Adobe Scribbler - koloryzacja monochromatycznych zdjęć w ułamku sekundy

0
Michał Chrzanowski
23 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Adobe pracuje nad nową technologią służącą do efektywnej i natychmiastowej koloryzacji zdjęć. Scribbler to „interaktywny system generowania obrazów opartych na głębokiej nauce”. Na razie ta technologia jest w początkowej fazie testów, jednak otrzymane efekty mogą robić wrażenie.

Koloryzowanie monochromatycznych fotografii od pewnego czasu staje się coraz popularniejszym zajęciem. Niestety, aby osiągnąć zamierzone efekty trzeba posiadać sporo umiejętności oraz poświęcić dużo godzin na edycję zdjęć w programach graficznych. W zapoznaniu się z tą niełatwą techniką mogą pomóc liczne tutoriale, które można znaleźć w sieci. Jednak coraz więcej firm i naukowców pracuje nad specjalnymi programami zdolnymi do automatycznego kolorowania czarno-białych zdjęć.

Teraz do tego grona dołączyło także Adobe, które zaprezentowało narzędzie Scribbler. - Patrzymy na rozwiązanie w swojej bardzo wczesnej fazie. Może ono (ale nie musi) być w przyszłości zintegrowane z naszymi produktami graficznymi - powiedzieli projektanci.

Koloryzacja zdjęć w ułamku sekundy

Adobe Scribbler to inteligentny i „szybko uczący się” program, który został opracowany między innymi przy użyciu technologii Adobe Sensei. Naukowcom udało się stworzyć system, który jest w stanie odpowiednio dobrać barwy i tony, tak by edytowane zdjęcie wyglądało możliwe naturalnie. Na razie jednak jest to melodia przyszłości. Jak mogliście już zauważyć na powyższym filmie, program jest dopiero w początkowej fazie testów, a otrzymane efekty są dalekie od ideału - choć imponować może szybkość i precyzja koloryzacji.

Podczas konferencji Adobe, Scribbler użyto głównie do koloryzacji portretów. Jednak firma chce, aby program był skuteczny również z innymi typami i dziedzinami fotografii - co zresztą pokrótce pokazano w czasie prezentacji. Program był w stanie nie tylko pokolorować szkice, lecz także nadać barwy i fakturę różnym obiektom (przykład na projekcie damskiej torebki). Takie narzędzie - odpowiednio rozwinięte - może być w przyszłości wykorzystywane przez grafików lub projektantów mody, dla których sam proces koloryzacji będzie zdecydowanie krótszy niż w przypadku manualnej edycji w Photoshopie.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2020 - automatyczne selekcje, kolorowanie czarno-białych zdjęć, retusz skóry i wiele więcej
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2020 - automatyczne selekcje, kolorowanie...
Nie każdy potrzebuje kombajnu w postaci pełnych wersji programów Photoshop czy Lightroom. Dla osób nie zajmujących się obróbką zdjęć i filmów zawodowo, Adobe ma...
24
0
Exposure X5 - alternatywa dla Lightrooma staje się coraz lepsza
Exposure X5 - alternatywa dla Lightrooma staje się coraz lepsza
Nowa generacja edytora RAW, który dla wielu może stać się zastępstwem dla Lightrooma wprowadza szereg nowości, w tym między innymi zaawansowane funkcje maskowania i...
11
0
Nadciąga znaczne usprawnienie funkcji Content-Aware Fill w Photoshopie
Nadciąga znaczne usprawnienie funkcji Content-Aware Fill w Photoshopie
Wypełnienie z uwzględnieniem zawartości, lub jak kto woli Content-Aware Fill, to funkcja której działanie w ostatnim czasie zaczęło zakrawać o magię. Programiści...
19
0
Powiązane artykuły