Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nikon PC Nikkor 19 mm f/4E ED - tilt-shift do potęgi

0

Autor: Maciej Luśtyk

19 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon zaprezentował dziś dwa nowe pełnoklatkowe szkła. Jednym z nich jest szerokokątny obiektyw typu tilt-shift z nowym mechanizmem kontroli perspektywy, który znajdzie zastosowanie w fotografii krajobrazowej i architektonicznej.

Układ optyczny szkła PC Nikkor 19 mm f/4E ED składa się z 13 elementów w 27 grupach, w tym z dwóch soczewek asferycznych oraz trzech wykonanych ze szkła o niskiej dyspersji, co pozwolić ma zachować ostry i pozbawiony wad optycznych obraz podczas korzystania z mechanizmu korekcji perspektywy. Dzięki wyjątkowej konstrukcji zminimalizowane zostanie też rozmycie na brzegach kadru, typowe dla obiektywów szerokokątnych. Nowy mechanizm tilt-shift to zresztą clue całej konstrukcji.

Pochyłem i przesuwem można sterować oddzielnie lub równocześnie, a do tego mechanizm pochyłu można obracać niezależnie o maksymalnie 90° w każdym kierunku. Możliwe jest również obrócenie całego obiektywu o 90°. Pozwolić ma to na jeszcze większa swobodę podczas kadrowania zdjęć i pełną kontrolę nad płaszczyzną ostrości.

Nowym szkłem ostrzyć będziemy w stanie już od 25 cm, a ilość przepuszczanego światła regulować będzie 9-listkowa przysłona. Przy swoich możliwościach obiektyw zachowuje możliwie kompaktowe gabaryty - 89 x 124 mm przy wadze 885 g.

Nikon PC Nikkor 19 mm f/4E ED trafi do sprzedaży jeszcze w październiku. Szkło wyceniono na 398 tys. jenów, czyli około 3 800 dolarów. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
0
0
Sigma potwierdza: są plany wprowadzenia obiektywów do systemów Canon RF i Nikon Z
Sigma potwierdza: są plany wprowadzenia obiektywów do systemów Canon RF i Nikon Z
Nowe bezlusterkowe systemy zachwycają możliwościami, ale są bardzo drogie. Jest jednak szansą, że już niebawem się to zmieni. Chęć produkcji szkieł z mocowaniami RF i...
16
0
Sony FE 35 mm f/1.4 GM - najlepszy obiektyw 35 mm do bezlusterkowców?
Sony FE 35 mm f/1.4 GM - najlepszy obiektyw 35 mm do bezlusterkowców?
Sony prezentuje nowy obiektyw z topowej linii G Master. Kompaktowy model FE 35 mm f/1.4 GM oferować ma wzorowe osiągi, stając się marzeniem fotografów ślubnych,...
5
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)