Unikatowy Nikkor 10 mm f/5.6 OP fisheye dostępny na eBay’u

0
Michał Chrzanowski
12 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Ostatnimi czasy na eBay’u mamy do czynienia z prawdziwym wysypem aukcji, których bohaterami są kolekcjonerskie obiektywy Nikon. Tym razem możemy wejść w posiadanie niezwykle rzadkiego Nikkora 10 mm f/5.6 OP fisheye.

Produkcja Nikkora 10 mm f/5.6 OP fisheye rozpoczęła się w 1968 i trwała do połowy 1976 roku. Była to bardzo zaawansowana optyczna konstrukcja, która zapewniała projekcję ortograficzną, czyli odwzorowanie zachowujące jasność powierzchniową. Dzięki temu otrzymywaliśmy charakterystyczne zdjęcie kołowe z polem widzenia wynoszącym 180°. W odróżnieniu od innych obiektywów fisheye Nikona powstały obraz był większy w środku i stopniowo coraz mniejszy i bardziej skompresowany w kierunku brzegów kadru. Układ optyczny Nikkora 10 mm f/5.6 OP to 9 elementów rozmieszczonych w 6 grupach, z czego przednia soczewka jest asferyczna. Cała konstrukcja mierzy 84 mm x 105 mm i waży 380 g.

Nikkor 10 mm f/5.6 OP jest sprawny i został w pełni przetestowany. Jest w świetnym stanie, choć są zauważalne lekkie ślady użytkowania. Optyka jest bardzo czysta, bez widocznych wewnętrznych czy zewnętrznych wad. Niemniej jednak w środku są znikome ślady kurzu, które nie powinny wpływać na jakość zdjęć - czytamy w opisie aukcji.

Jeżeli chcecie stać się szczęśliwymi posiadaczami tej unikalnej konstrukcji, to musicie wyłożyć 4 800 dolarów, co - biorąc pod uwagę specyfikę wystawionego modelu - nie jest wygórowaną ceną. Obiektyw w serwisie eBay wystawił na sprzedaż sklep National Camera Exchange. Więcej informacji znajdziecie na stronie aukcji.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Na rynku optyki jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przystępne cenowo konstrukcje. Do grona budżetowych manualnych stałek dołącza Yasuhara 35 mm f/1.8, która wedle...
13
2
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Przed tygodniem Sigma pokazała nowy reporterski zoom do systemu Sony E, który według zapowiedzi ma być najlepszym szkłem w swojej klasie. Okazuje się, że 
22
5
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.
6
0
Powiązane artykuły