Nie żyje Pete Turner - ikona kolorowej fotografii

Nie żyje Pete Turner - ikona kolorowej fotografii

Pete Turner był jednym z pierwszych mistrzów kolorowej fotografii. Amerykański fotograf przez lata zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł w wieku 83 lat.

Pete Turner to jedna z legend współczesnej fotografii. Urodził się w Albany (Nowy York) w 1934 roku. W 1956 roku ukończył Rochester Institute of Technology. Światu dał się poznać jako fotograf, który potrafił genialnie zapanować nad kolorem. - Prawdziwy mistrz, który manipuluje barwami - tak o Turnerze mówią jego koledzy po fachu. Przez lata współpracował branżą muzyczną, a efektem są liczne okładki płyt, między innymi największych tuz jazzu.

- Fotografowie robią zdjęcia kamerami; Pete tworzy fotografie wyobraźnią. Przed nim nie było nic nowoczesnego w fotografii. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem jedno z jego zdjęć, uderzyło mnie ono tak, jakbym był rażony piorunem - powiedział Eric Meola, fotograf.

dokument poświęcony pracy Turnera zrealizowany przez George Eastman House

W 2000 roku został wybrany jednym z 20 najbardziej wpływowych fotografów wszech czasów. Liczne fotografie Turnera znajdują się między innymi w International Center of Photography, Tokyo Metropolitan Museum of Photography i George Eastman House.

Pete Turner odszedł w wieku 83 lat. Jak podaje The New York Times, fotograf zmarł w swoim domu w Long Island. Przez lata walczył z ciężkim nowotworem.

Więcej informacji, w tym zdjęć, znajdziecie na stronie www.peteturner.com.

zdjęcie główne: PETE TURNER STUDIO (1970)

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Oto „Zimna Wojna“ jakiej nie znasz. Zobacz kulisy planu filmowego na wyjątkowej wystawie zdjęć Łukasza Bąka
19 Lut 2019
W czasie, kiedy za oceanem ekipa filmowa będzie się przygotowywać do gali w Dolby Theatre, na trzecim piętrze Domu Towarowego Mysia 3 w Warszawie, zostanie otwarta wystawa zdjęć Łukasza Bąka „Zimna Wojna - Fotografie”. Wernisaż już 24 lutego.
0
Panasonic Lumix TZ95 - 30-krotny zoom optyczny w kieszonkowym wydaniu
19 Lut 2019
Panasonic Lumix TZ95 To kolejny reprezentant kompaktów z linii TZ. Nowy model może okazać się ciekawą propozycją dla osób poszukujących funkcjonalnych rozwiązań zamkniętych w niewielkim i wszechstronnym aparacie.
0
Panasonic Lumix FZ1000 II - 16-krotny zoom optyczny w ergonomicznym korpusie
19 Lut 2019
1-calowa matryca o rozdzielczości 20,1 Mp, stabilizowany zoom o ekwiwalencie 25-400 mm, filmowanie w 4K i usprawniona ergonomia dobrze znanego korpusu - oto Panasonic Lumix FZ1000 II.
1
Kosmo Foto Mono - panchromatyczny film teraz także do średniego formatu
18 Lut 2019
Popularność panchromatycznego filmu Kosmo Foto Mono 35 mm sprawiła, że producent postanowił rozpocząć także produkcję w wersji 120 do średnioformatowych aparatów.
0