Najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2017. Polak w finale.

Najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2017. Polak w finale.

Powoli dobiega końca tegoroczna edycja konkursu IAPY, który co roku wyłania najlepsze zdjęcie adeptów jednej z najtrudniejszych dziedzin fotografii - astrofotografii. W tym roku w finale znalazł się Polak, Maciej Zapiór. Zobaczcie galerię 30 najlepszych zdjęć.

Już po raz 9 jury prestiżowego, organizowanego przez obserwatorium w Greenwich konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year nagradza najlepsze zdjęcie kosmosu i nocnego nieba. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 3800 zdjęć, wykonanych przez fotografów z 91 krajów świata.

Polak w finale

Zdjęcia rywalizowały ze sobą w 9 kategoriach, skupiających się wokół wszystkich dziedzin astrofotografii. Osobną sekcję poświęconą także młodym, stawiającym swoje pierwsze kroki na tym polu fotografom, a w tym roku jury nagrodzi także zdjęcia wykonane za pomocą sterowanych komputerowo teleskopów w obserwatoriach, do których dostęp mogą uzyskać zwykli użytkownicy za pośrednictwem internetu.

fot. Maciej Zapiór

Miło nam też poinformować, że wśród 31 finałowych prac pojawiło się w tym roku zdjęcie Polaka, Macieja Zapióra. Cieszy nas to tym bardziej, że zdjęcie wyróżnia się na tle innych techniką wykonania - zostało zrobione na filmie, przy pomocy aparatu otworkowego.

Najlepsze zdjęcia

Finałowa selekcja jak zwykle jest bardzo różnorodna, wybór więc na pewno nie będzie łatwy. Wyniki zostaną ogłoszone w czwartek 14 września, a fotografowie będący w szczęśliwej trzydziestce zapewne już zagryzają paznokcie - na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości aż 10 tys. funtów. Ponadto laureat każdej z kategorii otrzyma dodatkowo nagrodę w wysokości 1500 funtów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (31)  

Tradycyjnie już, po ogłoszeniu wyników, 16 września w Royal Observatory Greenwich wystartuje wystawa pokonkursowa, którą będzie można oglądać za darmo przez kolejny rok.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Trwa Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej. Zobacz co przygotowali organizatorzy
25 Kwi 2019
To już czwarta edycja Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Święto fotografowania camerą obscurą potrwa w Brzegu w województwie opolskim jeszcze do niedzieli 28 kwietnia.
0
Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD - wszechstronny zoom do Canona i Nikona
25 Kwi 2019
Wyrazisty obraz, zaawansowana optyka ze stabilizacją, wydajny autofokus oraz uszczelnienia newralgicznych miejsc obiektywu - oto zaprezentowany Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD.
0
„Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet” - pokaz filmu już dziś w CK Lublin
25 Kwi 2019
Pracownia Fotografii Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na cykl filmów poświęconych fotografii - Ruchome kadry. Już dziś (25 kwietnia) o 18:00 odbędzie się pokaz filmu poświęconego legendarnej Zofii Rydet, w którym ona sama jest narratorką!
0
Zeiss Otus 100 mm f/1.4 - nowy król obiektywów portretowych?
25 Kwi 2019
Nowy pełnoklatkowy obiektyw z serii Otus, kierowany do użytkowników lustrzanek Canon i Nikon oferować ma wszystko, by jakość wykonywanych z jego pomocą portretów stała na jak najwyższym poziomie.
1