“Allanngorpoq” - zapomniany świat w transformacji

“Allanngorpoq” - zapomniany świat w transformacji ocena 0%

Wyraziste, kameralne, trafiające w sedno problemu - tak w kilku słowach można opisać zdjęcia francuskiego fotografa Sébastiena Tixiera. Przemierzył on Grenlandię, by udokumentować zmieniające się życie jej rdzennych mieszkańców. Efekt - wyjątkowe fotografie składające się na projekt Allanngorpoq.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Grenlandia to największa wyspa na świecie, której powierzchnia pokryta jest setkami tysięcy kilometrów kwadratowych lodu. W takich warunkach żyje zaledwie 56 tysięcy ludzi, z czego prawie 90 procent to Eskimosi, którzy osiedlili się tam wieki temu. W 2013 roku francuski fotograf Sébastiena Tixiera rozpoczął dokumentację zachodzących zmian w najdalszych zakątkach Grenlandii. Efektem jego pracy jest wyjątkowy projekt Allanngorpoq. Jak podkreśla autor, ocieplanie się klimatu, które sukcesywnie zmienia krajobraz nie jest największym problemem tego regionu. Jego zdaniem o wiele większe skutki ma globalizacja, która powoli wpływa na życie tamtejszych mieszkańców.

”Ten kraj jest na skrzyżowaniu dróg, ponieważ społeczeństwo Grenlandii przeszło głęboką ewolucję. Europejskie, jak i amerykańskie wpływy kształtują życie mieszkańców - przyjmują oni zachodni styl życia. Ludność nawet najmniejszych miejscowości zaczęła inaczej postrzegać świat. W tych dziewiczych krajobrazach coraz częściej możemy zaobserwować supermarkety, motoryzację, czy nawet telefony komórkowe, które powoli torują sobie drogę do najdalszych - wydawać by się mogło - zapomnianych miejsc i kultur” - powiedział fotograf Sébastien Tixier. 

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

”Te radykalne i szybkie zmiany rodzą pytania o społeczności i tożsamość, dzieląc tym samym opinię publiczną Grenlandii. Ludzie są rozdarci pomiędzy pragnieniem dogonienia współczesnego świata, a obroną swojej kultury. Niestety obecnie dla młodzieży większych miast, polowania to tylko odległe wspomnienia lub opowieści starszyzny” - dodał artysta.

Sébastien Tixier to urodzony w 1980 roku francuski fotograf, który na stałe mieszka i pracuje w Paryżu. W 2013 roku rozpoczął projekt Allanngorpoq. Efektem prac artysty jest album (o tym samym tytule), w którym zobrazował zmiany, jakie dokonały się na Grenlandii. Więcej zdjęć z serii Allanngorpoq, jak i innych prac, możecie zobaczyć na stronie www.sebtix.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Nowości Aputure - wszechstronna lampa LED Light Storm LS CS120 d II oraz softboksy
16 Sty 2019
Na polskim rynku pojawiły się właśnie nowe produkty z oferty Aputure. Wśród nich m.in. nowa generacja jednej z najciekawszych LED-owych lamp światła ciągłego na rynku.
0
CamFi Pro Plus - bezprzewodowy tethering teraz także z najważniejszymi programami do edycji
16 Sty 2019
Pokazany rok temu moduł CamFi Pro obiecywał najwygodniejszy bezprzewodowy tethering na rynku. Kwestią zaburzającą workflow była jednak konieczność eksportu przesłanych zdjęć do zewnętrznych aplikacji. Teraz nareszcie materiał możemy bezpośrednio przesyłać m.in do programów Lightroom i Capture One.
0
#StudioEOSR - oznacz zdjęcia i wygraj udział w warsztatach fotografii studyjnej!
16 Sty 2019
Chcesz poznać specyfikę profesjonalnej pracy w studio i możliwości najnowszego bezlusterkowca Canon EOS R? Zobacz, jak wygrać jedno z 6 miejsc w warsztatach, które dla Was mamy.
0
Nowe obiektywy Tamron kompatybilne z bezlusterkowym systemem Nikon Z
16 Sty 2019
Aż 6 zoomów Tamrona otrzymało nową aktualizację, dzięki której obiektywy staną się w pełni kompatybilne z Nikonem Z6 i Z7 oraz adapterem FTZ.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!