Aparat Ansela Adamsa trafia na aukcję

Autor: Maciej Luśtyk

5 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Aparat znanego fotografa z pewnością nie sprawi, że zaczniecie robić lepsze zdjęcia, ale może stać się centralnym punktem ciekawej fotograficznej kolekcji. O ile nie macie odłożoną na boku pokaźną sumę pieniędzy.

Aukcje rzadkiego sprzętu fotograficznego cieszą się niesłabnącą popularnością. Tym razem trafia się nie lada gratka. Pod koniec października, w amerykańskim domu aukcyjnym Heritage Auctions rusza aukcja, na której będzie można wylicytować aparat używany przez jednego z pionierów fotografii - Ansela Adamsa.

Twórcy i jego prac nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Jego czarno-białe pejzaże amerykańskich parków narodowych znajdziemy w niemal każdej publikacji ukazującej przekrój najważniejszych fotografów wszechczasów.

Na aukcji wystawiony zostanie wielkoformatowy aparat Arca-Swiss 4x5, używany przez Adamsa w latach 1964-1968, a później odziedziczony przez jego asystentkę, Liliane de Cock, która była w jego posiadaniu aż do swojej śmierci w 2013 roku. W zestawie znajdziemy także statyw, komplet obiektywów i akcesoriów w postaci filtrów żelowych i adapterów na filtry. To wszystko w oryginalnej teczce noszącej ślady krajobrazowych eskapad fotografa.

Smaczku dodaje fakt, że jest to jedyny aparat mieszkowy Ansela Adamsa jaki kiedykolwiek trafił na aukcję. Z tego powodu cenę wywoławczą ustalono na 35 tys. dolarów. Oczekuje się jednak, że cena końcowa będzie oscylować w granicach 75-100 tys. dolarów.

Czy istnieje lepszy sposób, by przepuścić pieniądze odłożone na zakup mieszkania?

Oprócz aparatu, na aukcji, która odbędzie się 27 października zostaną zlicytowane także znane zdjęcia artysty. Więcej informacji znajdziecie pod adresem ha.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Pokaż się” na 14. Opolskim Festiwalu Fotografii - zwycięzca zaprezentuje indywidualną wystawę
„Pokaż się” na 14. Opolskim Festiwalu Fotografii - zwycięzca zaprezentuje indywidualną wystawę
Organizator Opolskiego Festiwalu Fotografii zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Pokaż się”. Autor najlepszego projektu nawiązującego do hasła „nie/codzienność”...
4
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)