Najlepsze zdjęcia z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2016

Najlepsze zdjęcia z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2016

Astrofotografia, to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografii. Co roku najlepsze tego typu zdjęcia oceniane są w prestiżowym brytyjskim konkursie IAPY. Zobaczcie galerię tegorocznych finalistów.

W tym roku jury konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year zebrało się już po raz 8, a do plebiscytu nadesłano rekordową ilość zgłoszeń - ponad 4,500 zdjęć, wykonanych przez fotografów z 80 krajów świata. Z pewnością po części było to spowodowane aż 4-krotnym zwiększenie wartości nagrody głównej, która teraz wynosi aż 10 tys. funtów. To więcej niż można wygrać z prestiżowym World Press Photo.

Zdjęcia rywalizowały ze sobą w 9 kategoriach profesjonalnych i jednej skierowanej do młodych fotografów, poniżej 15 roku życia. Tytuł astrofotografa roku i nagrodę Grand Prix zdobył chińczyk Yu Chien, którego wielokrotna kompozycja ukazująca tzw. Perły Baileya - efekt możliwy do zauważenia podczas pełnego zaćmienia słońca.

fot. Yu Chien, "Beailey's Beads"

- Podobne zdjęcie widzieliśmy już wcześniej. Nigdy jednak nie były wykonane tak rzetelnie. Zdjęcie  dokładnie przedstawia ekscytujący i szybko przemijający moment maksimum zaćmienia. Według nas w pełni zasługuje na pierwszą nagrodę - komentują jurorzy.

Oprócz Yu Chiena, w konkursie nagrodzono i wyróżniono także 30 innych prac. Pełną galerię tegorocznych finalistów możecie zobaczyć poniżej. Niestety w tym roku zabrakło wśród nich Polaków.

Zobacz wszystkie zdjęcia (30)

Zwycięskie zdjęcia zostaną wydane w formie albumu podsumowującego tegoroczną edycję konkursu, a także zostaną zaprezentowane na otwartej wystawie, którą można oglądać do 28 czerwca 2017 roku, w Royal Observatory Greeenwitch, w Londynie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Leica na czarnej liście chińskiego rządu. Wszystko przez najnowszy film promocyjny „The Hunt”
22 Kwi 2019
Chiński rząd zbanował słowo „Leica” w mediach społecznościowych, ponieważ… najnowsze wideo promocyjne niemieckiego producenta „The Hunt” odnosi się do słynnego zdjęcia „Tank Man” zrobionego na placu Tiananmen podczas zamieszek w 1989 roku.
1
Monza AirCross 2, Mini-S I Slypod - rozwiązania dla entuzjastów filmowania
19 Kwi 2019
AirCross 2, gimbal do lustrzanek i bezlusterkowców, Mini-S, stabilizator do smartfonów i Slypod, zmotoryzowany monopod - oto trzy nowości firmy Gudsen, które poszerzają ofertę linii Moza.
0
Fotograficzna Publikacja Roku 2019 czeka na zgłoszenia
19 Kwi 2019
Trwa nabór do siódmej edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Swoje propozycje tytułów, w których fotografia zajmuje centralne miejsce, możecie nadsyłać do 15 maja.
0
PHOTO-MATCH - rusza nabór do przeglądu portfolio w ramach Fotofestiwalu
19 Kwi 2019
To nietypowa, wciąż udoskonalana formuła przeglądu. Kładziemy w niej nacisk na networking, publiczne wystąpienia oraz równą rolę kuratorów i artystów” - mówią organizatorzy. Zgłoszenia do 17 maja.
0