Najlepsze zdjęcia z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2016

Astrofotografia, to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografii. Co roku najlepsze tego typu zdjęcia oceniane są w prestiżowym brytyjskim konkursie IAPY. Zobaczcie galerię tegorocznych finalistów.

1
Maciej Luśtyk
27 Wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

W tym roku jury konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year zebrało się już po raz 8, a do plebiscytu nadesłano rekordową ilość zgłoszeń - ponad 4,500 zdjęć, wykonanych przez fotografów z 80 krajów świata. Z pewnością po części było to spowodowane aż 4-krotnym zwiększenie wartości nagrody głównej, która teraz wynosi aż 10 tys. funtów. To więcej niż można wygrać z prestiżowym World Press Photo.

Zdjęcia rywalizowały ze sobą w 9 kategoriach profesjonalnych i jednej skierowanej do młodych fotografów, poniżej 15 roku życia. Tytuł astrofotografa roku i nagrodę Grand Prix zdobył chińczyk Yu Chien, którego wielokrotna kompozycja ukazująca tzw. Perły Baileya - efekt możliwy do zauważenia podczas pełnego zaćmienia słońca.

fot. Yu Chien, "Beailey's Beads"

- Podobne zdjęcie widzieliśmy już wcześniej. Nigdy jednak nie były wykonane tak rzetelnie. Zdjęcie  dokładnie przedstawia ekscytujący i szybko przemijający moment maksimum zaćmienia. Według nas w pełni zasługuje na pierwszą nagrodę - komentują jurorzy.

Oprócz Yu Chiena, w konkursie nagrodzono i wyróżniono także 30 innych prac. Pełną galerię tegorocznych finalistów możecie zobaczyć poniżej. Niestety w tym roku zabrakło wśród nich Polaków.

Zobacz wszystkie zdjęcia (30)

Zwycięskie zdjęcia zostaną wydane w formie albumu podsumowującego tegoroczną edycję konkursu, a także zostaną zaprezentowane na otwartej wystawie, którą można oglądać do 28 czerwca 2017 roku, w Royal Observatory Greeenwitch, w Londynie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards. Zobaczcie wyróżnione zdjęcia!
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards. Zobaczcie wyróżnione zdjęcia!
Aż 10 Polaków znalazło się w finale jubileuszowej, 10 edycji tego popularnego konkursu fotografii ulicznej. Zwycięzców już niebawem wyłoni jury, któremu przewodniczy sam Martin Parr.
7
0
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019. Polacy wśród wyróżnionych
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019....
Dobiegła końca kolejna, 11. już edycja Insight Investment Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświęconego astrofografii. Zwycięskie prace jak...
28
1
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Piękna, bezlitosna i zagrożona - tak prezentuje się przyroda na zdjęciach wyróżnionych w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii natury na świecie. Zobaczcie...
226
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)