Najlepsze zdjęcia z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2016

Najlepsze zdjęcia z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2016

Astrofotografia, to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografii. Co roku najlepsze tego typu zdjęcia oceniane są w prestiżowym brytyjskim konkursie IAPY. Zobaczcie galerię tegorocznych finalistów.

W tym roku jury konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year zebrało się już po raz 8, a do plebiscytu nadesłano rekordową ilość zgłoszeń - ponad 4,500 zdjęć, wykonanych przez fotografów z 80 krajów świata. Z pewnością po części było to spowodowane aż 4-krotnym zwiększenie wartości nagrody głównej, która teraz wynosi aż 10 tys. funtów. To więcej niż można wygrać z prestiżowym World Press Photo.

Zdjęcia rywalizowały ze sobą w 9 kategoriach profesjonalnych i jednej skierowanej do młodych fotografów, poniżej 15 roku życia. Tytuł astrofotografa roku i nagrodę Grand Prix zdobył chińczyk Yu Chien, którego wielokrotna kompozycja ukazująca tzw. Perły Baileya - efekt możliwy do zauważenia podczas pełnego zaćmienia słońca.

fot. Yu Chien, "Beailey's Beads"

- Podobne zdjęcie widzieliśmy już wcześniej. Nigdy jednak nie były wykonane tak rzetelnie. Zdjęcie  dokładnie przedstawia ekscytujący i szybko przemijający moment maksimum zaćmienia. Według nas w pełni zasługuje na pierwszą nagrodę - komentują jurorzy.

Oprócz Yu Chiena, w konkursie nagrodzono i wyróżniono także 30 innych prac. Pełną galerię tegorocznych finalistów możecie zobaczyć poniżej. Niestety w tym roku zabrakło wśród nich Polaków.

Zobacz wszystkie zdjęcia (30)

Zwycięskie zdjęcia zostaną wydane w formie albumu podsumowującego tegoroczną edycję konkursu, a także zostaną zaprezentowane na otwartej wystawie, którą można oglądać do 28 czerwca 2017 roku, w Royal Observatory Greeenwitch, w Londynie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Ile pracy wymaga stworzenie rolki filmu? Zajrzyjcie za kulisy produkcji materiałów Ilford
17 Lip 2019
Działanie filmu może wydawać się proste, ale jego produkcja to znacznie bardziej skomplikowany proces niż mogłoby się wydawać. Zobaczcie jak powstają najbardziej popularne czarno-białe filmy na świecie.
0
Słabe światło? To nie problem. Sztuczna inteligencja pozwoli zmienić oświetlenie po wykonaniu zdjęcia
17 Lip 2019
Właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład wskazujący na to, że przyszłość fotografii będzie prawdopodobnie należeć do układów SI. Naukowcy opracowali system, który jest w stanie zmienić oświetlenie portretu na etapie obróbki.
0
Ostatnie dni promocji na aparaty Sony - podwójne rabaty na modele A6500, A7R II, A7 II i A7
17 Lip 2019
Jeszcze tylko do końca lipca poszczególne korpusy ze stajni Sony możecie kupić sporo taniej, dzięki łączonym promocjom. Zaoszczędzić możemy do 2000 zł.
0
Lomography LomoChrome Metropolis - mocno kontrastowy filmy o niecodziennej kolorystyce
17 Lip 2019
LomoChrome Metropolis to najnowszy kolorowy negatyw o „dużej wyrazistości i kontraście oraz mocno stonowanej kolorystyce“. Na dodatek będzie dostępny w kilku wersjach: 35 mm i 16 mm oraz 120 i 110.
1