Najstarszy znany Nikon wylicytowany. Cena? Może zaskoczyć

Autor: Michał Chrzanowski

1 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Najstarszy znany produkcyjny model aparatu firmy Nikon trafił w nowe ręce. Suma za jaką go wylicytowano w Westlicht Photographica Auction robi wrażenie.

Wyprodukowany w 1948 roku, bazujący na konstrukcjach Contaksa i Leiki dalmierzowy Nikon 1 był pierwszym aparatem firmy, która wcześniej zajmowała się wyłącznie produkcją optyki. Ze względu na niestandardowy rozmiar klatki (23 x 32 mm) nie został dopuszczony do eksportu i w kolejnych latach został zastąpiony modelami Nikon M i Nikon S. Wyprodukowano jedynie około 750 sztuk tego aparatu.

Na aukcji organizowanej przez Westlicht Photographica Auction można było kupić jedną z nich, a dokładnie 3 egzemplarz jaki opuścił linię montażową Nikona, będący najstarszym znanym produkcyjnym modelem aparatu producenta. (Numer seryjny aparatu to 60924, ale producent zaczął numerację od numeru 60922). W zestawie z aparatem znalazł się obiektyw Nikkor-H 5 cm f/2 oraz rzadki futerał.

Aukcja wystartowała 19 listopada, a cena wywoławcza zestawu wynosiła 90 tys. euro. Warto nadmienić, że wystawca spodziewał się, że kwota za jaką zostanie sprzedany aparat będzie oscylować w granicach 160-180 tys. euro. Jednak ta kilkukrotnie przebiła wcześniejsze założenia. Szczęśliwy nabywca za kolekcjonerski model zapłacił aż 384 tys. euro (ponad 1,7 mln zł), co jest rekordową sumą w historii aparatów Nikona. 

Jeśli interesują was zabytkowe aparaty i macie w zanadrzu pokaźną sumę pieniędzy to zachęcamy do odwiedzania strony westlicht-auction.com, gdzie znajdziecie więcej ciekawych aukcji. 

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)