Historyczne zdjęcia w kolorze. Album "Retrographic" to wyjątkowa podróż w przeszłość fotografii

1
Maciej Luśtyk
20 Listopad 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć czerń i biel ma swój niezaprzeczalny urok, koloryzacje starych fotografii zawsze cieszą się zainteresowaniem, głównie dlatego, że nadają wydarzeniom z przeszłości bardziej rzeczywisty wymiar. Teraz kolekcję ikonicznych pokolorowanych kadrów możemy oglądać w albumie Retrographic.

Zdania fotografów na temat zasadności kolorowania starych, czarno-białych zdjęć są zapewne podzielone, mimo to koloryzacje cieszą się niesłabnącą popularnością, a w internecie znajdziemy dziesiątki, jeśli nie setki poradników, tłumaczących jak rozpocząć swoją przygodę z tym oryginalnym hobby. Rzadko kiedy jednak prace, które wyszły spod ręki kolorystów publikowane są poza przestrzenią wirtualną.

Zmienia to album Retrographic: History's Most Exciting Images Transformed Into Living Color, który prezentuje nam niektóre z najbardziej znanych historycznych zdjęć, w zupełnie nowej, kolorowej odsłonie. Książka powstała z inicjatywy kuratora i członka Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego (Royal Photographic Society), Micheala D. Carolla, a za poszczególne koloryzacje odpowiedzialni są zarówno amatorzy jak i zawodowi retuszerzy.

120 historycznych kadrów ukazanych na nowo

 

Na 192 stronach książki zaprezentowano 120 zdjęć, wśród których znajdziemy wiele kadrów, które na dobrze zakorzeniły się już w zbiorowej świadomości oglądających - ujęcie żołnierzy wznoszących amerykańską flagę na górze Suribachi podczas bitwy o Iwo Jimę autorstwa Joego Rosenthala, poparzona napalmem wietnamska dziewczynka uwieczniona przez Nicka Uta czy nagrodzona Pulitzerem fotografia Malcolma Browne’a, przedstawiająca płonącego mnicha, to tylko niektóre z historycznych obrazów ukazanych w albumie.

Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładowych koloryzacji pochodzących z publikacji.

fot. Nick Ut, kol. Matt Loughrey

fot. Matt Zimmerman, kol. Matt Loughrey

fot. Joe Rosenthal, kol. Matt Loughrey

The Beatles w ringu z Muhammadem Alim, kol. Matt Loughrey

fot. Timothy O'Sullivan, kol. Mads Madsen

fot. John T. Daniels, pierwszy lot braci Wright, kol. Jared Enos

One Times Square, 1903, kol. Patty Alison

Cena i dostępność

Fotografie zamieszczone w książce opatrzone zostały opisami, a całość poprzedza obszerny wstęp autorstwa ambasadora Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego, Jeffa Vickersa. Album w twardej oprawie dostępny jest do kupienia za pośrednictwem serwisu Amazon w cenie niecałych 25 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem amazon.com i na stronie facebookowej projektu.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Igor Kostin - fotograf z Czarnobyla
Igor Kostin - fotograf z Czarnobyla
26 kwietnia 1986 roku, kilka godzin po wybuchu reaktora nr 4, nad elektrownią jądrową w Czarnobylu zawisa śmigłowiec. Już podczas lotu z Kijowa podróżujący nim...
212
5
Wspólne doświadczanie izolacji - Spitsbergen według Anny Musiałówny
Wspólne doświadczanie izolacji - Spitsbergen według Anny Musiałówny
Próba przeczekania wiatru, to nowa publikacja Fundacji Archeologia Fotografii, w której zawarto selekcję zdjęć Anny Musiałówny, wykonanych podczas jej trzymiesięcznego pobytu w krainie...
107
0
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula Trevora
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula...
Paul Trevor od kilkudziesięciu lat fotografuje mieszkańców londyńskiego East Endu. Właśnie ukazała się pierwsza książka z serii poświęconej kultowej dzielnicy. Pozycja...
24
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)