Paweł Krok w finale konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2015

Paweł Krok w finale konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2015

Miło nam poinformować, że polski fotograf Paweł Krok zakwalifikował się do finału prestiżowego konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year, organizowanego przez Royal Observatory Greenwitch i program BBC Sky. Fotograf ma szansę na zdobycie głównej nagrody w kategorii Best Newcomer.

Tegoroczna edycja plebiscytu Insight Astronomy Photographer of the Year to już siódma odsłona prestiżowego konkursu kierowanego do pasjonatów astrofotografii. Zdjęcia rywalizują ze sobą w dwóch kategoriach: ”Adult Competition” i ”Young Competition. Do finału właśnie zakwalifikował się polak, Paweł Krok, który zwykle ukrywa się pod pseudonimem artystycznym „Πno”. Według relacji, w kuluarach konkursu mówi się, że fotograf ma szansę na zdobycie tytułu Best Newcomer. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone 17 września 2015. Zobaczcie zdjęcie, którym Paweł dostał się do finału, a także pozostałe prace fotografa.

"Finałowe zdjęcie „H. O. M. E. etc.” (HELIUM, OXYGEN, METHANIUM, EUROPIUM, ETC.) powstało podczas ostatniej zimy w Lubawce, tuż przed północą. Pomimo bardzo dużego zanieczyszczenia świetlnego, zima to najlepsza pora na fotografię nocna. Przejrzystość gwarantował 15-stopniowy mróz” – mówi Paweł Krok.

”Stąd też moje zimowe fotografowanie z reguły odbywa się w pojedynkę, a ja sam ubieram się w ciuchy, których używam podczas ataku szczytowego w górach wysokich. Niestety długie naświetlania podczas mroźnych zimowych nocy potrafi zniechęcić największego zapaleńca. Ja na szczęście nadal to uwielbiam.” – dodaje.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)
Paweł Krok - freelancer, podróżnik, biznesmen i miłośnik sportów ekstremalnych. Zanim rozpoczął przygodę z fotografią i podróżowaniem ukończył stosunki międzynarodowe oraz europeistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia Business Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W tym samym czasie będąc jeszcze urzędnikiem państwowym szukał swojego miejsca w strukturach WOPR i GORP. Nabył tam niezbędne umiejętności i dużo doświadczenia, które umożliwiły mu wspinanie się i fotografowanie z coraz wyższych wysokości. Zaczynał od Karkonoszy i Tatr, a później zdjęcia realizował w Alpach, na Kaukazie i w Andach. Jego marzeniem jest zdobycie korony ziemi z profesjonalnym sprzętem fotograficznym – projekt „7 Summits Photos”. W tej chwili Paweł zbiera fundusze na wyprawy na masyw Vinsona i piramidę Karstensza, które sam organizuje. Od 2014 roku wspólnie z Arkadiuszem Makowskim prowadzi warsztaty fotograficzne w Karkonoszach i za granicą.

Prace fotografa wcześniej trafiły już do finału konkursów Grand Press Photo, DJI Aerial Photo Awards i zdobyły wyróżnienia w plebiscytach 2015 International Earth & Sky Photo Contest, FEP European Professional Photographer of the Year Awards 2015 i IMS Photo Contest 2015. W swojej pracy skupia się na fotografii przyrodniczej, pejzażu i reportażu.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie rmg.co.uk. Nie zapomnijcie też odwiedzić strony autora po adresem pawelkrok.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Funkcja wykrywania oka zawita do modeli Nikon Z6 i Z7 już w maju
25 Kwi 2019
W styczniu producent zapowiedział aktualizację, która miała wzbogacić flagowe bezlusterkowce m.in. o funkcje zapisu wideo w formacie RAW i wykrywania oka. Dziś wiemy już kiedy pojawi się nowy firmware i możemy zobaczyć pierwsze wideo ukazujące działanie nowej funkcji w praktyce.
0
Trwa Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej. Zobacz co przygotowali organizatorzy
25 Kwi 2019
To już czwarta edycja Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Święto fotografowania camerą obscurą potrwa w Brzegu w województwie opolskim jeszcze do niedzieli 28 kwietnia.
0
Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD - wszechstronny zoom do Canona i Nikona
25 Kwi 2019
Wyrazisty obraz, zaawansowana optyka ze stabilizacją, wydajny autofokus oraz uszczelnienia newralgicznych miejsc obiektywu - oto zaprezentowany Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD.
0
„Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet” - pokaz filmu już dziś w CK Lublin
25 Kwi 2019
Pracownia Fotografii Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na cykl filmów poświęconych fotografii - Ruchome kadry. Już dziś (25 kwietnia) o 18:00 odbędzie się pokaz filmu poświęconego legendarnej Zofii Rydet, w którym ona sama jest narratorką!
0