“Allanngorpoq” - zapomniany świat w transformacji

“Allanngorpoq” - zapomniany świat w transformacji ocena 0%

Wyraziste, kameralne, trafiające w sedno problemu - tak w kilku słowach można opisać zdjęcia francuskiego fotografa Sébastiena Tixiera. Przemierzył on Grenlandię, by udokumentować zmieniające się życie jej rdzennych mieszkańców. Efekt - wyjątkowe fotografie składające się na projekt Allanngorpoq.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Grenlandia to największa wyspa na świecie, której powierzchnia pokryta jest setkami tysięcy kilometrów kwadratowych lodu. W takich warunkach żyje zaledwie 56 tysięcy ludzi, z czego prawie 90 procent to Eskimosi, którzy osiedlili się tam wieki temu. W 2013 roku francuski fotograf Sébastiena Tixiera rozpoczął dokumentację zachodzących zmian w najdalszych zakątkach Grenlandii. Efektem jego pracy jest wyjątkowy projekt Allanngorpoq. Jak podkreśla autor, ocieplanie się klimatu, które sukcesywnie zmienia krajobraz nie jest największym problemem tego regionu. Jego zdaniem o wiele większe skutki ma globalizacja, która powoli wpływa na życie tamtejszych mieszkańców.

”Ten kraj jest na skrzyżowaniu dróg, ponieważ społeczeństwo Grenlandii przeszło głęboką ewolucję. Europejskie, jak i amerykańskie wpływy kształtują życie mieszkańców - przyjmują oni zachodni styl życia. Ludność nawet najmniejszych miejscowości zaczęła inaczej postrzegać świat. W tych dziewiczych krajobrazach coraz częściej możemy zaobserwować supermarkety, motoryzację, czy nawet telefony komórkowe, które powoli torują sobie drogę do najdalszych - wydawać by się mogło - zapomnianych miejsc i kultur” - powiedział fotograf Sébastien Tixier. 

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

”Te radykalne i szybkie zmiany rodzą pytania o społeczności i tożsamość, dzieląc tym samym opinię publiczną Grenlandii. Ludzie są rozdarci pomiędzy pragnieniem dogonienia współczesnego świata, a obroną swojej kultury. Niestety obecnie dla młodzieży większych miast, polowania to tylko odległe wspomnienia lub opowieści starszyzny” - dodał artysta.

Sébastien Tixier to urodzony w 1980 roku francuski fotograf, który na stałe mieszka i pracuje w Paryżu. W 2013 roku rozpoczął projekt Allanngorpoq. Efektem prac artysty jest album (o tym samym tytule), w którym zobrazował zmiany, jakie dokonały się na Grenlandii. Więcej zdjęć z serii Allanngorpoq, jak i innych prac, możecie zobaczyć na stronie www.sebtix.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Żyjesz z pasją? Pokaż ją z Samyangiem AF 14 mm f/2.8 i wygraj swój własny egzemplarz
20 Paź 2018
Wspólnie z Foto-Techniką, wyłącznym dystrybutorem marki Samyang w Polsce, wystartowaliśmy z wyjątkowym konkursem, w którym będziecie mogli sprawdzić w boju wysokiej jakości, szerokokątny obiektyw Samyang AF 14 mm f/2.8. Autor najlepszego testu otrzyma swój własny egzemplarz tego modelu z mocowaniem Nikon lub Canon.
0
Zawiedzeni możliwościami filmowymi Canona EOS R? Magic Lantern już nad nim pracuje
19 Paź 2018
Oprogramowanie Magic Lantern znane jest chyba wszystkim, którzy na przestrzenie ostatniej dekady zgłębiali temat filmowania lustrzankami Canona. W przypadku niektórych modeli pozwala ono diametralnie rozszerzyć możliwości filmowe aparatu. Teraz jego twórcy biorą na warsztat model EOS R.
0
Magda Franczak, „Kaduk“ - najnowsza wystawa w ramach projektu „Żywe Archiwa”
19 Paź 2018
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na kolejną odsłonę projektu „Żywe Archiwa”. Nowa wystawa „Kaduk“ jest pod wieloma względami inna od wcześniejszych. Magdalena Franczak podjęła się reinterpretacji zbioru anonimowych portretów ocalonych od zapomnienia.
0
Amundsen Photo Awards - pozostał miesiąc na zgłaszanie prac
19 Paź 2018
“Poszukujemy zdjęć nietuzinkowych, odkrywających nieznane, wyjątkowych w formie i przekazie. Nie tylko z najodleglejszych zakątków świata” - mówią organizatorzy konkursu. Amundsen Photo Awards czeka na zgłoszenia jeszcze do 18 listopada.
0