Naukowcy opracowali program, który zamieni czarno-białe zdjęcia w kolorowe fotografie

Naukowcy opracowali program, który zamieni czarno-białe zdjęcia w kolorowe fotografie

Koloryzacja monochromatycznych obrazów może być żmudna i czasochłonna. Jednak za sprawą programu opracowanego przez Richarda Zhanga cały proces może zająć kilka chwil, a efekty mogą być naprawdę zdumiewające.

Mogłoby się wydawać, że kolorowanie czarno-białych zdjęć jest wyjątkowo łatwym zadaniem. Niestety nadanie barw fotografiom, które zostały zapisane w monochromatycznych tonach jest znacznie trudniejszym wyczynem. Aby osiągnąć zamierzony efekt trzeba posiadać nie lada umiejętności oraz poświęcić sporo godzin na edycję w Photoshopie. Jednak z pomocą mogą przyjść specjalnie zaprojektowane „szybko uczące się“ programy, które bazują na sztucznej inteligencji.

Rok temu zespół naukowców z Uniwersytety w Kalifornii, pod przewodnictwem Richarda Zhanga opracował Algoritmię - system zdolny do automatycznego kolorowania czarno-białych zdjęć. Mimo, że program okazał się funkcjonalny, to wciąż było sporo rzeczy, które można było usprawnić. Teraz naukowcy zaprezentowali nowy program, dzięki któremu możemy otrzymać naprawdę zaskakujące i imponujące efekty.

 

Pierwowzór programu był w pełni automatyczny. Jednak jego najnowsza odsłona pozwala nam na znacznie więcej, dzięki czemu mamy większy wpływ na końcowy efekt. Kiedy zaimportujemy czarno-białe zdjęcia aplikacja dokona natychmiastowej koloryzacji. Następnie na fotografii będziemy mogli zaznaczyć dowolną liczbę markerów i za pomocą odpowiednich funkcji poddać obraz jeszcze bardziej szczegółowej edycji.

Trzeba przyznać, że technologia robi wrażenie. Jednak w niektórych sytuacjach wciąż będziemy mogli zauważyć pewne niedoskonałości i niedociągnięcia. Jedno jest pewne, dzięki programowi opracowanemu przez Zhanga możemy zaoszczędzić sporo czasu. Proces koloryzacji będzie zdecydowanie krótszy niż w przypadku manualnej edycji w Photoshopie.

Szczegółowe informacje na temat działania sytemu znajdziecie na stronie richzhang.github.io. Jeśli sami chcecie wypróbować funkcjonalność programu, to ten jest już dostępny do bezpłatnego pobrania. Swoimi efektami koloryzacji monochromatycznych zdjęć podzielcie się w komentarzach.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
3
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0