Nie żyje Pete Turner - ikona kolorowej fotografii

Nie żyje Pete Turner - ikona kolorowej fotografii

Pete Turner był jednym z pierwszych mistrzów kolorowej fotografii. Amerykański fotograf przez lata zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł w wieku 83 lat.

Pete Turner to jedna z legend współczesnej fotografii. Urodził się w Albany (Nowy York) w 1934 roku. W 1956 roku ukończył Rochester Institute of Technology. Światu dał się poznać jako fotograf, który potrafił genialnie zapanować nad kolorem. - Prawdziwy mistrz, który manipuluje barwami - tak o Turnerze mówią jego koledzy po fachu. Przez lata współpracował branżą muzyczną, a efektem są liczne okładki płyt, między innymi największych tuz jazzu.

- Fotografowie robią zdjęcia kamerami; Pete tworzy fotografie wyobraźnią. Przed nim nie było nic nowoczesnego w fotografii. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem jedno z jego zdjęć, uderzyło mnie ono tak, jakbym był rażony piorunem - powiedział Eric Meola, fotograf.

dokument poświęcony pracy Turnera zrealizowany przez George Eastman House

W 2000 roku został wybrany jednym z 20 najbardziej wpływowych fotografów wszech czasów. Liczne fotografie Turnera znajdują się między innymi w International Center of Photography, Tokyo Metropolitan Museum of Photography i George Eastman House.

Pete Turner odszedł w wieku 83 lat. Jak podaje The New York Times, fotograf zmarł w swoim domu w Long Island. Przez lata walczył z ciężkim nowotworem.

Więcej informacji, w tym zdjęć, znajdziecie na stronie www.peteturner.com.

zdjęcie główne: PETE TURNER STUDIO (1970)

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Monza AirCross 2, Mini-S I Slypod - rozwiązania dla entuzjastów filmowania
19 Kwi 2019
AirCross 2, gimbal do lustrzanek i bezlusterkowców, Mini-S, stabilizator do smartfonów i Slypod, zmotoryzowany monopod - oto trzy nowości firmy Gudsen, które poszerzają ofertę linii Moza.
0
Fotograficzna Publikacja Roku 2019 czeka na zgłoszenia
19 Kwi 2019
Trwa nabór do siódmej edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Swoje propozycje tytułów, w których fotografia zajmuje centralne miejsce, możecie nadsyłać do 15 maja.
0
PHOTO-MATCH - rusza nabór do przeglądu portfolio w ramach Fotofestiwalu
19 Kwi 2019
To nietypowa, wciąż udoskonalana formuła przeglądu. Kładziemy w niej nacisk na networking, publiczne wystąpienia oraz równą rolę kuratorów i artystów” - mówią organizatorzy. Zgłoszenia do 17 maja.
0
Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE AF Macro - do makro i do portretu. Niedroga alternatywa dla obiektywu Sony
19 Kwi 2019
Użytkownicy systemu Sony E mają powód do radości. Ofertę obiektywów wzbogacił właśnie wyjątkowo ciekawy i stosunkowo niedrogi obiektyw z linii FiRIN, który zachwycić ma zarówno portrecistów, jak i miłośników makro.
0