Zobacz, jak powstawały ręcznie kolorowane fotografie sprzed lat

Autor: Maciej Luśtyk

16 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Na początku XX wieku, gdy fotografia jeszcze raczkowała, ręcznie kolorowane zdjęcia były popularnym prezentem wśród klasy średniej, ale technika ta funkcjonowała jeszcze kilka dekad później. Poznajcie Grace Rawson, która w latach 50. pracowała jako profesjonalna kolorystka.

Upowszechnienie się fotografii kolorowej w latach 50. i 60. XX wieku bezpowrotnie wyparło z rynku kolorystów, zajmujących się ręcznym barwieniem czarno-białych fotografii. Jednak jeszcze kilka dekad wcześniej obrazy wykonane w tej technice były popularną ozdobą domów i mieszkań.

Nic dziwnego - w czasach gdy większość zdjęć była monochromatyczna, kolorowe, szczegółowe krajobrazy i portrety z pewnością przyciągały wzrok. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę jak wyglądała praca osób pracujących nad koloryzacją fotografii.

 

Dzięki jednemu z krótkich, nowozelandzkich dokumentów z serii Loading Docs, możemy zerknąć za kulisy pracy osób, które zajmowały się tą wyjątkową techniką. Przedstawiana w filmie 80-letnia Grace Rawson w latach 50. XX wieku pracowała jako profesjonalna kolorystka w firmie Whites Aviation Ltd, której szef, Leo White, stał się jednym najbardziej cenionych fotografów krajobrazowych w Nowej Zelandii.

- Ręcznie kolorowane krajobrazy, stworzone przez Whites Aviaton stały się ikonami nowozelandzkiej kultury zeszłego wieku. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że każdy z powstałych obrazów był ręcznie malowanym oryginałem. Obrazy te nie były drukowane. - mówi Rawson, raz jeszcze biorąc do ręki swoje narzędzia, by pokazać jak powstawały cenione obrazy sprzed ponad pół wieku.

Efekt? Z pewnością wyjątkowy i być może przyciągający uwagę bardziej niż zwykła kolorowa odbitka. W czasach gdy zmęczeni już jesteśmy perfekcyjnym cyfrowym obrazem, a ręczne rzemiosło na nowo staje się popularne, technika taka ma dużą szansę na odrodzenie. Może to dobry pomysł na rozszerzenie swojej fotograficznej oferty?

Więcej informacji o serii Loading Docs znajdziecie pod adresem loadingdocs.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Urodzony na styku stuleci, należał do wąskiej grupy twórców, którzy wprowadzili fotografię modową w nową erę. Przy okazji premiery najświeższej monografii jego twórczości przypominamy...
12
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)