Koniec problemów z zasilaniem. Nadchodzą dwa razy bardziej wydajne akumulatory

2

Autor: Maciej Luśtyk

22 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Szybki drenaż baterii to dziś chyba największa bolączka coraz bardziej zaawansowanych urządzeń elektrycznych. To też jeden z głównych powodów hamujących fotografów przed przesiadką na bezlusterkowce. Już niedługo.

Nasze podręczne urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety i aparaty fotograficzne ewoluują z zawrotną prędkością, z roku na rok oferując nam coraz więcej ciekawych możliwości. Jedynym elementem, który za tym rozwojem ciągle nie może nadążyć są akumulatory. Nadal większość smartfonów musimy ładować przynajmniej raz na dobę, a chęć całodniowego fotografowania nowoczesnym bezlusterkowcem oznacza konieczność zabrania ze sobą zestawu zapasowych ogniw. Sytuacja ta jednak już niebawem ma zmienić się na lepsze.

W kwietniu informowaliśmy Was o pracach nad oferującymi kilkudziesięciokrotnie większą wydajność akumulatorami, do których budowy wykorzystano grafitowe nanowłókna. Zanim jednak zobaczymy wykorzystanie technologii w praktyce minie jeszcze dobrych kilka lat. Dużo bliżej małej rewolucji na rynku akumulatorów jest firma Solid Energy Systems, która już w listopadzie planuje wypuszczenie na rynek akumulatora litowo-metalowego, który oferować ma dwa razy większą wydajność niż standardowe, używane powszechnie ogniwa litowo-jonowe.

 

Działający prototyp udało się opracować naukowcom z MIT. Choć użycie tego typu akumulatorów było rozważane od dawna problem stanowiło szybkie przegrzewanie się ogniw i drastyczny spadek żywotności przy kolejnych cyklach ładowania. Problemy te udało się obejść zamieniając tradycyjną anodę metalową folią, która nie dość, że jest w stanie pomieścić więcej jonów to jeszcze zajmuje sporo mniej miejsca.

W rezultacie bateria o takich samych rozmiarach jak standardowy akumulator litowo-jonowy będzie oferować dwa razy większą wydajność. Ale technologii można będzie użyć także w celu zmniejszenia rozmiary akumulatora, pozostając przy tej samej co wcześniej wydajności.

 

Pierwsze tego typu akumulatory mają znaleźć zastosowanie w dronach, ale ich adaptacja na rynek elektroniki użytkowej, a przede wszystkim aparatów jest tylko kwestią czasu. Pomóc ma w tym fakt, że do produkcji ogniw litowo-metalowych nie trzeba będzie modyfikować linii produkcyjnych wykorzystywanych do wytwarzania obecnych na rynku akumulatorów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem solidenergysystems.com oraz na news.mit.edu.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Volvo twierdzi, że zdjęcia upublicznione na Instagramie można dowolnie wykorzystywać
Volvo twierdzi, że zdjęcia upublicznione na Instagramie można dowolnie wykorzystywać
Jeżeli śledzicie branżowe afery, z pewnością słyszeliście już o sprawie, jaką amerykański fotograf wytoczył marce Volvo, za bezprawne wykorzystanie jego zdjęć na...
13
1
10 tys. złotych za sesję zdjęciową w SN to dużo? Jeden z fotografów to policzył
10 tys. złotych za sesję zdjęciową w SN to dużo? Jeden z fotografów to policzył
Od kilku dni media informacyjne żyją tematem kosztownej sesji zdjęciowej dla Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Czy jednak biorąc pod uwagę realia pracy...
44
13
Canon na dobre stracił zdjęcia i filmy użytkowników chmury. Gorzki start platformy image.canon
Canon na dobre stracił zdjęcia i filmy użytkowników chmury. Gorzki start platformy image.canon
Kilka dni temu fotograficzna chmura image.canon uległa awarii, w wyniku czego serwis utracił część plików z bazy magazynowania długoterminowego. Serwis wrócił do...
93
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)