Naukowcy opracowali program, który zamieni czarno-białe zdjęcia w kolorowe fotografie

Naukowcy opracowali program, który zamieni czarno-białe zdjęcia w kolorowe fotografie

Koloryzacja monochromatycznych obrazów może być żmudna i czasochłonna. Jednak za sprawą programu opracowanego przez Richarda Zhanga cały proces może zająć kilka chwil, a efekty mogą być naprawdę zdumiewające.

Mogłoby się wydawać, że kolorowanie czarno-białych zdjęć jest wyjątkowo łatwym zadaniem. Niestety nadanie barw fotografiom, które zostały zapisane w monochromatycznych tonach jest znacznie trudniejszym wyczynem. Aby osiągnąć zamierzony efekt trzeba posiadać nie lada umiejętności oraz poświęcić sporo godzin na edycję w Photoshopie. Jednak z pomocą mogą przyjść specjalnie zaprojektowane „szybko uczące się“ programy, które bazują na sztucznej inteligencji.

Rok temu zespół naukowców z Uniwersytety w Kalifornii, pod przewodnictwem Richarda Zhanga opracował Algoritmię - system zdolny do automatycznego kolorowania czarno-białych zdjęć. Mimo, że program okazał się funkcjonalny, to wciąż było sporo rzeczy, które można było usprawnić. Teraz naukowcy zaprezentowali nowy program, dzięki któremu możemy otrzymać naprawdę zaskakujące i imponujące efekty.

 

Pierwowzór programu był w pełni automatyczny. Jednak jego najnowsza odsłona pozwala nam na znacznie więcej, dzięki czemu mamy większy wpływ na końcowy efekt. Kiedy zaimportujemy czarno-białe zdjęcia aplikacja dokona natychmiastowej koloryzacji. Następnie na fotografii będziemy mogli zaznaczyć dowolną liczbę markerów i za pomocą odpowiednich funkcji poddać obraz jeszcze bardziej szczegółowej edycji.

Trzeba przyznać, że technologia robi wrażenie. Jednak w niektórych sytuacjach wciąż będziemy mogli zauważyć pewne niedoskonałości i niedociągnięcia. Jedno jest pewne, dzięki programowi opracowanemu przez Zhanga możemy zaoszczędzić sporo czasu. Proces koloryzacji będzie zdecydowanie krótszy niż w przypadku manualnej edycji w Photoshopie.

Szczegółowe informacje na temat działania sytemu znajdziecie na stronie richzhang.github.io. Jeśli sami chcecie wypróbować funkcjonalność programu, to ten jest już dostępny do bezpłatnego pobrania. Swoimi efektami koloryzacji monochromatycznych zdjęć podzielcie się w komentarzach.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0