Niebawem kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie - ponad 500 000 zł dla zwycięzcy

Autor: Maciej Luśtyk

24 Styczeń 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award od kilku lat oferuje rekordowe wygrane, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń na międzynarodowej mapie konkursów fotograficznych. Kolejna edycja startuje już 1 kwietnia.

Historie bogatych krajów z Bliskiego Wschodu pokazują, że za pieniądze można mieć wszystko. I choć nie jest to najbardziej wydumane marzenie, pośród wszystkiego co najlepsze, szejkowie chcą też móc pochwalić się najważniejszym konkursem fotograficznym na świecie. Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award, lepiej znany jako HIPA Awards, nie jest jeszcze być może jeszcze wydarzeniem rangi WPP czy SWPA, ale dzięki rekordowym nagrodom z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie fotografów i oglądających.

Główna wygrana to 120 tys. dolarów

Od 5 lat HIPA oferuje rekordową, ufundowaną przez samego księcia Dubaju nagrodę główną w wysokości 120 tys. dolarów, czyli ok. 520 tys. złotych. To nagroda za najlepsze pojedyncze zdjęcie wybrane spośród zgłoszeń do wszystkich kategorii konkursowych. Bardzo atrakcyjnie prezentują się jednak także nagrody przyznawane w poszczególnych sekcjach tematycznych, gdzie zwykle wyróżnianych jest aż 5 pierwszych miejsc, których zdobywcy mogą cieszyć się kwotami w zakresie od 5 do 25 tys. dolarów.

fot. Henly Spiers, główna nagroda w konkursie HIPA 2021-2022, którego motywem przewodnim była "Natura"

W sumie pula nagród wynosi 450 tys. dolarów, czyli prawie 2 mln złotych.  To pułap do jakiego nie jest w stanie doskoczyć żadne inne wydarzenie fotograficzne na świecie.

Kolejna edycja już w kwietniu - tematem przewodnim "różnorodność"

Najnowsza edycja, nazywana przez organizatorów sezonem, wystartuje już w kwietniu i będzie przyjmowała zgłoszenia przez kolejne 3 miesiące, do końca czerwca 2023 roku. Udział w konkursie jest darmowy i otwarty dla każdego powyżej 18 roku życia. Najciekawiej, w obliczu pochodzenia konkursu jawi się jego motyw przewodni, jakim jest szeroko rozumiana różnorodność (diversity).

"Wydarzenia na świecie są jednym z głównych czynników kierujących uwagą opinii publicznej na ważne kwestie - tak na poziomie artystycznym, jak i kulturalnym. Za jedną z takich kwestii Rada Powiernicza HIPA uznała „Różnorodność” - temat kluczowy i kulturowo niezbędny na scenie globalnej. Różnorodność, jako platforma współistnienia i naczelna zasada tolerancji, akceptacji i doceniania różnic. W szerzeniu tolerancji kluczową rolę odgrywa właśnie sztuka, która poprawia jakość komunikacji międzyludzkiej i konfrontuje się z tematami, które stoją w sprzeczności z dobrobytem cywilizacji, takimi ekstremizm i rasizm”. - komentuje sekretarz generalny HIPA, Bin Thalith.

Wśród nowości pojawia się także nowa kategoria Digital Art. Jak jednak komentują organizatorzy, jest ona nastawiona na zdjęcia ulepszone cyfrowo na etapie obróbki, a nie obrazy stworzone na komputerze od podstaw. Na kategorię dla zdjęć wygenerowanych przez AI będziemy musieli jeszcze poczekać.

Kiedy i gdzie?

Przyjmowanie zgłoszeń do HIPA 2023 rozpocznie się 1 kwietnia, a aplikować będzie można do 30 czerwca 2023 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie hipa.ae.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Nieskończoność dalekich dróg” - rzadko prezentowane zdjęcia Zofii Rydet w Galerii Raster
„Nieskończoność dalekich dróg” - rzadko prezentowane zdjęcia Zofii Rydet w Galerii Raster
Warszawska Galeria Raster zaprasza na wystawę zdjęć z cyklu „Nieskończoność dalekich dróg”, ukazujących wyjątkową perspektywę obraną w 1980 roku przez jedną z...
0
Nowości i HOT oferty w CEWE FOTOJOKER
Nowości i HOT oferty w CEWE FOTOJOKER
Nowości, kultowe produkty w niskich cenach, Cashbacki, promocje i wielki powrót retro! W sklepie CEWE FOTOJOKER atrakcyjne oferty objęły sprzęt fotograficzny Canon, Fujifilm, Sony, Lomography i...
10
Wystawa fotografii Michała Konrada „Rzeka” do obejrzenia w Katowicach
Wystawa fotografii Michała Konrada „Rzeka” do obejrzenia w Katowicach
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Michał Konrad „Rzeka”.
1
Powiązane artykuły