Nikon PC Nikkor 19 mm f/4E ED - tilt-shift do potęgi

0
Maciej Luśtyk
19 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon zaprezentował dziś dwa nowe pełnoklatkowe szkła. Jednym z nich jest szerokokątny obiektyw typu tilt-shift z nowym mechanizmem kontroli perspektywy, który znajdzie zastosowanie w fotografii krajobrazowej i architektonicznej.

Układ optyczny szkła PC Nikkor 19 mm f/4E ED składa się z 13 elementów w 27 grupach, w tym z dwóch soczewek asferycznych oraz trzech wykonanych ze szkła o niskiej dyspersji, co pozwolić ma zachować ostry i pozbawiony wad optycznych obraz podczas korzystania z mechanizmu korekcji perspektywy. Dzięki wyjątkowej konstrukcji zminimalizowane zostanie też rozmycie na brzegach kadru, typowe dla obiektywów szerokokątnych. Nowy mechanizm tilt-shift to zresztą clue całej konstrukcji.

Pochyłem i przesuwem można sterować oddzielnie lub równocześnie, a do tego mechanizm pochyłu można obracać niezależnie o maksymalnie 90° w każdym kierunku. Możliwe jest również obrócenie całego obiektywu o 90°. Pozwolić ma to na jeszcze większa swobodę podczas kadrowania zdjęć i pełną kontrolę nad płaszczyzną ostrości.

Nowym szkłem ostrzyć będziemy w stanie już od 25 cm, a ilość przepuszczanego światła regulować będzie 9-listkowa przysłona. Przy swoich możliwościach obiektyw zachowuje możliwie kompaktowe gabaryty - 89 x 124 mm przy wadze 885 g.

Nikon PC Nikkor 19 mm f/4E ED trafi do sprzedaży jeszcze w październiku. Szkło wyceniono na 398 tys. jenów, czyli około 3 800 dolarów. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Na rynku optyki jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przystępne cenowo konstrukcje. Do grona budżetowych manualnych stałek dołącza Yasuhara 35 mm f/1.8, która wedle...
13
1
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Przed tygodniem Sigma pokazała nowy reporterski zoom do systemu Sony E, który według zapowiedzi ma być najlepszym szkłem w swojej klasie. Okazuje się, że 
22
5
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)