Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Zobacz, jak powstawały ręcznie kolorowane fotografie sprzed lat

0

Autor: Maciej Luśtyk

16 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Na początku XX wieku, gdy fotografia jeszcze raczkowała, ręcznie kolorowane zdjęcia były popularnym prezentem wśród klasy średniej, ale technika ta funkcjonowała jeszcze kilka dekad później. Poznajcie Grace Rawson, która w latach 50. pracowała jako profesjonalna kolorystka.

Upowszechnienie się fotografii kolorowej w latach 50. i 60. XX wieku bezpowrotnie wyparło z rynku kolorystów, zajmujących się ręcznym barwieniem czarno-białych fotografii. Jednak jeszcze kilka dekad wcześniej obrazy wykonane w tej technice były popularną ozdobą domów i mieszkań.

Nic dziwnego - w czasach gdy większość zdjęć była monochromatyczna, kolorowe, szczegółowe krajobrazy i portrety z pewnością przyciągały wzrok. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę jak wyglądała praca osób pracujących nad koloryzacją fotografii.

 

Dzięki jednemu z krótkich, nowozelandzkich dokumentów z serii Loading Docs, możemy zerknąć za kulisy pracy osób, które zajmowały się tą wyjątkową techniką. Przedstawiana w filmie 80-letnia Grace Rawson w latach 50. XX wieku pracowała jako profesjonalna kolorystka w firmie Whites Aviation Ltd, której szef, Leo White, stał się jednym najbardziej cenionych fotografów krajobrazowych w Nowej Zelandii.

- Ręcznie kolorowane krajobrazy, stworzone przez Whites Aviaton stały się ikonami nowozelandzkiej kultury zeszłego wieku. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że każdy z powstałych obrazów był ręcznie malowanym oryginałem. Obrazy te nie były drukowane. - mówi Rawson, raz jeszcze biorąc do ręki swoje narzędzia, by pokazać jak powstawały cenione obrazy sprzed ponad pół wieku.

Efekt? Z pewnością wyjątkowy i być może przyciągający uwagę bardziej niż zwykła kolorowa odbitka. W czasach gdy zmęczeni już jesteśmy perfekcyjnym cyfrowym obrazem, a ręczne rzemiosło na nowo staje się popularne, technika taka ma dużą szansę na odrodzenie. Może to dobry pomysł na rozszerzenie swojej fotograficznej oferty?

Więcej informacji o serii Loading Docs znajdziecie pod adresem loadingdocs.net.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
Nie przestajemy celebrować 100. urodzin Helmuta Newtona. Zebraliśmy sześć kultowych zdjęć Mistrza, by z ich perspektywy spojrzeć na jego życie i twórczość.
32
0
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
31 października świętowałby setne urodziny. W CSW w Toruniu możemy już oglądać ponad 200 jego zdjęć. W listopadzie polską premierę będzie miał poświęcony mu film „Piękno i Bestia”. Czy może być...
82
0
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)