Nikon PC Nikkor 19 mm f/4E ED - tilt-shift do potęgi

Autor: Maciej Luśtyk

19 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon zaprezentował dziś dwa nowe pełnoklatkowe szkła. Jednym z nich jest szerokokątny obiektyw typu tilt-shift z nowym mechanizmem kontroli perspektywy, który znajdzie zastosowanie w fotografii krajobrazowej i architektonicznej.

Układ optyczny szkła PC Nikkor 19 mm f/4E ED składa się z 13 elementów w 27 grupach, w tym z dwóch soczewek asferycznych oraz trzech wykonanych ze szkła o niskiej dyspersji, co pozwolić ma zachować ostry i pozbawiony wad optycznych obraz podczas korzystania z mechanizmu korekcji perspektywy. Dzięki wyjątkowej konstrukcji zminimalizowane zostanie też rozmycie na brzegach kadru, typowe dla obiektywów szerokokątnych. Nowy mechanizm tilt-shift to zresztą clue całej konstrukcji.

Pochyłem i przesuwem można sterować oddzielnie lub równocześnie, a do tego mechanizm pochyłu można obracać niezależnie o maksymalnie 90° w każdym kierunku. Możliwe jest również obrócenie całego obiektywu o 90°. Pozwolić ma to na jeszcze większa swobodę podczas kadrowania zdjęć i pełną kontrolę nad płaszczyzną ostrości.

Nowym szkłem ostrzyć będziemy w stanie już od 25 cm, a ilość przepuszczanego światła regulować będzie 9-listkowa przysłona. Przy swoich możliwościach obiektyw zachowuje możliwie kompaktowe gabaryty - 89 x 124 mm przy wadze 885 g.

Nikon PC Nikkor 19 mm f/4E ED trafi do sprzedaży jeszcze w październiku. Szkło wyceniono na 398 tys. jenów, czyli około 3 800 dolarów. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
9
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Mały, lekki, ultraszeroki i bez dystorsji - teraz także z autofokusem. Nowy obiektyw Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF to przełomowa konstrukcja dla Venus Optics, ale AF nie będzie dostępny dla każdego...
1
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Dla fotografów dzikiej przyrody, lotnictwa i sportu Sigma stworzyła kolejny ciekawy teleobiektyw. Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to konstrukcja wyjątkowo poręczna, lekka i o wysokich parametrach...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)