Najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2017. Polak w finale.

0
Maciej Luśtyk
1 Sierpień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Powoli dobiega końca tegoroczna edycja konkursu IAPY, który co roku wyłania najlepsze zdjęcie adeptów jednej z najtrudniejszych dziedzin fotografii - astrofotografii. W tym roku w finale znalazł się Polak, Maciej Zapiór. Zobaczcie galerię 30 najlepszych zdjęć.

Już po raz 9 jury prestiżowego, organizowanego przez obserwatorium w Greenwich konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year nagradza najlepsze zdjęcie kosmosu i nocnego nieba. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 3800 zdjęć, wykonanych przez fotografów z 91 krajów świata.

Polak w finale

Zdjęcia rywalizowały ze sobą w 9 kategoriach, skupiających się wokół wszystkich dziedzin astrofotografii. Osobną sekcję poświęconą także młodym, stawiającym swoje pierwsze kroki na tym polu fotografom, a w tym roku jury nagrodzi także zdjęcia wykonane za pomocą sterowanych komputerowo teleskopów w obserwatoriach, do których dostęp mogą uzyskać zwykli użytkownicy za pośrednictwem internetu.

fot. Maciej Zapiór

Miło nam też poinformować, że wśród 31 finałowych prac pojawiło się w tym roku zdjęcie Polaka, Macieja Zapióra. Cieszy nas to tym bardziej, że zdjęcie wyróżnia się na tle innych techniką wykonania - zostało zrobione na filmie, przy pomocy aparatu otworkowego.

Najlepsze zdjęcia

Finałowa selekcja jak zwykle jest bardzo różnorodna, wybór więc na pewno nie będzie łatwy. Wyniki zostaną ogłoszone w czwartek 14 września, a fotografowie będący w szczęśliwej trzydziestce zapewne już zagryzają paznokcie - na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości aż 10 tys. funtów. Ponadto laureat każdej z kategorii otrzyma dodatkowo nagrodę w wysokości 1500 funtów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (31)
 

Tradycyjnie już, po ogłoszeniu wyników, 16 września w Royal Observatory Greenwich wystartuje wystawa pokonkursowa, którą będzie można oglądać za darmo przez kolejny rok.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
Więcej w kategorii: Galerie
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a...
454
1
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania...
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam...
23
2
StreetFoto San Francisco 2019 - galeria laureatów to fotografia uliczna w najczystszej postaci
StreetFoto San Francisco 2019 - galeria laureatów to fotografia uliczna w najczystszej postaci
Za nami czwarta edycja StreetFoto San Francisco International Street Photography Awards - niezwykle prestiżowego konkursu skupionego wokół fotografii ulicznej. W gronie finalistów znaleźli się...
23
1