Naukowcy opracowali program, który zamieni czarno-białe zdjęcia w kolorowe fotografie

9

Autor: Michał Chrzanowski

22 Maj 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Koloryzacja monochromatycznych obrazów może być żmudna i czasochłonna. Jednak za sprawą programu opracowanego przez Richarda Zhanga cały proces może zająć kilka chwil, a efekty mogą być naprawdę zdumiewające.

Mogłoby się wydawać, że kolorowanie czarno-białych zdjęć jest wyjątkowo łatwym zadaniem. Niestety nadanie barw fotografiom, które zostały zapisane w monochromatycznych tonach jest znacznie trudniejszym wyczynem. Aby osiągnąć zamierzony efekt trzeba posiadać nie lada umiejętności oraz poświęcić sporo godzin na edycję w Photoshopie. Jednak z pomocą mogą przyjść specjalnie zaprojektowane „szybko uczące się“ programy, które bazują na sztucznej inteligencji.

Rok temu zespół naukowców z Uniwersytety w Kalifornii, pod przewodnictwem Richarda Zhanga opracował Algoritmię - system zdolny do automatycznego kolorowania czarno-białych zdjęć. Mimo, że program okazał się funkcjonalny, to wciąż było sporo rzeczy, które można było usprawnić. Teraz naukowcy zaprezentowali nowy program, dzięki któremu możemy otrzymać naprawdę zaskakujące i imponujące efekty.

 

Pierwowzór programu był w pełni automatyczny. Jednak jego najnowsza odsłona pozwala nam na znacznie więcej, dzięki czemu mamy większy wpływ na końcowy efekt. Kiedy zaimportujemy czarno-białe zdjęcia aplikacja dokona natychmiastowej koloryzacji. Następnie na fotografii będziemy mogli zaznaczyć dowolną liczbę markerów i za pomocą odpowiednich funkcji poddać obraz jeszcze bardziej szczegółowej edycji.

Trzeba przyznać, że technologia robi wrażenie. Jednak w niektórych sytuacjach wciąż będziemy mogli zauważyć pewne niedoskonałości i niedociągnięcia. Jedno jest pewne, dzięki programowi opracowanemu przez Zhanga możemy zaoszczędzić sporo czasu. Proces koloryzacji będzie zdecydowanie krótszy niż w przypadku manualnej edycji w Photoshopie.

Szczegółowe informacje na temat działania sytemu znajdziecie na stronie richzhang.github.io. Jeśli sami chcecie wypróbować funkcjonalność programu, to ten jest już dostępny do bezpłatnego pobrania. Swoimi efektami koloryzacji monochromatycznych zdjęć podzielcie się w komentarzach.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
16
2
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Dziś chyba nikt nie ma już wątpliwości, że przyszłość postprodukcji będzie opierać się o funkcje AI, wytrenowane za pomocą sieci neuronowych. Okazuje się jednak, że...
36
1
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Dziś Adobe udostępniło aktualizację aplikacji Lightroom Classic do wersji 10. Wraz z nią otrzymujemy wiele ciekawych usprawnień, w tym chyba najważniejszy zaawansowany...
36
0
Powiązane artykuły