Unikatowy Nikkor 10 mm f/5.6 OP fisheye dostępny na eBay’u

Autor: Michał Chrzanowski

12 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Ostatnimi czasy na eBay’u mamy do czynienia z prawdziwym wysypem aukcji, których bohaterami są kolekcjonerskie obiektywy Nikon. Tym razem możemy wejść w posiadanie niezwykle rzadkiego Nikkora 10 mm f/5.6 OP fisheye.

Produkcja Nikkora 10 mm f/5.6 OP fisheye rozpoczęła się w 1968 i trwała do połowy 1976 roku. Była to bardzo zaawansowana optyczna konstrukcja, która zapewniała projekcję ortograficzną, czyli odwzorowanie zachowujące jasność powierzchniową. Dzięki temu otrzymywaliśmy charakterystyczne zdjęcie kołowe z polem widzenia wynoszącym 180°. W odróżnieniu od innych obiektywów fisheye Nikona powstały obraz był większy w środku i stopniowo coraz mniejszy i bardziej skompresowany w kierunku brzegów kadru. Układ optyczny Nikkora 10 mm f/5.6 OP to 9 elementów rozmieszczonych w 6 grupach, z czego przednia soczewka jest asferyczna. Cała konstrukcja mierzy 84 mm x 105 mm i waży 380 g.

Nikkor 10 mm f/5.6 OP jest sprawny i został w pełni przetestowany. Jest w świetnym stanie, choć są zauważalne lekkie ślady użytkowania. Optyka jest bardzo czysta, bez widocznych wewnętrznych czy zewnętrznych wad. Niemniej jednak w środku są znikome ślady kurzu, które nie powinny wpływać na jakość zdjęć - czytamy w opisie aukcji.

Jeżeli chcecie stać się szczęśliwymi posiadaczami tej unikalnej konstrukcji, to musicie wyłożyć 4 800 dolarów, co - biorąc pod uwagę specyfikę wystawionego modelu - nie jest wygórowaną ceną. Obiektyw w serwisie eBay wystawił na sprzedaż sklep National Camera Exchange. Więcej informacji znajdziecie na stronie aukcji.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
W ostatnich miesiącach coraz więcej chińskich firm wkracza do segmentu obiektywów automatycznych. Już niebawem do tego grona dołączy Laowa - jedna z największych i najbardziej...
17
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
Powiązane artykuły