Najstarszy znany Nikon wylicytowany. Cena? Może zaskoczyć

2
Michał Chrzanowski
1 Grudzień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Najstarszy znany produkcyjny model aparatu firmy Nikon trafił w nowe ręce. Suma za jaką go wylicytowano w Westlicht Photographica Auction robi wrażenie.

Wyprodukowany w 1948 roku, bazujący na konstrukcjach Contaksa i Leiki dalmierzowy Nikon 1 był pierwszym aparatem firmy, która wcześniej zajmowała się wyłącznie produkcją optyki. Ze względu na niestandardowy rozmiar klatki (23 x 32 mm) nie został dopuszczony do eksportu i w kolejnych latach został zastąpiony modelami Nikon M i Nikon S. Wyprodukowano jedynie około 750 sztuk tego aparatu.

Na aukcji organizowanej przez Westlicht Photographica Auction można było kupić jedną z nich, a dokładnie 3 egzemplarz jaki opuścił linię montażową Nikona, będący najstarszym znanym produkcyjnym modelem aparatu producenta. (Numer seryjny aparatu to 60924, ale producent zaczął numerację od numeru 60922). W zestawie z aparatem znalazł się obiektyw Nikkor-H 5 cm f/2 oraz rzadki futerał.

Aukcja wystartowała 19 listopada, a cena wywoławcza zestawu wynosiła 90 tys. euro. Warto nadmienić, że wystawca spodziewał się, że kwota za jaką zostanie sprzedany aparat będzie oscylować w granicach 160-180 tys. euro. Jednak ta kilkukrotnie przebiła wcześniejsze założenia. Szczęśliwy nabywca za kolekcjonerski model zapłacił aż 384 tys. euro (ponad 1,7 mln zł), co jest rekordową sumą w historii aparatów Nikona. 

Jeśli interesują was zabytkowe aparaty i macie w zanadrzu pokaźną sumę pieniędzy to zachęcamy do odwiedzania strony westlicht-auction.com, gdzie znajdziecie więcej ciekawych aukcji. 

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Kupując obiektyw Sigma, do końca maja otrzymasz bezpłatną 5-letnią gwarancję
Kupując obiektyw Sigma, do końca maja otrzymasz bezpłatną 5-letnią gwarancję
Dystrybutor marki Sigma startuje z nową akcją promocyjną, w ramach której do końca maja kupujący obiektywy producenta otrzymają możliwość bezpłatnego przedłużenia...
1
0
New Cosmos of Photography 2020 - konkurs dla twórców z wizją otwarty na zgłoszenia. Do wygrania milion jenów
New Cosmos of Photography 2020 - konkurs dla twórców z wizją otwarty na zgłoszenia. Do wygrania...
Konkurs New Cosmos stawia na twórców łączących media i prezentujących swoje wizje za pomocą nowoczesnych technologii obrazowania. Właśnie trwa nabór do jego 43....
10
0
Najlepsze dokumenty z poprzednich edycji Millennium Docs Against Gravity do oglądania za darmo
Najlepsze dokumenty z poprzednich edycji Millennium Docs Against Gravity do oglądania za darmo
Czy jest coś lepszego niż dobry dokument? Oczywiście dokument o fotografii! Świetny film „Sól ziemii” o Sebastiao Salgado oraz inne hity poszczególnych edycji...
196
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)