Chemiczne krajobrazy Brandona Seidlera

0

Autor: Maciej Luśtyk

4 Wrzesień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Jak zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska i zrobić z tego ciekawy projekt artystyczny? Potraktować negatywy tymi samymi chemikaliami, którymi skażone zostały fotografowane tereny. Zobaczcie niezwykłe, hipnotyzujące pejzaże Brandona Seidlera.

Brandon Seidler dorastał w stanie New Jersey, w miejscu, gdzie jak sam mówi góry spotykają się oceanem. Te niezwykłe okoliczności przyrody były też świadkiem licznych zanieczyszczeń, ze skutkami których mieszkańcy borykają się po dziś dzień. Mimo upływu 40 lat od momentu wprowadzenia prawa chroniącego rzeki i jeziora w samym 2012 roku odnotowano ponad 1770 przypadków zanieczyszczenia wód na terenie stanu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Być może nie przypadkiem więc fotograf zainteresował się chemią, a właściwie tym w jaki sposób poszczególne odczynniki mogą wpływać na wygląd zdjęcia. Podczas ostatniego roku nauki w Ramapo College, Brandon rozpoczął eksperymentować zanurzając klisze w różnego rodzaju chemikaliach. Z czasem nauczył się kontrolować uzyskane za ich pomocą efekty. Odmienionym w ten sposób fotografiom ciągle jednak brakowało głębi.

“Z początku po prostu robiłem zdjęcia i szukałem sposobu by wpłynąć na obraz za pomocą odczynników chemicznych. Po kilku konsultacjach stwierdziłem, że moim pracom brakuje czegoś co nadałoby im znaczenie. Wtedy właśnie moją uwagę zwrócił fakt, że wiele z używanych przeze mnie chemikaliów było odpowiedzialnych za skażenie terenu w okolicy” - mówi Seidler.

Dało to początek projektowi "Impure", w ramach którego fotograf wykonuje krajobrazy skażonych miejsc, a następnie poddaje negatywy działaniu tych samych związków chemicznych, którymi zostały zanieczyszczone. Efektem jest hipnotuzująca seria fotografii, które Brandon Seidler zamierza wydać w formie książki fotograficznej. W tym celu zorganizował kampanię w serwisie Kickstarter, która mimo niewielkiego zasięgu zakończyła się sukcesem, a dodatkowo dzięki niej praca fotografa nabrała rozgłosu. Rzadko bowiem udaje się połączyć kwestie dotyczące ochrony środowiska ze sztuką w tak subtelny i wizualnie atrakcyjny sposób.

Książkę “Impure” już niedługo będzie można zamówić za pośrednictwem strony internetowej autora, a już teraz zakupić można pojedyncze odbitki z projektu. Więcej informacji o projekcie i pozostałe prace autora znajdziecie na stronie brandonseidler.com.

Zdjęcia wykorzystane za zgoda autora

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ikea stworzyła kampanię z wirtualną modelką. Takich działań będzie coraz więcej
Ikea stworzyła kampanię z wirtualną modelką. Takich działań będzie coraz więcej
Nie spóźniają się, nie mają humorów, zawsze świetnie wyglądają i są wiecznie dostępne. Wirtualne modelki wkraczają do świata dużej reklamy.
38
1
Od dziś wyszukasz skradzione zdjęcia na Facebooku i Instagramie
Od dziś wyszukasz skradzione zdjęcia na Facebooku i Instagramie
Koniec z bezprawnym publikowaniem zdjęć? Nowe narzędzie Facebooka wykorzystuje technologię dopasowywania obrazu, aby pomóc twórcom i wydawcom chronić i zarządzać treściami graficznymi.
583
2
Sony idzie w ślady Nikona i opuszcza Brazylię
Sony idzie w ślady Nikona i opuszcza Brazylię
Likwidacja fabryki w Manaus i całkowite wycofanie się z brazylijskiego rynku. Sony opuszcza ten kraj po 48 latach obecności.
8
0
Powiązane artykuły