Sylwetki pionierów fotografii w animowanych filmach krótkometrażowych

Autor: Maciej Luśtyk

15 Czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Nauka przychodzi najłatwiej, gdy podana jest w przystępnej formie. Teraz o pionierach fotografii i ich dokonaniach możecie dowiedzieć się z animacji stworzonych na zlecenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco.

Wraz z ponownym otwarciem Muzem Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, na przestrzeni niemal 6 tys. metrów kwadratowych uruchomiono dział Pritzker Center fot Photography, będący największą wystawą poświęconą fotografii w Ameryce. W jej skład wchodzi prawie 18 tys. zdjęć, z których najstarsze sięgają 1839 roku, a wystawa stała to wyjątkowy przekrój historii fotografii od jej początków po lata współczesne.

Na zlecenie muzeum powstała seria krótkich filmów animowanych, przedstawiających sylwetki pionierów fotografii, przygotowana przez rysownika Drew’a Christiego. Trzy animowane filmy przybliżą nam postaci Henry’ego Foxa Talbota, Eadwearda Muybridge’a i Carletona Watkinsa, z których każdy w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju raczkującej jeszcze wtedy sztuki fotografii.

 

 

 

Sun Pictures” opowiada historię Talbota, wynalazcy procesu negatywowego, a także przedstawia jego pozostałe wynalazki. “Slices of Time” to historia Muybridge’a, pioniera kinematografii którego poklatkowe zdjęcia pędzącego konia obiegły cały świat i wywołały swojego czasu niemałe zamieszanie. Z kolei film pt. “Peaks and Perils” przybliża nam postać Carletona Watkinsa, którego zdjęcia doliny Yosemite w znacznym stopniu przyczyniły się do utworzenia tego znanego na całym świecie rezerwatu.

Więcej filmów Edwarda Christiego znajdziecie na jego profilu w serwisie Vimeo. O Pritzker Center for Photography przeczytacie pod adresem sfmoma.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)