GP ReCyko+ Pro Photo Flash - sprawdzamy profesjonalne akumulatorki do lamp błyskowych

24 Kwi 2017
GP ReCyko+ Pro Photo Flash - sprawdzamy profesjonalne akumulatorki do lamp błyskowych

Na rynek wchodzą właśnie nowe akumulatorki zaprojektowane specjalnie do lamp błyskowych. Sprawdzamy ich możliwości!

Firma GP znana jest z produkcji wysokiej jakości baterii i akumulatorków, a jej produkty chętnie wykorzystywane są także przez fotografów. Teraz z myślą o nich opracowała nowy akumulatorek niklowo-wodorkowy (Ni-MH) typu AA. Oznaczony zielonym paskiem dołącza on do serii profesjonalnej ReCyko+ Pro. GP ReCyko+ Pro Photo Flash został specjalnie zaprojektowany do zasilania lamp błyskowych. Nowe baterie charakteryzują się bardzo wysoką pojemnością 2600 mAh i mają dać profesjonalnym lampom flash przysłowiowego kopa, oferując krótki czas ładowania między błyskami i znacznie większą liczbę błysków, niż standardowe akumulatorki.

Niestety odbywa się to kosztem ich żywotności. O ile modele GP ze srebrnym paskiem z serii Pro mogą wytrzymać nawet 1500 cykli, te najnowsze – z paskiem zielonym – tylko 300 ładowań. Wydaje się to mało, ale nawet jeśli będziemy ładować je raz dziennie, wystarczą nam praktycznie na cały rok. Z kolei nieużywane przez rok po naładowaniu potrafią zachować aż 80% energii. Oczywiście nie byliśmy w stanie sprawdzić dokładnie jak zachowują się na przestrzeni tygodni i miesięcy, ale przekonaliśmy się już, jak spisują się podczas zdjęć.

Do szybkiego sprawdzenia możliwości nowych akumulatorków wykorzystaliśmy jedną z najbardziej zaawansowanych lamp błyskowych na rynku, model Canon Speedlite 600EX II-RT.

GP ReCyko+ Pro Photo Flash są ładowane fabrycznie i po wyjęciu z opakowania od razu mogą zostać użyte. Po włożeniu płynnie zasilały lampę, a zdjęcia można było wykonywać w jednostajnych odstępach czasu, ale przez pierwsze dwie minuty błyskania lampa wyzwoliła się z pełną mocą 33 razy, a całkowita pojemność akumulatorków wystarczyła na mniej niż 250 błysków. To wyniki bardzo dobre, ale nie najwyższych lotów. Jednak już po pierwszym pełnym naładowaniu, akumulatorki pokazały na co je stać...

Przez dwie minuty udało się błysnąć bez zadyszki aż 43 razy z pełną mocą lampy. Dla porównania: ze standardowymi akumulatorkami GP 2700 mAh NiMH lampa błysnęła w tym czasie 28 razy. Analogiczny 2-minutowy test, ale przy minimalnej sile błysku (1/128 pełnej mocy lampy), GP ReCyko+ Pro Photo Flash zdały z wynikiem 41 zdjęć, a tańsze modele GP już tylko 26 zdjęć (po kolejnych 2 minutach zaledwie 18) - dużo szybciej zaczęły więc tracić moc.

W sumie przy pełnym naładowaniu nowe akumulatorki wystarczyły aż na blisko 370 błysków z pełną mocą lampy (w przypadku innych lamp wyniki mogą się różnić). Jedynie przy ostatnich 20-30 zdjęciach przerwy między błyskami zaczęły jednostajnie rosnąć od kilkunastu do 30 sekund, co sugerowało ich wyczerpywanie się. Do tego momentu jednak lampa ładowała się płynnie, błyskając regularnie. Nowe akumulatorki GP ReCyko+ Pro Photo Flash nie zawodzą i oferują naprawdę wysoki poziom zasilania!

Oczywiście aby zapewnić trwałość nowym akumulatorkom, należy ładować je przy pomocy odpowiedniej ładowarki. Istotne jest, aby wyposażona była w układ mikroprocesorowy, umożliwiający monitorowanie prądu oraz napięcia ładowania, a także zmianę tych parametrów w zależności od akumulatorów.

Do najnowszych “paluszków“ producent zaleca używanie m.in. GP USB Rapid Charger U421, która ładuje je w czasie około 3 godzin, w zależności od stanu pojedynczych ogniw. To lekka i kompaktowa ładowarka o stylowym wyglądzie. Wyposażona jest w 4 wskaźniki LED, które monitorują przebieg pracy ładowarki i rozpoznają wadliwe bądź całkowicie uszkodzone akumulatory. Ładowarka zapewnia także ochronę przed przebiegunowaniem, przegrzaniem i przeładowaniem. Jej zaletą jest także sposób zasilania, ma bowiem wielofunkcyjne złącze USB (powszechne w smartfonach). Może być więc zasilana nie tylko z sieci, ale i ładowana z laptopa czy powerbanku (lub ładowarką od smartfona). Takie uniwersalne rozwiązanie świetnie sprawdza się w podróży.

Rekomendowana cena detaliczna akumulatorków ReCyko+ Pro ma wynosić 70 zł. Nie jest więc wygórowana. Sprzedawane będą w zestawach po 4 sztuki. Na razie nie przewidziano pakietów sprzedażowych z ładowarką.

 

Komentarze
Polecane artykuły
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
12 Lip 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a zdjęcia Bartka Wierzbickiego, Grzegorza Tatara i Marcina Giby znalazły się w finałowej galerii.
1
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
1 Lip 2019
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Był nim Lewis Hine, a zdjęcia, które wykonał, po raz pierwszy uświadomiły problem opinii publicznej.
0
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
28 Cze 2019
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam surrealistyczną wizję Szanghaju. Goodwin lawiruje między fantazją a rzeczywistością, uwypuklając codzienne czynności Szanghajczyków, które kształtują kulturę i atmosferę miasta.
2
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
1