Jedne z najstarszych zdjęć na świecie sprzedane za 2 mln dolarów

0

Autor: Maciej Luśtyk

26 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Jedne z najstarszych istniejących zdjęć na świecie, za których stworzenie odpowiada pionier fotografii William Henry Fox Talbot zlicytowano w domu aukcyjnym Sotheby’s za kwotę 1 950 000 dolarów.

Fotografia powoli zaczyna osiągać na aukcjach coraz wyższe ceny. Zwłaszcza jeśli kolekcjonerzy mają okazję nabyć prawdziwie unikalne odbitki. A tak było w przypadku niedawnej licytacji w domu aukcyjnym Sotheby’s, której przedmiotem był zestaw odbitek solnych Williama Henry’ego Foxa Talbota, datowanych na lata 40 XIX wieku, czyli kilka lat po oficjalnym wynalezieniu fotografii (1839).

Henry Fox Talbot jako pierwszy stworzył proces negatywowy, choć mógł być zapamiętany także jako główny twórca fotografii

fot. W.H.F Talbot / Sotheby's

William Henry Fox Talbot był angielskim archeologiem, chemikiem, botanistą, lingwistą i matematykiem, choć najbardziej znany jest jest jako jeden z ojców medium fotografii i wynalazca procesu negatywowego. Choć jeżeli chodzi o czas ogłoszenia swojego wynalazku światu przegrał z Louisem Jacquesem Daguerrem, odbitki oparte o stworzony przez siebie proces realizował już w 1934 roku, a dodatkowo od początku zdjęcia te opierały się na negatywie, który można było wielokrotnie powielać w postaci odbitek pozytywowych (czego brak był największym minusem dagerotypów). Dodatkowo na początku lat 40. Talbot opracował technikę kalotypii, która skróciła czas naświetlania zdjęcia z kilkudziesięciu do kilku minut.

Na aukcję w Sotheby’s trafił zestaw 71 odbitek solnych, powstałych w latach 1843-46, z odręcznymi opisami autorstwa H.F Talbota. Sprzedane zdjęcia, to dosyć przypadkowy zbiór fotografii, pochodzący z kilku serii i zawierający także zdjęcia rodzinne oraz szkice autora. Co ciekawe, kolekcja zdjęć, sprezentowana oryginalnie przez fotografa jego przyrodniej siostrze, pozostawała w rękach rodziny przez ponad 170 lat i dopiero teraz po raz pierwszy trafiła na rynek kolekcjonerski.

fot. W.H.F Talbot / Sotheby's

fot. W.H.F Talbot / Sotheby's

Ostateczna oferta kilkukrotnie przebiła oczekiwania licytatorów

Według przedstawicieli Sotheby’s, zlicytowany zbiór to jeden z najważniejszych przykładów wczesnej fotografii, jakie kiedykolwiek trafiły na aukcję. Tego samego zdania musieli być też licytujący, którzy 4-krotnie przebili swoją ofertą najbardziej optymistyczne prognozy, kupując zbiór za kwotę 1 950 000 dolarów.

„Ta bijąca rekordy sprzedaż to prawdziwe święto narodzin fotografii - najbardziej oryginalnego i pomysłowego medium artystycznego naszych czasów. Ostra konkurencja między oferentami w Europie, Ameryce i Azji świadczy o ogromnym apetycie szerokiej rzeszy kolekcjonerów” - mówi Emily Bierman, szefowa działu fotografii Sotheby w Nowym Jorku.

Więcej zdjęć ze zbioru sprzedanego na aukcji znajdziecie na stronie sothebys.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Peak Design Marketplace - firma zachęca użytkowników do sprzedaży używanych akcesoriów fotograficznych
Peak Design Marketplace - firma zachęca użytkowników do sprzedaży używanych akcesoriów...
Coraz więcej producentów idzie w stronę recyklingu, oferując używane produkty w niższych cenach. Do tego grona dołącza Peak Design, które stworzyło platformę do...
5
0
Koniec lustrzanek Sony. Bagnet Minolta A przeszedł do historii…
Koniec lustrzanek Sony. Bagnet Minolta A przeszedł do historii…
Ostatnie modele lustrzanek Sony zniknęły ze strony producenta. To symboliczny koniec systemu opartego na bagnecie A
14
3
Mem warty fortunę - zdjęcie "Disaster Girl" sprzedane za pół mln dolarów jako token NFT
Mem warty fortunę - zdjęcie "Disaster Girl" sprzedane za pół mln dolarów jako token NFT
Technologia kryptowalut zmienia świat sztuki na naszych oczach i na nowo definiuje wartość dzieł w przestrzeni cyfrowej, wprowadzając do niej pojęcie unikalności....
83
4
Powiązane artykuły