Naukowcy opracowali program, który zamieni czarno-białe zdjęcia w kolorowe fotografie

Naukowcy opracowali program, który zamieni czarno-białe zdjęcia w kolorowe fotografie

Koloryzacja monochromatycznych obrazów może być żmudna i czasochłonna. Jednak za sprawą programu opracowanego przez Richarda Zhanga cały proces może zająć kilka chwil, a efekty mogą być naprawdę zdumiewające.

Mogłoby się wydawać, że kolorowanie czarno-białych zdjęć jest wyjątkowo łatwym zadaniem. Niestety nadanie barw fotografiom, które zostały zapisane w monochromatycznych tonach jest znacznie trudniejszym wyczynem. Aby osiągnąć zamierzony efekt trzeba posiadać nie lada umiejętności oraz poświęcić sporo godzin na edycję w Photoshopie. Jednak z pomocą mogą przyjść specjalnie zaprojektowane „szybko uczące się“ programy, które bazują na sztucznej inteligencji.

Rok temu zespół naukowców z Uniwersytety w Kalifornii, pod przewodnictwem Richarda Zhanga opracował Algoritmię - system zdolny do automatycznego kolorowania czarno-białych zdjęć. Mimo, że program okazał się funkcjonalny, to wciąż było sporo rzeczy, które można było usprawnić. Teraz naukowcy zaprezentowali nowy program, dzięki któremu możemy otrzymać naprawdę zaskakujące i imponujące efekty.

 

Pierwowzór programu był w pełni automatyczny. Jednak jego najnowsza odsłona pozwala nam na znacznie więcej, dzięki czemu mamy większy wpływ na końcowy efekt. Kiedy zaimportujemy czarno-białe zdjęcia aplikacja dokona natychmiastowej koloryzacji. Następnie na fotografii będziemy mogli zaznaczyć dowolną liczbę markerów i za pomocą odpowiednich funkcji poddać obraz jeszcze bardziej szczegółowej edycji.

Trzeba przyznać, że technologia robi wrażenie. Jednak w niektórych sytuacjach wciąż będziemy mogli zauważyć pewne niedoskonałości i niedociągnięcia. Jedno jest pewne, dzięki programowi opracowanemu przez Zhanga możemy zaoszczędzić sporo czasu. Proces koloryzacji będzie zdecydowanie krótszy niż w przypadku manualnej edycji w Photoshopie.

Szczegółowe informacje na temat działania sytemu znajdziecie na stronie richzhang.github.io. Jeśli sami chcecie wypróbować funkcjonalność programu, to ten jest już dostępny do bezpłatnego pobrania. Swoimi efektami koloryzacji monochromatycznych zdjęć podzielcie się w komentarzach.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13