Superkondensatory sprawią, że w kilka sekund naładujemy baterię na wiele dni

0

Autor: Maciej Luśtyk

24 Listopad 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Jeśli istnieje jakaś część branży technologicznej, która zdaje się nie nadążać za galopującym rozwojem, z pewnością jest nią rynek baterii i akumulatorów. Jednak rewolucja może czaić się tuż za rogiem. Tak przynajmniej myślą naukowcy z University of Central Florida.

Wyobraźcie sobie, że podłączacie sartfona lub aparat do ładowarki tylko na kilka sekund, by móc intensywnie używać go przez kilka kolejnych dni. Brzmi jak marzenie? Okazuje się, że technologia, która może rozpocząć rewolucję w branży baterii i akumulatorów już puka do naszych drzwi. A wszystko to za sprawą nowo opracowanych superkondensatorów, stworzonych przez zespół badaczy z University of Central Florida.

W odróżnieniu od standardowych baterii, ogniwa opracowane przez naukowców bazują na „dwuwymiarowych” nanomateriałach o grubości zaledwie kilku atomów, które gromadzą elektrony na swojej powierzchni, co pozwala na szybki przepływ energii i błyskawiczne ładowanie. Do tej pory problemem był jednak rozmiar takich akumualtorów, który znacznie przekraczał to, co do zaoferowania mają standardowe baterie litowo-jonowe.

Nowy typ kondensatorów, opracowany w University of Central Florida

Badacze wpadli więc na pomysł owinięcia wspomnianych materiałów na 1-wymiarowe nanoprzewody o dużej przewodności, co pozwala zachować właściwości wspomnianych superkondensatorów, znacznie przy tym zmniejszając ich rozmiary.

Jak mówią naukowcy, stworzony przez nich prototyp po 30 tys. cykli ładowań i rozładowań nie przejawiał oznak zużycia, oferując przy tym 20-krotnie większą pojemność niż obecnie używane akumulatory.

W przypadku małej elektroniki, nasze ogniwa przebijają wszystkie dotychczasowe rozwiązania pod względem pojemności, wytrzymałości i stabilności. Jeśli bateria twojego smartfona byłaby zbudowana w oparciu o nasze superkondensatory, kilka sekund wystarczyłoby, żeby naładować go na cały tydzień - mówi Nitin Choudhary z UCF.

Nie należy się jednak spodziewać, że nowa technologia zostanie wykorzystana w praktyce w najbliższym czasie. Dokonanie naukowców to na razie jedynie bardzo wczesny prototyp, o którego opatentowanie będą się dopiero starać. A biorąc pod uwagę to, że mimo wieści o rewolucyjnych technologiach, które docierały do nas na przestrzeni ostatnich lat, żadna realna rewolucja jeszcze się na tym polu nie dokonała, musimy brać pod uwagę ewentualność, że superkondensatorów w użyciu możemy równie dobrze nie zobaczyć nigdy. Miejmy jednak nadzieję, że to one będą właśnie wyjątkiem od reguły i zapoczątkują nową erę urządzeń elektronicznych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem ucf.edu.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rok 2020 na półmetku - rynek aparatów wrócił do poziomu sprzed ery cyfrowej i nie zanosi się na poprawę
Rok 2020 na półmetku - rynek aparatów wrócił do poziomu sprzed ery cyfrowej i nie zanosi się na...
Rynek fotograficzny znajduje się w recesji od przeszło dekady. Teraz jednak kryzys przekracza kolejną barierę. Czy producenci będą w stanie poradzić sobie w nowych...
1
0
Fujifilm partnerem fotograficznym Orlen Super Race
Fujifilm partnerem fotograficznym Orlen Super Race
Wyścigi samochodowe to moc emocji i adrenaliny, brawurowe przejazdy, to także doskonałe warunki na uchwycenie wyjątkowych kadrów. Właśnie dlatego sprzęt Fujifilm...
0
1
Kodak przerzuca się na produkcję leków. 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu jednego dnia
Kodak przerzuca się na produkcję leków. 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu jednego dnia
Niegdysiejszy gigant fotograficzny otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 765 mln dolarów, które pomoże firmie dokonać strategicznego przebranżowienia.
29
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)