Sylwetki pionierów fotografii w animowanych filmach krótkometrażowych

Sylwetki pionierów fotografii w animowanych filmach krótkometrażowych

Nauka przychodzi najłatwiej, gdy podana jest w przystępnej formie. Teraz o pionierach fotografii i ich dokonaniach możecie dowiedzieć się z animacji stworzonych na zlecenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco.

Wraz z ponownym otwarciem Muzem Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, na przestrzeni niemal 6 tys. metrów kwadratowych uruchomiono dział Pritzker Center fot Photography, będący największą wystawą poświęconą fotografii w Ameryce. W jej skład wchodzi prawie 18 tys. zdjęć, z których najstarsze sięgają 1839 roku, a wystawa stała to wyjątkowy przekrój historii fotografii od jej początków po lata współczesne.

Na zlecenie muzeum powstała seria krótkich filmów animowanych, przedstawiających sylwetki pionierów fotografii, przygotowana przez rysownika Drew’a Christiego. Trzy animowane filmy przybliżą nam postaci Henry’ego Foxa Talbota, Eadwearda Muybridge’a i Carletona Watkinsa, z których każdy w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju raczkującej jeszcze wtedy sztuki fotografii.

 

 

 

Sun Pictures” opowiada historię Talbota, wynalazcy procesu negatywowego, a także przedstawia jego pozostałe wynalazki. “Slices of Time” to historia Muybridge’a, pioniera kinematografii którego poklatkowe zdjęcia pędzącego konia obiegły cały świat i wywołały swojego czasu niemałe zamieszanie. Z kolei film pt. “Peaks and Perils” przybliża nam postać Carletona Watkinsa, którego zdjęcia doliny Yosemite w znacznym stopniu przyczyniły się do utworzenia tego znanego na całym świecie rezerwatu.

Więcej filmów Edwarda Christiego znajdziecie na jego profilu w serwisie Vimeo. O Pritzker Center for Photography przeczytacie pod adresem sfmoma.org.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE Macro z mocowaniem Sony E  - znamy polską cenę
16 Lip 2019
Wyczekiwana Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE Macro do systemy Sony E wreszcie zadebiutowała na naszym rynku. Zobaczcie ile musimy zapłacić za szkło, które powinno zaciekawić miłośników makrofotografii, jak i portrecistów.
0
Czy warto dopłacać do jaśniejszego obiektywu? Zobacz czy jesteś w stanie odróżnić zdjęcia wykonane szkłami f/1.4 i f/1.8
15 Lip 2019
Jaśniejsze obiektywy są lepsze, prawda? Zwykle tak jest, ale czasem różnica może nie uzasadniać przepaści w cenie.
1
Zobacz, jak produkowane są filmy natychmiastowe
15 Lip 2019
Filmy natychmiastowe nie zawsze traktowane są jako poważne medium fotograficzne. Stoi jednak za nimi jak najbardziej poważna technologia. Zobaczcie, co odpowiada za magię “polaroidów”.
0
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
15 Lip 2019
Jeśli jesteście zdania, że obrazek dostarczany przez współczesne obiektywy jest zbyt sterylny, Sigma ma odpowiedź na wasze problemy. Już niebawem poznamy nową linię filmowych szkieł Classic Cine, które pod względem optyki nawiązywać będą do konstrukcji sprzed pół wieku.
0