“Allanngorpoq” - zapomniany świat w transformacji

“Allanngorpoq” - zapomniany świat w transformacji ocena 0%

Wyraziste, kameralne, trafiające w sedno problemu - tak w kilku słowach można opisać zdjęcia francuskiego fotografa Sébastiena Tixiera. Przemierzył on Grenlandię, by udokumentować zmieniające się życie jej rdzennych mieszkańców. Efekt - wyjątkowe fotografie składające się na projekt Allanngorpoq.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Grenlandia to największa wyspa na świecie, której powierzchnia pokryta jest setkami tysięcy kilometrów kwadratowych lodu. W takich warunkach żyje zaledwie 56 tysięcy ludzi, z czego prawie 90 procent to Eskimosi, którzy osiedlili się tam wieki temu. W 2013 roku francuski fotograf Sébastiena Tixiera rozpoczął dokumentację zachodzących zmian w najdalszych zakątkach Grenlandii. Efektem jego pracy jest wyjątkowy projekt Allanngorpoq. Jak podkreśla autor, ocieplanie się klimatu, które sukcesywnie zmienia krajobraz nie jest największym problemem tego regionu. Jego zdaniem o wiele większe skutki ma globalizacja, która powoli wpływa na życie tamtejszych mieszkańców.

”Ten kraj jest na skrzyżowaniu dróg, ponieważ społeczeństwo Grenlandii przeszło głęboką ewolucję. Europejskie, jak i amerykańskie wpływy kształtują życie mieszkańców - przyjmują oni zachodni styl życia. Ludność nawet najmniejszych miejscowości zaczęła inaczej postrzegać świat. W tych dziewiczych krajobrazach coraz częściej możemy zaobserwować supermarkety, motoryzację, czy nawet telefony komórkowe, które powoli torują sobie drogę do najdalszych - wydawać by się mogło - zapomnianych miejsc i kultur” - powiedział fotograf Sébastien Tixier. 

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

”Te radykalne i szybkie zmiany rodzą pytania o społeczności i tożsamość, dzieląc tym samym opinię publiczną Grenlandii. Ludzie są rozdarci pomiędzy pragnieniem dogonienia współczesnego świata, a obroną swojej kultury. Niestety obecnie dla młodzieży większych miast, polowania to tylko odległe wspomnienia lub opowieści starszyzny” - dodał artysta.

Sébastien Tixier to urodzony w 1980 roku francuski fotograf, który na stałe mieszka i pracuje w Paryżu. W 2013 roku rozpoczął projekt Allanngorpoq. Efektem prac artysty jest album (o tym samym tytule), w którym zobrazował zmiany, jakie dokonały się na Grenlandii. Więcej zdjęć z serii Allanngorpoq, jak i innych prac, możecie zobaczyć na stronie www.sebtix.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Trwa Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej. Zobacz co przygotowali organizatorzy
25 Kwi 2019
To już czwarta edycja Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Święto fotografowania camerą obscurą potrwa w Brzegu w województwie opolskim jeszcze do niedzieli 28 kwietnia.
0
Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD - wszechstronny zoom do Canona i Nikona
25 Kwi 2019
Wyrazisty obraz, zaawansowana optyka ze stabilizacją, wydajny autofokus oraz uszczelnienia newralgicznych miejsc obiektywu - oto zaprezentowany Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD.
0
„Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet” - pokaz filmu już dziś w CK Lublin
25 Kwi 2019
Pracownia Fotografii Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na cykl filmów poświęconych fotografii - Ruchome kadry. Już dziś (25 kwietnia) o 18:00 odbędzie się pokaz filmu poświęconego legendarnej Zofii Rydet, w którym ona sama jest narratorką!
0
Zeiss Otus 100 mm f/1.4 - nowy król obiektywów portretowych?
25 Kwi 2019
Nowy pełnoklatkowy obiektyw z serii Otus, kierowany do użytkowników lustrzanek Canon i Nikon oferować ma wszystko, by jakość wykonywanych z jego pomocą portretów stała na jak najwyższym poziomie.
1