“Allanngorpoq” - zapomniany świat w transformacji

“Allanngorpoq” - zapomniany świat w transformacji ocena 0%

Wyraziste, kameralne, trafiające w sedno problemu - tak w kilku słowach można opisać zdjęcia francuskiego fotografa Sébastiena Tixiera. Przemierzył on Grenlandię, by udokumentować zmieniające się życie jej rdzennych mieszkańców. Efekt - wyjątkowe fotografie składające się na projekt Allanngorpoq.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Grenlandia to największa wyspa na świecie, której powierzchnia pokryta jest setkami tysięcy kilometrów kwadratowych lodu. W takich warunkach żyje zaledwie 56 tysięcy ludzi, z czego prawie 90 procent to Eskimosi, którzy osiedlili się tam wieki temu. W 2013 roku francuski fotograf Sébastiena Tixiera rozpoczął dokumentację zachodzących zmian w najdalszych zakątkach Grenlandii. Efektem jego pracy jest wyjątkowy projekt Allanngorpoq. Jak podkreśla autor, ocieplanie się klimatu, które sukcesywnie zmienia krajobraz nie jest największym problemem tego regionu. Jego zdaniem o wiele większe skutki ma globalizacja, która powoli wpływa na życie tamtejszych mieszkańców.

”Ten kraj jest na skrzyżowaniu dróg, ponieważ społeczeństwo Grenlandii przeszło głęboką ewolucję. Europejskie, jak i amerykańskie wpływy kształtują życie mieszkańców - przyjmują oni zachodni styl życia. Ludność nawet najmniejszych miejscowości zaczęła inaczej postrzegać świat. W tych dziewiczych krajobrazach coraz częściej możemy zaobserwować supermarkety, motoryzację, czy nawet telefony komórkowe, które powoli torują sobie drogę do najdalszych - wydawać by się mogło - zapomnianych miejsc i kultur” - powiedział fotograf Sébastien Tixier. 

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

”Te radykalne i szybkie zmiany rodzą pytania o społeczności i tożsamość, dzieląc tym samym opinię publiczną Grenlandii. Ludzie są rozdarci pomiędzy pragnieniem dogonienia współczesnego świata, a obroną swojej kultury. Niestety obecnie dla młodzieży większych miast, polowania to tylko odległe wspomnienia lub opowieści starszyzny” - dodał artysta.

Sébastien Tixier to urodzony w 1980 roku francuski fotograf, który na stałe mieszka i pracuje w Paryżu. W 2013 roku rozpoczął projekt Allanngorpoq. Efektem prac artysty jest album (o tym samym tytule), w którym zobrazował zmiany, jakie dokonały się na Grenlandii. Więcej zdjęć z serii Allanngorpoq, jak i innych prac, możecie zobaczyć na stronie www.sebtix.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Stań przed obiektywem Magdy Wunsche i Agnieszki Samsel - trwa nabór do ostatniej sesji w ramach projektu Portret Osobisty
21 Sie 2018
Do 4 września możecie zgłaszać chęć udziału w sesji, która stanie się częścią 2. edycji projektu “Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…”. Spośród zgłoszeń zostanie wybranych 7 osób.
0
Ruszył Wyjątkowy Konkurs Fotograficzny National Geographic. Do wygrania aparaty, kamery sportowe i publikacja w kalendarzu
21 Sie 2018
Właśnie ruszyła 8. edycja Wyjątkowego Konkursu Fotograficznego, organizowanego przez National Geographic i Cyfrowy Polsat. Na uczestników czekają cztery kategorie i wiele ciekawych nagród. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września 2018 roku.
0
Yongnuo YN 50 mm f/1.4N E - nowy jasny standard do systemu Nikona
21 Sie 2018
Nikoniarze mają się z czego cieszyć. Po wczorajszej premierze szerokokątnego Samyanga, otrzymują kolejny ciekawy obiektyw, który nie nadszarpnie ich budżetu. Oto jasny standard Yongnuo w wersji z bagnetem Nikon F.
0
Samyang AF 14 mm f/2.8 F - szeroki kąt z autofokusem teraz także do aparatów Nikon
20 Sie 2018
Na początku stycznia Samyang pokazał pierwszy w swojej historii obiektyw z autofokusem do lustrzankowego systemu Canon EF. Teraz w ofercie pojawiła się także długo oczekiwana wersja dla nikoniarzy.
0