Nikon PC Nikkor 19 mm f/4E ED - tilt-shift do potęgi

0
Maciej Luśtyk
19 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon zaprezentował dziś dwa nowe pełnoklatkowe szkła. Jednym z nich jest szerokokątny obiektyw typu tilt-shift z nowym mechanizmem kontroli perspektywy, który znajdzie zastosowanie w fotografii krajobrazowej i architektonicznej.

Układ optyczny szkła PC Nikkor 19 mm f/4E ED składa się z 13 elementów w 27 grupach, w tym z dwóch soczewek asferycznych oraz trzech wykonanych ze szkła o niskiej dyspersji, co pozwolić ma zachować ostry i pozbawiony wad optycznych obraz podczas korzystania z mechanizmu korekcji perspektywy. Dzięki wyjątkowej konstrukcji zminimalizowane zostanie też rozmycie na brzegach kadru, typowe dla obiektywów szerokokątnych. Nowy mechanizm tilt-shift to zresztą clue całej konstrukcji.

Pochyłem i przesuwem można sterować oddzielnie lub równocześnie, a do tego mechanizm pochyłu można obracać niezależnie o maksymalnie 90° w każdym kierunku. Możliwe jest również obrócenie całego obiektywu o 90°. Pozwolić ma to na jeszcze większa swobodę podczas kadrowania zdjęć i pełną kontrolę nad płaszczyzną ostrości.

Nowym szkłem ostrzyć będziemy w stanie już od 25 cm, a ilość przepuszczanego światła regulować będzie 9-listkowa przysłona. Przy swoich możliwościach obiektyw zachowuje możliwie kompaktowe gabaryty - 89 x 124 mm przy wadze 885 g.

Nikon PC Nikkor 19 mm f/4E ED trafi do sprzedaży jeszcze w październiku. Szkło wyceniono na 398 tys. jenów, czyli około 3 800 dolarów. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
SLR Magic Micro Prime 21 mm T1.6 i 50 mm T1.4 - filmowe stałki do Mikro Cztery Trzecie
SLR Magic Micro Prime 21 mm T1.6 i 50 mm T1.4 - filmowe stałki do Mikro Cztery Trzecie
Producent niedrogich obiektywów filmowych wprowadził do swojej oferty dwa nowe jasne modele kierowane do użytkowników systemu M43.
1
0
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Obiektywy anamorficzne to droga zabawa nawet jak na standardy profesjonalnych produkcji wideo. Być może jednak jesteśmy w przeddzień prawdziwej rewolucji.
12
0
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na horyzoncie
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na...
Wygląda na to, że Sony szykuje dla filmowców nową serię obiektywów zoom, które sprawić mają, źe uzyskanie pożądanych efektów stanie się znacznie łatwiejsze niż...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)