Nikon planuje restrukturyzację. Pozbędzie się 1000 pracowników

Autor: Maciej Luśtyk

9 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Ostatnie lata to trudny czas dla producentów sprzętu foto, zwłaszcza tych którzy są mocno zależni od rynku fotograficznego. W związku ze słabymi wynikami finansowymi Nikon planuje restrukturyzację i pozbycie się znacznej części pracowników.

Spadek sprzedaży aparatów fotograficznych w ostatnich latach i tegoroczne trzęsienie ziemi w Kumamoto dotknęły wszystkich czołowych producentów, jednak to Nikon w ostatnim czasie wydaje się borykać z największymi problemami. Warto chociażby wspomnieć tu o znacznie opóźnionej premierze rynkowej kamerki Keymission 360, czy aparatach Nikon DL, które mimo oficjalnej prezentacji 8 miesięcy temu nie ujrzały jeszcze światła dziennego.

Sprzedaż aparatów producenta zmalała w ostatnich trzech latach o 30%, a jak informuje agencja Reuters, zysk operacyjny firmy spadł o 41%, do 222 mln dolarów, w okresie ostatnich 6 miesięcy. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji Nikon szuka rozwiązania problemu w restrukturyzacji, zwłaszcza że jako jeden z niewielu producentów jest w tak dużym stopniu zależny od rynku fotograficznego.

Siedziba Nikona w Tokio, fot. Wikimedia Commons

Wczoraj magazyn biznesowy Nikkei poinformował o planowanej redukcji etatów w Japonii, której efektem miało być pozbycie się 10% siły roboczej producenta. Początkowo Nikon dementował te doniesienia jednak kilka godzin później wystosował oficjalne oświadczenie, które po części je potwierdzało. Redukcja 1000 etatów nie polegać ma zwolnieniach, ale na programie oferujących wybranym pracownikom możliwość dobrowolnego, wcześniejszego ustąpienia z zajmowanych stanowisk, który ma być wdrażany na przestrzeni najbliższych kilku lat. Program ten obejmie głównie dział produkcji półprzewodników i dział fotograficzny.

Oprócz tego, producent zapowiada mocniejsze skupienie swoich sił na segmencie aparatów profesjonalnych, a także rozszerzenie działalności działów dostarczających rozwiązania na rynek medyczny i obrazowania mikroskopowego. Obcięcie kosztów stałych przynieść ma firmie około 20 miliadrów jenów (około 200 mln dolarów) oszczędności rocznie. Czy restrukturyzacja pomoże firmie stanąć na nogi? Miejmy nadzieję.

Pełne oświadczenie Nikona znajdziecie tutaj.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rankin zamyka swoją agencję - fotograf obwinia AI i zmieniający się rynek
Rankin zamyka swoją agencję - fotograf obwinia AI i zmieniający się rynek
Słynny brytyjski fotograf portretowy ogłosił bankructwo i mierzy się z długami sięgającymi prawie 2 mln dolarów. Agencja fotografa nie poradziła sobie z trudnościami spowodowanymi...
6
Zmowa cenowa sprzedawców dronów? UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające
Zmowa cenowa sprzedawców dronów? UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające
Pracownicy UOKiK przeszukali cztery firmy zajmujące się sprzedażą dronów, kamer sportowych i akcesoriów. Jest podejrzenie, że dystrybutorzy i sprzedawcy zawarli nielegalne porozumienie...
6
Hobolite to teraz Harlowe - marka oświetlenia premium zmienia nazwę
Hobolite to teraz Harlowe - marka oświetlenia premium zmienia nazwę
Młody producent akcesoriów oświetleniowych zmienia nazwę swojej marki. Od teraz lampy Hobolite będą nosiły nazwę Harlowe. Rebranding nawiązywać ma do historii kina i naznaczać...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)