Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Koniec problemów z zasilaniem. Nadchodzą dwa razy bardziej wydajne akumulatory

2

Autor: Maciej Luśtyk

22 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Szybki drenaż baterii to dziś chyba największa bolączka coraz bardziej zaawansowanych urządzeń elektrycznych. To też jeden z głównych powodów hamujących fotografów przed przesiadką na bezlusterkowce. Już niedługo.

Nasze podręczne urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety i aparaty fotograficzne ewoluują z zawrotną prędkością, z roku na rok oferując nam coraz więcej ciekawych możliwości. Jedynym elementem, który za tym rozwojem ciągle nie może nadążyć są akumulatory. Nadal większość smartfonów musimy ładować przynajmniej raz na dobę, a chęć całodniowego fotografowania nowoczesnym bezlusterkowcem oznacza konieczność zabrania ze sobą zestawu zapasowych ogniw. Sytuacja ta jednak już niebawem ma zmienić się na lepsze.

W kwietniu informowaliśmy Was o pracach nad oferującymi kilkudziesięciokrotnie większą wydajność akumulatorami, do których budowy wykorzystano grafitowe nanowłókna. Zanim jednak zobaczymy wykorzystanie technologii w praktyce minie jeszcze dobrych kilka lat. Dużo bliżej małej rewolucji na rynku akumulatorów jest firma Solid Energy Systems, która już w listopadzie planuje wypuszczenie na rynek akumulatora litowo-metalowego, który oferować ma dwa razy większą wydajność niż standardowe, używane powszechnie ogniwa litowo-jonowe.

 

Działający prototyp udało się opracować naukowcom z MIT. Choć użycie tego typu akumulatorów było rozważane od dawna problem stanowiło szybkie przegrzewanie się ogniw i drastyczny spadek żywotności przy kolejnych cyklach ładowania. Problemy te udało się obejść zamieniając tradycyjną anodę metalową folią, która nie dość, że jest w stanie pomieścić więcej jonów to jeszcze zajmuje sporo mniej miejsca.

W rezultacie bateria o takich samych rozmiarach jak standardowy akumulator litowo-jonowy będzie oferować dwa razy większą wydajność. Ale technologii można będzie użyć także w celu zmniejszenia rozmiary akumulatora, pozostając przy tej samej co wcześniej wydajności.

 

Pierwsze tego typu akumulatory mają znaleźć zastosowanie w dronach, ale ich adaptacja na rynek elektroniki użytkowej, a przede wszystkim aparatów jest tylko kwestią czasu. Pomóc ma w tym fakt, że do produkcji ogniw litowo-metalowych nie trzeba będzie modyfikować linii produkcyjnych wykorzystywanych do wytwarzania obecnych na rynku akumulatorów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem solidenergysystems.com oraz na news.mit.edu.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
110
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)