Historyczne zdjęcia w kolorze. Album "Retrographic" to wyjątkowa podróż w przeszłość fotografii

Autor: Maciej Luśtyk

20 Listopad 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć czerń i biel ma swój niezaprzeczalny urok, koloryzacje starych fotografii zawsze cieszą się zainteresowaniem, głównie dlatego, że nadają wydarzeniom z przeszłości bardziej rzeczywisty wymiar. Teraz kolekcję ikonicznych pokolorowanych kadrów możemy oglądać w albumie Retrographic.

Zdania fotografów na temat zasadności kolorowania starych, czarno-białych zdjęć są zapewne podzielone, mimo to koloryzacje cieszą się niesłabnącą popularnością, a w internecie znajdziemy dziesiątki, jeśli nie setki poradników, tłumaczących jak rozpocząć swoją przygodę z tym oryginalnym hobby. Rzadko kiedy jednak prace, które wyszły spod ręki kolorystów publikowane są poza przestrzenią wirtualną.

Zmienia to album Retrographic: History's Most Exciting Images Transformed Into Living Color, który prezentuje nam niektóre z najbardziej znanych historycznych zdjęć, w zupełnie nowej, kolorowej odsłonie. Książka powstała z inicjatywy kuratora i członka Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego (Royal Photographic Society), Micheala D. Carolla, a za poszczególne koloryzacje odpowiedzialni są zarówno amatorzy jak i zawodowi retuszerzy.

120 historycznych kadrów ukazanych na nowo

 

Na 192 stronach książki zaprezentowano 120 zdjęć, wśród których znajdziemy wiele kadrów, które na dobrze zakorzeniły się już w zbiorowej świadomości oglądających - ujęcie żołnierzy wznoszących amerykańską flagę na górze Suribachi podczas bitwy o Iwo Jimę autorstwa Joego Rosenthala, poparzona napalmem wietnamska dziewczynka uwieczniona przez Nicka Uta czy nagrodzona Pulitzerem fotografia Malcolma Browne’a, przedstawiająca płonącego mnicha, to tylko niektóre z historycznych obrazów ukazanych w albumie.

Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładowych koloryzacji pochodzących z publikacji.

fot. Nick Ut, kol. Matt Loughrey

fot. Matt Zimmerman, kol. Matt Loughrey

fot. Joe Rosenthal, kol. Matt Loughrey

The Beatles w ringu z Muhammadem Alim, kol. Matt Loughrey

fot. Timothy O'Sullivan, kol. Mads Madsen

fot. John T. Daniels, pierwszy lot braci Wright, kol. Jared Enos

One Times Square, 1903, kol. Patty Alison

Cena i dostępność

Fotografie zamieszczone w książce opatrzone zostały opisami, a całość poprzedza obszerny wstęp autorstwa ambasadora Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego, Jeffa Vickersa. Album w twardej oprawie dostępny jest do kupienia za pośrednictwem serwisu Amazon w cenie niecałych 25 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem amazon.com i na stronie facebookowej projektu.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)