Zobacz, jak powstawały ręcznie kolorowane fotografie sprzed lat

Zobacz, jak powstawały ręcznie kolorowane fotografie sprzed lat

Na początku XX wieku, gdy fotografia jeszcze raczkowała, ręcznie kolorowane zdjęcia były popularnym prezentem wśród klasy średniej, ale technika ta funkcjonowała jeszcze kilka dekad później. Poznajcie Grace Rawson, która w latach 50. pracowała jako profesjonalna kolorystka.

Upowszechnienie się fotografii kolorowej w latach 50. i 60. XX wieku bezpowrotnie wyparło z rynku kolorystów, zajmujących się ręcznym barwieniem czarno-białych fotografii. Jednak jeszcze kilka dekad wcześniej obrazy wykonane w tej technice były popularną ozdobą domów i mieszkań.

Nic dziwnego - w czasach gdy większość zdjęć była monochromatyczna, kolorowe, szczegółowe krajobrazy i portrety z pewnością przyciągały wzrok. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę jak wyglądała praca osób pracujących nad koloryzacją fotografii.

 

Dzięki jednemu z krótkich, nowozelandzkich dokumentów z serii Loading Docs, możemy zerknąć za kulisy pracy osób, które zajmowały się tą wyjątkową techniką. Przedstawiana w filmie 80-letnia Grace Rawson w latach 50. XX wieku pracowała jako profesjonalna kolorystka w firmie Whites Aviation Ltd, której szef, Leo White, stał się jednym najbardziej cenionych fotografów krajobrazowych w Nowej Zelandii.

- Ręcznie kolorowane krajobrazy, stworzone przez Whites Aviaton stały się ikonami nowozelandzkiej kultury zeszłego wieku. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że każdy z powstałych obrazów był ręcznie malowanym oryginałem. Obrazy te nie były drukowane. - mówi Rawson, raz jeszcze biorąc do ręki swoje narzędzia, by pokazać jak powstawały cenione obrazy sprzed ponad pół wieku.

Efekt? Z pewnością wyjątkowy i być może przyciągający uwagę bardziej niż zwykła kolorowa odbitka. W czasach gdy zmęczeni już jesteśmy perfekcyjnym cyfrowym obrazem, a ręczne rzemiosło na nowo staje się popularne, technika taka ma dużą szansę na odrodzenie. Może to dobry pomysł na rozszerzenie swojej fotograficznej oferty?

Więcej informacji o serii Loading Docs znajdziecie pod adresem loadingdocs.net.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony prezentuje nowe rozwiązania dla filmowców
16 Lip 2019
Dzisiejsza premiera A7R IV nie była jedyną nowością, którą zaserwowało nam Sony. Producent zaprezentował także akcesoria, które powinny zainteresować filmowców i vlogerów - cyfrowy mikrofon ECM-B1M oraz adapter XLR-KM3.
0
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
16 Lip 2019
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do tego sprawdzić ma się również jako aparat do fotografowania sportu.
2
Aperture Adapter Mount Format - nowy pomysł na filtry w aparatach bezlusterkowych
16 Lip 2019
Męczy was ciągłe żonglowanie filtrami? Coś dla was ma Aurora Aperture. Niestety jest pewien haczyk.
0
Jan Małachowski - poznaj historię zapomnianego fotografa Tatr
16 Lip 2019
Dowiedz się o życiu i twórczości Jana Małachowskiego - jednego z pionierów tatrzańskiej fotografii początku XX wieku - oraz zobacz jego wyjątkowe zdjęcia na wystawie w Muzeum Ziemi Warszawie.
0