Paweł Krok w finale konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2015

0
Maciej Luśtyk
14 Wrzesień 2015
Artykuł na: 6-9 minut

Miło nam poinformować, że polski fotograf Paweł Krok zakwalifikował się do finału prestiżowego konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year, organizowanego przez Royal Observatory Greenwitch i program BBC Sky. Fotograf ma szansę na zdobycie głównej nagrody w kategorii Best Newcomer.

Tegoroczna edycja plebiscytu Insight Astronomy Photographer of the Year to już siódma odsłona prestiżowego konkursu kierowanego do pasjonatów astrofotografii. Zdjęcia rywalizują ze sobą w dwóch kategoriach: ”Adult Competition” i ”Young Competition. Do finału właśnie zakwalifikował się polak, Paweł Krok, który zwykle ukrywa się pod pseudonimem artystycznym „Πno”. Według relacji, w kuluarach konkursu mówi się, że fotograf ma szansę na zdobycie tytułu Best Newcomer. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone 17 września 2015. Zobaczcie zdjęcie, którym Paweł dostał się do finału, a także pozostałe prace fotografa.

"Finałowe zdjęcie „H. O. M. E. etc.” (HELIUM, OXYGEN, METHANIUM, EUROPIUM, ETC.) powstało podczas ostatniej zimy w Lubawce, tuż przed północą. Pomimo bardzo dużego zanieczyszczenia świetlnego, zima to najlepsza pora na fotografię nocna. Przejrzystość gwarantował 15-stopniowy mróz” – mówi Paweł Krok.

”Stąd też moje zimowe fotografowanie z reguły odbywa się w pojedynkę, a ja sam ubieram się w ciuchy, których używam podczas ataku szczytowego w górach wysokich. Niestety długie naświetlania podczas mroźnych zimowych nocy potrafi zniechęcić największego zapaleńca. Ja na szczęście nadal to uwielbiam.” – dodaje.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Paweł Krok - freelancer, podróżnik, biznesmen i miłośnik sportów ekstremalnych. Zanim rozpoczął przygodę z fotografią i podróżowaniem ukończył stosunki międzynarodowe oraz europeistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia Business Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W tym samym czasie będąc jeszcze urzędnikiem państwowym szukał swojego miejsca w strukturach WOPR i GORP. Nabył tam niezbędne umiejętności i dużo doświadczenia, które umożliwiły mu wspinanie się i fotografowanie z coraz wyższych wysokości. Zaczynał od Karkonoszy i Tatr, a później zdjęcia realizował w Alpach, na Kaukazie i w Andach. Jego marzeniem jest zdobycie korony ziemi z profesjonalnym sprzętem fotograficznym – projekt „7 Summits Photos”. W tej chwili Paweł zbiera fundusze na wyprawy na masyw Vinsona i piramidę Karstensza, które sam organizuje. Od 2014 roku wspólnie z Arkadiuszem Makowskim prowadzi warsztaty fotograficzne w Karkonoszach i za granicą.

Prace fotografa wcześniej trafiły już do finału konkursów Grand Press Photo, DJI Aerial Photo Awards i zdobyły wyróżnienia w plebiscytach 2015 International Earth & Sky Photo Contest, FEP European Professional Photographer of the Year Awards 2015 i IMS Photo Contest 2015. W swojej pracy skupia się na fotografii przyrodniczej, pejzażu i reportażu.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie rmg.co.uk. Nie zapomnijcie też odwiedzić strony autora po adresem pawelkrok.com.

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Od filtra polaryzacyjnego do fotografii natychmiastowej. Edwin Land i historia Polaroida
Od filtra polaryzacyjnego do fotografii natychmiastowej. Edwin Land i historia Polaroida
Dziś stanowią niewielką niszę, ale przez dziesięciolecia aparaty Polaroida były dla wielu głównymi narzędziami do dokumentacji chwil z codziennego życia. Poznajcie...
0
0
f/81 - powstał dokument o fotoreporterach stanu wojennego
f/81 - powstał dokument o fotoreporterach stanu wojennego
Choć wprowadzony już niemal 40 lat temu, stan wojenny rezonuje do dziś. Zobaczcie jego historię oczami tych, którzy ją tworzyli.
480
1
Nie żyje Peter Beard. Ciało znanego fotografa znaleziono w Nowym Jorku
Nie żyje Peter Beard. Ciało znanego fotografa znaleziono w Nowym Jorku
Swoimi afrykańskimi zdjęciami i artystycznym zacięciem w ich prezentowaniu Peter Beard na stałe zapisał się na kartach historii fotografii. Cierpiący na demencję,...
269
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)