieszkańcami, inicjować rozmowy, zapraszać do udziału w sesji, której rezultatem będzie portret wykonywany w codziennej przestrzeni bohaterów. Wędrówka będzie dokumentowana w formie dziennika z podróży i filmu.

Pokaz i wystawa, 29-30 sierpnia 2015

Pierwsza publiczna prezentacja po zakończeniu pleneru. Będzie składać się z dwóch części: wystawy oraz otwartego pokazu, prezentującego przebieg całego procesu twórczego. Wystawa odbędzie się równolegle w Białymstoku i Szczytach-Dzięciołowie. W planach są także wystawy w innych miastach.

Album, 30 października 2015

Finałem projektu będzie premiera albumu prezentującego najciekawsze fotografie oraz teksty powstałe podczas podróży: zapisy rozmów z bohaterami zdjęć, fragmenty dziennika podróży. Prezentacja odbędzie się w trakcie Festiwalu InterPhoto 2015.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Uczestnicy projektu to: Natalka Dovga, Yura Matsiyun, Dominik Wojciechowski, Aleksander Raczyński, Michał Zieliński, Mirosław Miniszewski, Bartosz Tryzna i Anna Danilewicz

Więcej informacji znajdziecie na stronie centrumzamenhofa.pl

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Next77 zaprasza na targi EXPOzycja 2024 w Krakowie
Next77 zaprasza na targi EXPOzycja 2024 w Krakowie
Firma Next77, wyłączny dystrybutor renomowanych marek fotograficznych takich jak Irix, Quadralite, Godox, Hoya, Tokina oraz Cokin, serdecznie zaprasza na Targi Expozycja 2024....
2
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Powiązane artykuły