Wydarzenia
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Szybki drenaż akumulatorów to obecnie jeden z największych problemów aparatów bezlusterkowych, ale być może już niedługo powstaną baterie o kilkudziesięciokrotnie większej wydajności.
Technologia idzie naprzód w zastraszającym tempie, palącym problemem pozostaje jednak kwestia zasilania coraz bardziej zaawansowanych urządzeń. Stare telefony komórkowe na jednym ładowaniu potrafiły niekiedy wytrzymać tydzień, w przypadku nowoczesnych smartfonów normą jest, że po ładowarkę musimy sięgać codziennie. Sytuację tę obserwujemy także na rynku fotograficznym.
O ile w lustrzankach udało się zoptymalizować akumulatory i pobór mocy względem fotograficznej pracy, to już w przypadku aparatów bezlusterkowych sprawa ma się dużo gorzej. Mało który aparat tego typu pozwoli nam na komfortową pracę bez konieczności pamiętania o zabieraniu ze sobą zestawu zapasowych baterii.
Być może jednak już niebawem zapomnimy, że kwestia zasilania urządzeń elektronicznych kiedykolwiek stanowiła problem. A to za sprawą nowych ogniw, opracowanych przez grupę naukowców z Uniwesytetu Kalifornijskiego, pod przewodnictwem doktorantki Mya’i Le Thai.
Pomysł naukowców zakłada zastąpienie standardowych, używanych obecnie w produkcji akumulatorów anod grafitowych nanowłóknami, pozwalającymi potencjalnie uzyskać większą gęstość energii, szybszy czas ładowania i lepszy przepływ prądu. Idea nie jest nowa, problemem do tej pory pozostawała jednak wytrzymałość takiego rozwiązania. Włókna były łamliwe, a większość tego typu akumulatorów oferowała żywotność raptem kilku tysięcy cykli.
Jednak podczas eksperymentów ze złotymi, pokrytymi tlenkiem magnezu nanowłóknami, umieszczonymi w nadającym konstrukcji giętkości żelu polimerowym, naukowcom udało się stworzyć ogniwo wytrzymujące nawet kilkaset tysięcy cykli.
Nowe rozwiązanie ma oferować prawie 30-krotnie lepsze wyniki od obecnie stosowanych akumulatorów. Co więcej podczas trwającego 3 miesiące testu wytrzymałościowego (200 tys. cykli) nie zauważono spadku w pojemności czy wydajności nowego ogniwa.
Wynalazek Mya’i Le Thai może oznaczać rewolucję dla branży elektronicznej i koniec problemów z zasilaniem urządzeń, na których bazuje współczesny świat. Pozostaje czekać aż rozwiązaniem zainteresuje się któryś z wiodących producentów. Osobną kwestią jest opłacalność produkcji ogniw nowego typu. Rynek akumulatorów to intratny biznes, a wprowadzenie wysoce wydajnych i bezawaryjnych baterii mogłoby wywołać na nim niemałe zamieszanie.
Więcej informacji o nowych akumulatorach znajdziecie w w oficjalnej publikacji naukowców oraz pod adresem news.uci.edu.