Naukowcy opracowali program, który zamieni czarno-białe zdjęcia w kolorowe fotografie

Naukowcy opracowali program, który zamieni czarno-białe zdjęcia w kolorowe fotografie

Koloryzacja monochromatycznych obrazów może być żmudna i czasochłonna. Jednak za sprawą programu opracowanego przez Richarda Zhanga cały proces może zająć kilka chwil, a efekty mogą być naprawdę zdumiewające.

Mogłoby się wydawać, że kolorowanie czarno-białych zdjęć jest wyjątkowo łatwym zadaniem. Niestety nadanie barw fotografiom, które zostały zapisane w monochromatycznych tonach jest znacznie trudniejszym wyczynem. Aby osiągnąć zamierzony efekt trzeba posiadać nie lada umiejętności oraz poświęcić sporo godzin na edycję w Photoshopie. Jednak z pomocą mogą przyjść specjalnie zaprojektowane „szybko uczące się“ programy, które bazują na sztucznej inteligencji.

Rok temu zespół naukowców z Uniwersytety w Kalifornii, pod przewodnictwem Richarda Zhanga opracował Algoritmię - system zdolny do automatycznego kolorowania czarno-białych zdjęć. Mimo, że program okazał się funkcjonalny, to wciąż było sporo rzeczy, które można było usprawnić. Teraz naukowcy zaprezentowali nowy program, dzięki któremu możemy otrzymać naprawdę zaskakujące i imponujące efekty.

 

Pierwowzór programu był w pełni automatyczny. Jednak jego najnowsza odsłona pozwala nam na znacznie więcej, dzięki czemu mamy większy wpływ na końcowy efekt. Kiedy zaimportujemy czarno-białe zdjęcia aplikacja dokona natychmiastowej koloryzacji. Następnie na fotografii będziemy mogli zaznaczyć dowolną liczbę markerów i za pomocą odpowiednich funkcji poddać obraz jeszcze bardziej szczegółowej edycji.

Trzeba przyznać, że technologia robi wrażenie. Jednak w niektórych sytuacjach wciąż będziemy mogli zauważyć pewne niedoskonałości i niedociągnięcia. Jedno jest pewne, dzięki programowi opracowanemu przez Zhanga możemy zaoszczędzić sporo czasu. Proces koloryzacji będzie zdecydowanie krótszy niż w przypadku manualnej edycji w Photoshopie.

Szczegółowe informacje na temat działania sytemu znajdziecie na stronie richzhang.github.io. Jeśli sami chcecie wypróbować funkcjonalność programu, to ten jest już dostępny do bezpłatnego pobrania. Swoimi efektami koloryzacji monochromatycznych zdjęć podzielcie się w komentarzach.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18