Unikatowy Nikkor 10 mm f/5.6 OP fisheye dostępny na eBay’u

Autor: Michał Chrzanowski

12 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Ostatnimi czasy na eBay’u mamy do czynienia z prawdziwym wysypem aukcji, których bohaterami są kolekcjonerskie obiektywy Nikon. Tym razem możemy wejść w posiadanie niezwykle rzadkiego Nikkora 10 mm f/5.6 OP fisheye.

Produkcja Nikkora 10 mm f/5.6 OP fisheye rozpoczęła się w 1968 i trwała do połowy 1976 roku. Była to bardzo zaawansowana optyczna konstrukcja, która zapewniała projekcję ortograficzną, czyli odwzorowanie zachowujące jasność powierzchniową. Dzięki temu otrzymywaliśmy charakterystyczne zdjęcie kołowe z polem widzenia wynoszącym 180°. W odróżnieniu od innych obiektywów fisheye Nikona powstały obraz był większy w środku i stopniowo coraz mniejszy i bardziej skompresowany w kierunku brzegów kadru. Układ optyczny Nikkora 10 mm f/5.6 OP to 9 elementów rozmieszczonych w 6 grupach, z czego przednia soczewka jest asferyczna. Cała konstrukcja mierzy 84 mm x 105 mm i waży 380 g.

Nikkor 10 mm f/5.6 OP jest sprawny i został w pełni przetestowany. Jest w świetnym stanie, choć są zauważalne lekkie ślady użytkowania. Optyka jest bardzo czysta, bez widocznych wewnętrznych czy zewnętrznych wad. Niemniej jednak w środku są znikome ślady kurzu, które nie powinny wpływać na jakość zdjęć - czytamy w opisie aukcji.

Jeżeli chcecie stać się szczęśliwymi posiadaczami tej unikalnej konstrukcji, to musicie wyłożyć 4 800 dolarów, co - biorąc pod uwagę specyfikę wystawionego modelu - nie jest wygórowaną ceną. Obiektyw w serwisie eBay wystawił na sprzedaż sklep National Camera Exchange. Więcej informacji znajdziecie na stronie aukcji.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma prezentuje drugą generację standardowego reporterskiego zoomu do aparatów bezusterkowych Sony E i L-Mount. Nowa Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II Art to usprawnienia w każdym...
12
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
W systemie Fujifilm X pojawi się nowy uniwersalny zoom. XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR oferuje uniwersalny zakres ogniskowych i uszczelniania, ale bez stabilizacji obrazu.
1
Powiązane artykuły