Sylwetki pionierów fotografii w animowanych filmach krótkometrażowych

1
Maciej Luśtyk
15 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Nauka przychodzi najłatwiej, gdy podana jest w przystępnej formie. Teraz o pionierach fotografii i ich dokonaniach możecie dowiedzieć się z animacji stworzonych na zlecenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco.

Wraz z ponownym otwarciem Muzem Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, na przestrzeni niemal 6 tys. metrów kwadratowych uruchomiono dział Pritzker Center fot Photography, będący największą wystawą poświęconą fotografii w Ameryce. W jej skład wchodzi prawie 18 tys. zdjęć, z których najstarsze sięgają 1839 roku, a wystawa stała to wyjątkowy przekrój historii fotografii od jej początków po lata współczesne.

Na zlecenie muzeum powstała seria krótkich filmów animowanych, przedstawiających sylwetki pionierów fotografii, przygotowana przez rysownika Drew’a Christiego. Trzy animowane filmy przybliżą nam postaci Henry’ego Foxa Talbota, Eadwearda Muybridge’a i Carletona Watkinsa, z których każdy w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju raczkującej jeszcze wtedy sztuki fotografii.

 

 

 

Sun Pictures” opowiada historię Talbota, wynalazcy procesu negatywowego, a także przedstawia jego pozostałe wynalazki. “Slices of Time” to historia Muybridge’a, pioniera kinematografii którego poklatkowe zdjęcia pędzącego konia obiegły cały świat i wywołały swojego czasu niemałe zamieszanie. Z kolei film pt. “Peaks and Perils” przybliża nam postać Carletona Watkinsa, którego zdjęcia doliny Yosemite w znacznym stopniu przyczyniły się do utworzenia tego znanego na całym świecie rezerwatu.

Więcej filmów Edwarda Christiego znajdziecie na jego profilu w serwisie Vimeo. O Pritzker Center for Photography przeczytacie pod adresem sfmoma.org.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
W wieku 94 lat odszedł fotograf Robert Frank, którego ikoniczna publikacja “The Americans” na zawsze zmieniła krajobraz fotograficznego dokumentu.
401
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)