Koniec problemów z zasilaniem. Nadchodzą dwa razy bardziej wydajne akumulatory

Autor: Maciej Luśtyk

22 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Szybki drenaż baterii to dziś chyba największa bolączka coraz bardziej zaawansowanych urządzeń elektrycznych. To też jeden z głównych powodów hamujących fotografów przed przesiadką na bezlusterkowce. Już niedługo.

Nasze podręczne urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety i aparaty fotograficzne ewoluują z zawrotną prędkością, z roku na rok oferując nam coraz więcej ciekawych możliwości. Jedynym elementem, który za tym rozwojem ciągle nie może nadążyć są akumulatory. Nadal większość smartfonów musimy ładować przynajmniej raz na dobę, a chęć całodniowego fotografowania nowoczesnym bezlusterkowcem oznacza konieczność zabrania ze sobą zestawu zapasowych ogniw. Sytuacja ta jednak już niebawem ma zmienić się na lepsze.

W kwietniu informowaliśmy Was o pracach nad oferującymi kilkudziesięciokrotnie większą wydajność akumulatorami, do których budowy wykorzystano grafitowe nanowłókna. Zanim jednak zobaczymy wykorzystanie technologii w praktyce minie jeszcze dobrych kilka lat. Dużo bliżej małej rewolucji na rynku akumulatorów jest firma Solid Energy Systems, która już w listopadzie planuje wypuszczenie na rynek akumulatora litowo-metalowego, który oferować ma dwa razy większą wydajność niż standardowe, używane powszechnie ogniwa litowo-jonowe.

 

Działający prototyp udało się opracować naukowcom z MIT. Choć użycie tego typu akumulatorów było rozważane od dawna problem stanowiło szybkie przegrzewanie się ogniw i drastyczny spadek żywotności przy kolejnych cyklach ładowania. Problemy te udało się obejść zamieniając tradycyjną anodę metalową folią, która nie dość, że jest w stanie pomieścić więcej jonów to jeszcze zajmuje sporo mniej miejsca.

W rezultacie bateria o takich samych rozmiarach jak standardowy akumulator litowo-jonowy będzie oferować dwa razy większą wydajność. Ale technologii można będzie użyć także w celu zmniejszenia rozmiary akumulatora, pozostając przy tej samej co wcześniej wydajności.

 

Pierwsze tego typu akumulatory mają znaleźć zastosowanie w dronach, ale ich adaptacja na rynek elektroniki użytkowej, a przede wszystkim aparatów jest tylko kwestią czasu. Pomóc ma w tym fakt, że do produkcji ogniw litowo-metalowych nie trzeba będzie modyfikować linii produkcyjnych wykorzystywanych do wytwarzania obecnych na rynku akumulatorów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem solidenergysystems.com oraz na news.mit.edu.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Po mocnym odbiciu w 2022 roku, rynek aparatów fotograficznych kontynuuje pozytywny trend i się stabilizuje. To dobra prognoza na najbliższe lata, choć te mogą przynieść też masę...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)