Baterie i kable Mathorn dla fotografów i filmujących - przegląd oferty [2024]

Autor: Krzysztof Mularczyk

2 Luty 2024
Artykuł na: 17-22 minuty

W swojej ofercie ma superwydajne zamienniki baterii do aparatów oraz wysokiej jakości kable do tetheringu. Nic więc dziwnego, że produkty Mathorn w ekspresowym tempie zdobyły uznanie rynku foto i wideo. Sprawdzamy, co dokładnie znajdziemy w portfolio nowego producenta.

Minął zaledwie rok od pojawienia się marki Mathorn na rynku, ale to wystarczyło tej firmie, by po pierwszych trzech bateriach do aparatów Canon, Nikon i Sony, stworzyć bogate portfolio wysokiej jakości akumulatorów i kabli do tetheringu.

Obecnie w ofercie Mathorn znajdziemy baterie do najpopularniejszych systemów fotograficznych i filmowych, takich marek jak Canon, Fujifilm, Nikon, Olympus/OM-System czy Sony. Do tego modele NP-F i V-mount, które zasilają szereg lamp LED i innych akcesoriów w segmencie wideo. Drugim filarem tego producenta są natomiast profesjonalne kable USB do tetheringu, które gwarantują stabilność i dużą prędkość przesyłu danych.

Dlaczego produkty tej marki zyskały popularność tak szybko? Odpowiedź jest prosta. Ale po kolei…

Mathorn wprowadza nową definicję zamiennika

Do niedawna, kupując zamiennik baterii do naszego aparatu, musieliśmy pogodzić się z faktem, że jego wydajność będzie wyraźnie mniejsza od oryginalnego, droższego ogniwa. Powszechnie utarło się bowiem, że skoro to zamiennik to musi być gorszy. Ale w sumie dlaczego “musi”?

Może właśnie z takiego pytania zrodziła się marka Mathorn, której twórcy postanowili wnieść na rynek nowe, świeże podejście do projektowania baterii. W efekcie rzetelnej pracy, skrupulatnych badań jakościowych i testów laboratoryjnych udało jej się wprowadzić na rynek wysokiej jakości baterie, które wydajnością - o czym przekonaliśmy się w praktyce - nawet przewyższają oryginalne ogniwa systemowe. Jednocześnie pozostają od nich dużo tańsze.

Baterie dla współczesnych twórców

Przy projektowaniu swoich baterii Mathorn uwzględnił czynnik, który jest rzadko brany pod uwagę przez producentów zamienników - rosnące możliwości sprzętu fotograficznego powodujące większe zapotrzebowanie na energię. Większość oferowanych dziś baterii zostało zaprojektowanych jeszcze w 2008 roku, kiedy filmowanie lustrzankami dopiero raczkowało, a szczytem możliwości technicznych były matryce 24 Mp.

Dziś filmowanie w rozdzielczości 8K czy fotografowanie z prędkością 15 kl/s w rozdzielczości 45 Mpix staje się standardem. Dlatego konieczne jest stosowanie nowoczesnych ogniw, przystosowanych do dużego obciążenia. Takie ogniwa pozwalają na dłuższą pracę aparatu, nie przegrzewają się i ich samorozładowanie się w czasie jest praktycznie niezauważalne.

Poza tym zastosowanie technologii litowo-jonowej NCR oraz licznych systemów zabezpieczeń sprawiły, że akumulatory oferują żywotność na poziomie 500 cykli pełnego ładowania i pełnego rozładowania. W dodatku tempo samoczynnego rozładowania baterii Mathorn wynosi zaledwie 0,5% pojemności na miesiąc.

Warto jeszcze dodać, że wszystkie modele mają pełny pakiet zabezpieczeń aktywnych i pasywnych chroniących baterię i sprzęt, do którego została zaprojektowana.

Zapomnij o ładowarce, czyli wbudowane USB-C

Charakterystyczną cechą wszystkich baterii Mathorn jest wbudowane gniazdo USB-C, które pozwala na bezpośrednie ładowanie. To przede wszystkim ogromna wygoda, bo uniezależnia nas od dedykowanej ładowarki i dostępu do zasilania sieciowego. Dzięki temu baterię do aparatu naładujemy nie tylko w klasyczny sposób dedykowaną ładowarką, ale też za pomocą powerbanku lub tą samą ładowarką co naszego smartfona. Co ważne, proces ładowania przez USB-C kontrolowany jest w całości przez baterię. To daje gwarancję wydajnego i bezpiecznego ładowania.

Wprzypadku akumulatorów NP-F i V-Mount Mathorn idzie o krok dalej. Oprócz zasilania np. paneli LED i innych urządzeń, mogą pełnić również funkcję prostego powerbanku.

Modele MB-701 (50 Wh) i MB-901 (77 Wh) z mocowaniem NP-F są wyposażone w złącze USB typu A o mocy 12 W oraz wskaźniki naładowania LED i LCD. Świetnie sprawdzają się przy zasilaniu małych i średnich panel LED oraz monitorów podglądowych.

Bateria MB-V99 z mocowaniem V-mount zdecydowanie wykracza poza fotograficzne zastosowania. Posiada rozbudowany moduł zasilający, który wspiera standard PowerDelivery 65W (wejście/wyjście) oraz najpopularniejsze protokoły szybkiego ładowania stosowane w telefonach. Całości dopełnia wyświetlacz OLED, za pomocą którego można sprawdzić aktualny pobór mocy, napięcie i prąd ładowania.

Kable do tetheringu dla profesjonalistów

Mathorn to także pierwsza marka, która zaproponowała tańsze, ale równie dobre jakościowo rozwiązania do tetheringu, jako alternatywę dla dotychczasowego “monopolisty” w tym zakresie. Tak jak w przypadku bateriii, tak i kabli, kieruje się bezkompromisowymi rozwiązaniami, które mają sprostać wymaganiom stawianym przez profesjonalistów, a jednocześnie być w zasięgu portfela przeciętnego miłośnika fotografowania i filmowania.

Kable Mathorn MTC oferują szybki i stabilny transfer danych pomiędzy aparatem i komputerem. Wykonane w standardzie USB 3.2 Gen2x1 gwarantują nominalną prędkość przesyłu danych na poziomie 10 Gbit/s (1200MB/s). W praktycznym zastosowaniu tak wysoki transfer danych pozwala na przykład przesłać serię 10 nieskompresowanych plików RAW wykonanych aparatem Sony A1 (ok. 102 MB każdy) w czasie zaledwie 1 sekundy.

Producent zadbał też o odpowiednie wykonanie i ergonomię. Przewody i wtyczki wykonane są z lekkiego tworzywa PVC o zwiększonej elastyczności oraz odporności na mechaniczne uszkodzenia. Zaprojektowane specjalnie do aparatów mają ergonomiczne uchwyty oraz amortyzowane złącza chroniące gniazdo. Poza tym, z myślą o różnych zastosowaniach oraz wygodzie obsługi, wszystkie modele z serii MTC dostępne są w wersjach z wtyczkami prostymi i kątowymi (90 stopni).

Wszystkie rodzaje kabli dostępne są w wersjach o długości 2 lub 5 m oraz w dwóch kolorach: ArcticBlue charakteryzuje się bardzo dobrą widocznością w słabym oświetleniu i na białym tle, a uniwersalna Magenta z kolei, jest dobrze widoczna we wszystkich środowiskach studyjnych. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że kolor kabla to nie tylko estetyka, ale i bezpieczeństwo oraz wygoda zarządzania.

Baterie i kable Mathorn - przegląd oferty

Baterie do aparatów, kamer i akcesoriów foto-wideo oraz kable i akcesoria do tetheringu. Oto, jakie dokładnie produkty znajdziemy w portfolio marki Mathorn.

Mathorn: Baterie Standard
Wydajne zamienniki
Cena: od 99 zł

W tej serii znalazły się wydajne zamienniki baterii do najbardziej popularnych aparatów na rynku:

- Nikon EN-EL14a (model Mathorn MB-111 o pojemności 1100 mAh),
- Nikon EN-EL15C (model Mathorn MB-211/MB-211A o pojemności 2250 mAh),
- Canon LP-E6NH (model Mathorn MB-201 o pojemności 2250 mAh),
- Sony NP-FW50 (model Mathorn MB-121 o pojemności 1100 mAh),
- Sony NP-FZ100 (model Mathorn MB-121 o pojemności 2250 mAh),
- Fujifilm NP-W126S (model Mathorn MB-131 o pojemności 1100 mAh).

Każdy z tych modeli przystosowany jest do pracy pod dużym obciążeniem, także przy filmowaniu w 8K i superszybkich zdjęciach seryjnych w dużej rozdzielczości. Wszystkie zapewniają wyraźnie mniejsze nagrzewanie i wysoką wydajność, a przy tym bardzo długi czas samorozładowania (poniżej 0,5% pojemności na miesiąc) i wydłużoną aż o 60% żywotność względem baterii niskoprądowych - wytrzymują nawet 500 cykli pełnego ładowania i pełnego rozładowania.

Każda z baterii Standard może być ładowana na dwa sposoby: za pomocą klasycznej ładowarki dedykowanej lub poprzez wbudowane w jednostkę złącze USB-C. To niezwykle wygodne rozwiązanie!

Dowiedz się więcej...

 

Mathorn: Baterie Ultimate
Jeszcze większa wydajność
Cena: 199 zł

Ultimate to specjalna klasa baterii marki Mathorn, powstała na bazie przełomowej technologii. Wszystkie modele z tej serii wykorzystują nowo zaprojektowane ogniwa o rzeczywistej pojemności aż 2400 mAh. Dzięki temu mogą oferować ponad 15% dłuższy czas pracy w porównaniu do baterii Mathorn Standard o pojemności 2250 mAh, ale także nawet 10% dłuższy czas pracy od baterii dedykowanych przez producentów. W tej serii znajdziemy następujące zamienniki baterii:

- Nikon EN-EL15C (model Mathorn MB-212/MB-212A o pojemności 2400 mAh),
- Canon LP-E6NH (model Mathorn MB-202 o pojemności 2400 mAh),
- Sony NP-FZ100 (model Mathorn MB-222 o pojemności 2400 mAh),
- OM System BLX-1 (model Mathorn MB-242 o pojemności 2400 mAh),
- Fujifilm NP-W235 (model Mathorn MB-232 o pojemności 2400 mAh).


Mimo dużej pojemności każdy z tych modeli zapewnia żywotność na poziomie 500 cykli, bardzo długi czas samorozładowania oraz doskonałą kontrolę termiczną i wysoką wydajność pod dużym obciążeniem, takim jak filmowanie 8K czy najszybsze tryby seryjne. Każdy z modeli Ultimate ma także wbudowane złącze USB-C do bezpośredniego ładowania.

Dowiedz się więcej...

 

Mathorn: Baterie NP-F
Zamienniki z funkcją powerbanku
Cena: od 190 zł

NP-F to popularny typ baterii, którymi zasilanych jest wiele lamp LED czy monitorów poglądowych. Mathorn oferuje dwa modele z tej serii.

Mniejszy MB-701 o pojemności 6700 mAh wykorzystuje cztery wysokowydajne ogniwa litowo-jonowe Panasonic NCR18650B, pozwalając zasilać urządzenia o mocy do 50 W.

Większy MB-901 to z kolei zamiennik modelu NP-F970. Ma wbudowany czytelny wyświetlacz kontrolny i opiera się na sześciu wysokowydajnych ogniwach litowo-jonowych LG INR18650MJ1 o łącznej pojemności 10500 mAh i energii 77 Wh.

Oba modele gwarantują żywotność na poziomie 500 cykli i mogą być ładowane w sposób tradycyjny lub poprzez wbudowany port USB-C (MB-901 ma dodatkowo port USB Micro). Poza tym mogą służyć jako powerbank. Wbudowane złącze wyjściowe USB typu A o wydajności prądowej 2.4 A i mocy 12 W pozwala ładować inne urządzenia, gdziekolwiek jesteś.

Dowiedz się więcej...

 

Mathorn: Bateria V-Mount
Superkompaktowy akumulator
Cena: od 899 zł

Mathorn MB-V99 to jeden z najbardziej kompaktowych i funkcjonalnych akumulatorów z mocowaniem V na rynku. W jego konstrukcji zastosowano osiem wysokowydajnych ogniw litowo-jonowych LG o łącznej pojemności 6800 mAh i energii 99 Wh, a nawet wyświetlacz OLED. Całość zamknięto w smukłej obudowie o wymiarach zaledwie 10×7,5×5 cm i wadze 540 gramów.

Oprócz podstawowej funkcjonalności wynikającej z obecności złącza V-mount i dwóch złącz D-TAP, bateria wyposażona jest w dwa porty USB o dużej mocy: typu A (Out) i typu C (In/Out). Port USB typu A w akumulatorze zapewnia moc do 24 W i służy wyłącznie do zasilania innych urządzeń. Z kolei dwukierunkowy port USB Type-C działa w trybie Power Delivery i przeznaczony jest zarówno do zasilania innych urządzeń, jak i ładowania samego akumulatora MB-V99, z mocą aż 65 W w obu kierunkach. W efekcie można wykorzystać ten akumulator jako superwydajny power bank, zarówno w studiu, jak i w podróży. Można nim ładować nie tylko aparaty, smartfony czy tablety, ale nawet laptopy wyposażone w funkcję ładowania USB-C.

Dowiedz się więcej...

 

Mathorn MTC: kable do tetheringu
Bezpieczne połączenie i szybki przesył
Cena: od 79 zł

Mathorn MTC to seria fotograficznych kabli w standardzie USB 3.2 Gen2x1 przeznaczonych do profesjonalnego tetheringu w studiu i w plenerze. Dzięki zastosowaniu przewodów i złącz o wysokiej przewodności oraz podwójnego ekranowania linii sygnałowych, zapewniają one transfer dochodzący do 1200 MB/s, nawet na dystansie 5 metrów.

W ofercie znajdziemy cztery typy kabli w wersjach o długości 2 lub 5 metrów:

- kabel USB-A – USB-C
- kabel USB-C – USB-C
- kabel USB-A – USB Micro B
- kabel USB-C – USB Micro B

Ponadto każdy z modeli dostępny jest w wersji standardowej lub z wtykiem USB-C / USB Micro B “złamanym” pod kątem 90 stopni. Ta wersja bywa często wygodniejsza i bezpieczniejsza w użyciu, bo przewód bardziej “przylega” do aparatu.

Oprócz zastosowań w tetheringu, kable mogą być stosowane do zasilania i ładowania urządzeń. W przypadku modeli z wtykiem USB Micro B dopuszczalne obciążenie kabla wynosi 15 W (5V, 3A), natomiast USB-A – USB-C i USB-C – USB-C obsługują 60 W (20V, 3A).

Dowiedz się więcej...

 

Mathorn MCP-1: płytka kablowa
Bezpieczne połączenie i szybki przesył
Cena: od 100 zł

O tym bardzo przydatnym elemencie tetheringu i streamingu często się zapomina. Mathorn MCP-1 Titanium Arca-swiss to lekka, uniwersalna płytka szybkiego montażu pozwalająca unieruchomić kabel USB lub HDMI podłączony do aparatu. Dzięki niej złącza kabla i aparatu chronione są przed nadmiernym naprężeniem oraz przypadkowym wyłamaniem.

Blok płytki został precyzyjnie wyfrezowany z jednego kawałka aluminium w technologii CNC, a następnie wykończony metodą anodowania na kolor tytanowy. Kanały kablowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby unieruchomić kable o średnicy od 4 do 6.5 mm bez ryzyka ich nadmiernego ściśnięcia i złamania.

Oczywiście MCP-1 może być stosowana jako zwykła płytka statywowa do codziennego fotografowania. Ma wymiary 80 x 38 mm i jest kompatybilna ze wszystkimi głowicami standardu Arca-swiss na rynku. Dla wygody użytkowania śruba płytki wyposażona jest w slot na monetę oraz chowany uchwyt.

Dowiedz się więcej...

 

Dlaczego warto używać produktów Mathorn?

Teraz już znamy odpowiedź na postawione we wstępie pytanie. Mathorn starannie przykłada się do tworzenia produktów o wysokiej specyfikacji technicznej. Stosuje nowoczesne komponenty, wprowadza innowacyjne rozwiązania i pilnuje rygorystycznych norm. Dzięki temu wprowadzone przez niego na rynek baterie i kable oferują bezkompromisową na dzisiejsze czasy wydajność za stosunkowo niską cenę. A przy tym obok kolorów kabli Mathorn nie da się przejść obojętnie - przyciągają wzrok i wyróżniają się w każdym studiu.

Oczywiście marka Mathorn nie spoczywa na laurach. Producent obiecuje ciągły rozwój technologiczny obecnych produktów i poszerzenie oferty o baterie kompatybilne z kolejnymi urządzeniami. W planach ma także dalszy rozwój akcesoriów do transmisji danych.

Artykuł został przygotowany we współpracy z marką Mathorn

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Świetne lampy i akcesoria w dobrej cenie - sprawdź z nami ofertę GlareOne
Świetne lampy i akcesoria w dobrej cenie - sprawdź z nami ofertę GlareOne
Marzeniem każdego fotografa i filmowca są trwałe i niedrogie akcesoria oświetleniowe. I wygląda na to, że to marzenie jest w stanie spełnić GlareOne. Przeglądamy ofertę polskiej...
12
Wakacyjny niezbędnik, czyli fotograficzne gadżety na letnie wyjazdy - część 2
Wakacyjny niezbędnik, czyli fotograficzne gadżety na letnie wyjazdy - część 2
Oto 2 część naszej corocznej check-listy sprzętu, dzięki której przywieziesz z wakacyjnych wypraw wspaniałe zdjęcia i odkryjesz nowe możliwości. Bo wypełnione wolnym czasem i wydarzeniami...
18
Nie trać czasu i pieniędzy na kitowy zoom. Oto najlepsze propozycje na pierwszy obiektyw
Nie trać czasu i pieniędzy na kitowy zoom. Oto najlepsze propozycje na pierwszy obiektyw
Kupiłeś aparat i z przerażeniem stwierdzasz, że lepsze zdjęcia nadal robi twój smartfon? Jeśli nadal korzystasz z dołączonego do zestawu zoomu, jak najszybciej wymień go na stałkę i...
24
Powiązane artykuły