Szumy w astrofotografii nie dają Wam spać? Zainteresuje Was ten przerobiony Nikon

1
Maciej Luśtyk
12 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Z racji konieczności korzystania z wysokich czułości, astrofotografie wykonywane zwykłymi aparatami obarczone są widocznym szumem. Jeśli przez to nie możecie spać spokojnie, z pewnością zainteresuje was PrimaLuceLab D5500a Cooled.

Astrofotografia to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografii, wymagająca dobrego przygotowania sprzętowego i teoretycznego. Jedną z głównych przeszkód w uzyskaniu wysokiej jakości zdjęć przy wykorzystaniu w tym celu zwykłych aparatów są szumy pojawiające się przy wysokich wartościach ISO i długich czasach naświetlania. Zwykle trzeba z nimi walczyć w postprodukcji, ale jeśli ktoś jest astrofotograficznym purystą, a nie stać go na zakup dedykowanych konstrukcji typu Nikon D810a, z pewnością zainteresuje się przeróbką modelu D5500 autorstwa firmy PrimaLuceLab.

Co jest w nim tak wyjątkowego? Przede wszystkim przymocowany do tylnej ścianki aparatu pokaźny system chłodzenia sensora, który zapobiec ma powstawaniu wspomnianych wyżej szumów. Dzięki wygodnemu interfejsowi możemy kontrolować temperaturę do jakiej chcemy schłodzić matrycę, a także regulować działanie systemu odprowadzania wilgoci, która może pojawić się podczas procesu chłodzenia.

Dodatkowo, matrycę aparatu wyposażono w nowy, czuły na światło podczerwone filtr, dzięki któremu na zdjęciach właściwie zostać ma odwzorowana kolorystyka mgławic emisyjnych. Otrzymujemy także adapter pozwalający na podłączenie aparatu do zewnętrznego źródła zasilania.

Zdjęcie porównawcze wykonane przy włączonym i wyłączonym systemie chłodzenia robi wrażenie. Niestety za takie efekty przyjdzie nam sporo zapłacić - aż 2 190 euro. Warto wspomnieć, że za body zwykłego Nikona D5500 zapłacimy 1/3 tej ceny.

Ale czego się nie robi dla jakości..

Więcej informacji znajdziecie pod adresem primalucelab.com.

 

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Polaroid Now - powrót do korzeni
Polaroid Now - powrót do korzeni
Polaroid powraca do klasycznej nazwy sprzed lat i prezentuje nowy aparat, który ma być prostą w użyciu, ale funkcjonalną...
19
0
Vifrew - kamera sportowa w formie słuchawek
Vifrew - kamera sportowa w formie słuchawek
Vifrew to projekt nowatorskiej kamery sportowej w formie znanej nam ze słuchawek bluetooth. Czy to może się udać?
5
0
Zamień przenośny skaner w wielkoformatową przystawkę - poradnik DIY
Zamień przenośny skaner w wielkoformatową przystawkę - poradnik DIY
Fotodiox pokazuje jak z tanich komponentów stworzyć cyfrowy wielki format. Jako amator wielkiego formatu przyklaskuje takim ideom. Sprawdźmy czym tak naprawdę jest ta dziwaczna...
39
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)