Nie żyje Pete Turner - ikona kolorowej fotografii

0
Michał Chrzanowski
25 Wrzesień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Pete Turner był jednym z pierwszych mistrzów kolorowej fotografii. Amerykański fotograf przez lata zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł w wieku 83 lat.

Pete Turner to jedna z legend współczesnej fotografii. Urodził się w Albany (Nowy York) w 1934 roku. W 1956 roku ukończył Rochester Institute of Technology. Światu dał się poznać jako fotograf, który potrafił genialnie zapanować nad kolorem. - Prawdziwy mistrz, który manipuluje barwami - tak o Turnerze mówią jego koledzy po fachu. Przez lata współpracował branżą muzyczną, a efektem są liczne okładki płyt, między innymi największych tuz jazzu.

- Fotografowie robią zdjęcia kamerami; Pete tworzy fotografie wyobraźnią. Przed nim nie było nic nowoczesnego w fotografii. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem jedno z jego zdjęć, uderzyło mnie ono tak, jakbym był rażony piorunem - powiedział Eric Meola, fotograf.

dokument poświęcony pracy Turnera zrealizowany przez George Eastman House

W 2000 roku został wybrany jednym z 20 najbardziej wpływowych fotografów wszech czasów. Liczne fotografie Turnera znajdują się między innymi w International Center of Photography, Tokyo Metropolitan Museum of Photography i George Eastman House.

Pete Turner odszedł w wieku 83 lat. Jak podaje The New York Times, fotograf zmarł w swoim domu w Long Island. Przez lata walczył z ciężkim nowotworem.

Więcej informacji, w tym zdjęć, znajdziecie na stronie www.peteturner.com.

zdjęcie główne: PETE TURNER STUDIO (1970)

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
W wieku 94 lat odszedł fotograf Robert Frank, którego ikoniczna publikacja “The Americans” na zawsze zmieniła krajobraz fotograficznego dokumentu.
401
0
Powiązane artykuły