Naukowcy pracują nad programem, który automatycznie pokoloruje czarno-białe zdjęcia

0

Autor: Maciej Luśtyk

1 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Zastanawialiście się jak wyglądałyby zdjęcia klasyków fotografii w kolorze? Niektórzy czasem podejmują się czasochłonnego procesu własnoręcznego kolorowania zdjęć, ale być może już niedługo operacje takie wykonamy jednym kliknięciem.

Kolorowanie czarno-białych zdjęć i filmów cieszy się sporą popularnością. W ostatnich latach w telewizji oglądać mogliśmy kolorowe wersje kultowych, starych polskich filmów, a całkiem niedawno, złożony z materiałów archiwalnych film Powstanie Warszawskie. Wiele osób podejmuje się prób kolorowania czarno-białych fotografii, jest to jednak proces czasochłonny. Być może jednak już niebawem najnowsze programy graficzne będą pozwalały na wykonanie takich operacji za pomocą jednego kliknięcia.

Zespół naukowców z uniwersytetu Berkeley, pod przewodnictwem doktoranta Richarda Zhanga pracuje nad systemem, który automatycznie pokoloruje czarno białe obrazy. Mogłoby się wydawać, że sprawa jest prosta, przywrócenie koloru zdjęciom jest jednak dużo trudniejsze niż jego usunięcie. Podobne systemy powstawały już wcześniej, jednak wymagały dużej ingerencji użytkownika. Ten, „wytrenowany” na ponad milionie kolorowych zdjęć, jest w pełni automatyczny i pozwala na osiągnięcie dużo bardziej realistycznych rezultatów.

Aby sprawdzić skuteczność swojego projektu, naukowcy przedstawili grupie badawczej zdjęcia pokolorowane przez program w zestawieniu z tymi pokolorowanymi przez ludzi i prosili o wskazanie właściwych. W około 20% przypadków oglądający nie byli wstanie rozpoznać koloryzacji stworzonych przez komputer.

Trzeba przyznać, że technologia robi wrażenie, nawet mimo widocznych niedoskonałości. Prawdopodobnie już niedługo podobne funkcje znajdziemy nawet w naszych smartfonach. Pozostaje tylko pytanie czy coś takiego jest komukolwiek potrzebne. Na pewno podobny system pozwoli zminimalizować koszta związane ze wspomnianą na początku koloryzacją filmów, jeśli jednak chodzi o fotografię wolelibyśmy żeby to, co jest czarno-białe, takim pozostało.

Szczegółowe informacje na temat działania sytemu znajdziecie na stronie richzhang.github.io. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą też samemu wypróbować jego funkcjonalność.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
22
1
Powiązane artykuły