W poszukiwaniu koloru - wystawa zdjęć Włodzimierza Kałdowskiego, jednego z pionierów polskiej fotografii barwnej

0
Redakcja Fotopolis
23 Kwiecień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na wyjątkową wystawę Włodzimierza Kałdowskiego - pioniera polskiej fotografii barwnej, twórcę ponad 150 filmów popularnonaukowych i dokumentalistę życia dolnośląskiej stolicy. Otwarcie już w piątek, 27 kwietnia.

Włodzimierz Kałdowski urodził się w 1923 roku w Bydgoszczy, tam też zdobywał pierwsze doświadczenia fotograficzne. Do dziś zdjęcia jego autorstwa wykonane w 1939 roku na ulicach rodzinnego miasta są cennym dokumentem historii Polski. W czasach, gdy za posiadanie aparatu fotograficznego groziła śmierć, szesnastoletni Włodzimierz Kałdowski z ukrycia fotografował żołnierzy Wermachtu wkraczających do Bydgoszczy. W 1942 roku trafił do obozu pracy w Elblągu, i również tam udało mu się przemycić swój aparat. Fotografował przez całe życie nie rozstając się z aparatem.

Obok fotografowania pasjonował go również film. Po kamerę sięgnął w latach 50, będąc już we Wrocławiu. Filmował m.in. Wrocław i życie jego mieszkańców. Zrealizował ponad 150 filmów popularnonaukowych i turystycznych. Do Wrocławia przyjechał na studia, które ukończył w 1953 roku na Politechnice Wrocławskiej na Fototechnice obroną pracy dyplomowej z zakresu fotografii barwnej. W 1957 roku zorganizował pracownię filmową w Instytucie Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego, a w latach 1964-1972 wykładał technikę filmową i fotografię w Akademii Wychowania Fizycznego i Technikum Zawodowym. Od 1973 roku kierował Pracownią Dokumentacji Fotografii Naukowej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

fot. Włodzimierz Kałdowski, Plac Uniwersytecki, lata 60. XX wieku

Przez przeszło pięćdziesiąt lat niestrudzenie dokumentował wrocławski krajobrazu i najważniejsze chwile z życia dolnośląskiej stolicy. Jednak na szczególną uwagę zasługują również jego prekursorskie eksperymenty fotograficzne, które po przeprowadzce do Wrocławia w 1946 roku stały się coraz częstszym motywem jego twórczości. Przede wszystkim interesował się jednak fotografią barwną, którą wykonywał jako jeden z pierwszych fotografów w Polsce.

Wiele z jego prac eksperymentalnych przywodzi na myśl współczesną fotografię, z tą różnicą, że do tych zaskakujących efektów barwnych bądź światłocieniowych Włodzimierz Kałdowski dochodził w swojej ciemni, warsztatowo wypróbowując nowe pomysły. Dlatego ta część jego dorobku stawia go w gronie tych fotografów, którzy w latach 60 i 70. XX wieku zmienili nasze myślenie o fotografii. Włodzimierz Kałdowski brał udział w ponad 40 wystawach krajowych i zagranicznych, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia.

Tekst: Marzena Smolak, kurator wystawy

fot. Włodzimierz Kałdowski, Gerbery, 1976

Kiedy i gdzie?

Wystawę będzie można oglądać od piątku, 27 kwietnia 2018 roku do 17 czerwca, w Pałacu Królewskim, przy ul. Kazimierza Wielkiego 35 we Wrocławiu. Bilety w cenach 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

Więcej informacji o wystawie znajdziecie pod adresem muzeum.miejskie.wroclaw.pl.

 

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do zespołu Fotopolis!
Dołącz do zespołu Fotopolis!
Interesujesz się fotografią, kręcą cię nowinki sprzętowe, a praca w mediach to twój wymarzony kierunek? Dołącz do naszego zespołu! Aktualnie poszukujemy redaktorów i pracownika działu...
0
0
Zatrzymaj się i zrób zdjęcie. Do wygrania nagrody o wartości 5500 zł
Zatrzymaj się i zrób zdjęcie. Do wygrania nagrody o wartości 5500 zł
Sklep e-oko.pl startuje z kolejnym kreatywnym konkursem fotograficznym. Tym razem chodzi o to, by ze zgiełku dnia codziennego wyłapać kadry, które pozwolą odetchnąć,...
14
2
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)