Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Unikatowy Nikkor 10 mm f/5.6 OP fisheye dostępny na eBay’u

0

Autor: Michał Chrzanowski

12 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Ostatnimi czasy na eBay’u mamy do czynienia z prawdziwym wysypem aukcji, których bohaterami są kolekcjonerskie obiektywy Nikon. Tym razem możemy wejść w posiadanie niezwykle rzadkiego Nikkora 10 mm f/5.6 OP fisheye.

Produkcja Nikkora 10 mm f/5.6 OP fisheye rozpoczęła się w 1968 i trwała do połowy 1976 roku. Była to bardzo zaawansowana optyczna konstrukcja, która zapewniała projekcję ortograficzną, czyli odwzorowanie zachowujące jasność powierzchniową. Dzięki temu otrzymywaliśmy charakterystyczne zdjęcie kołowe z polem widzenia wynoszącym 180°. W odróżnieniu od innych obiektywów fisheye Nikona powstały obraz był większy w środku i stopniowo coraz mniejszy i bardziej skompresowany w kierunku brzegów kadru. Układ optyczny Nikkora 10 mm f/5.6 OP to 9 elementów rozmieszczonych w 6 grupach, z czego przednia soczewka jest asferyczna. Cała konstrukcja mierzy 84 mm x 105 mm i waży 380 g.

Nikkor 10 mm f/5.6 OP jest sprawny i został w pełni przetestowany. Jest w świetnym stanie, choć są zauważalne lekkie ślady użytkowania. Optyka jest bardzo czysta, bez widocznych wewnętrznych czy zewnętrznych wad. Niemniej jednak w środku są znikome ślady kurzu, które nie powinny wpływać na jakość zdjęć - czytamy w opisie aukcji.

Jeżeli chcecie stać się szczęśliwymi posiadaczami tej unikalnej konstrukcji, to musicie wyłożyć 4 800 dolarów, co - biorąc pod uwagę specyfikę wystawionego modelu - nie jest wygórowaną ceną. Obiektyw w serwisie eBay wystawił na sprzedaż sklep National Camera Exchange. Więcej informacji znajdziecie na stronie aukcji.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Po kompaktowym obiektywie 45 mm f/2.8 DG DN, Sigma szykuje premierę trzech kolejnych niewielkich obiektywów do bezlusterkowców - modeli 24 mm f/3.5 DG DN, 35 mm f/2 DG...
10
0
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Wyciekły informacje na temat nowego obiektywu zoom Tamron, który oferując ekwiwalent ogniskowych 25-105 mm i dużą jasność, ma szansę przynieść rewolucję w systemach...
20
14
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Powiązane artykuły