Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Koniec problemów z backupem. Ten szklany dysk przechowa wszystkie Wasze zdjęcia przez 14 mld lat

1

Autor: Maciej Luśtyk

17 Luty 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Przechowywanie danych to jeden z największych problemów z jakimi zmagają się współcześni fotografowie. Póki co, trudno o idealne rozwiązanie. Przełomem może być nowa technologia, która pozwoli bezpiecznie przechować 360 terabajtów informacji na szklanym dysku wielkości monety.

Bezpieczna archiwizacja danych to jedna z najbardziej palących kwestii nie tylko w sferze fotografii, ale całego cyfrowego świata, który z każdym rokiem zdaje rozwijać się coraz szybciej. Już teraz miewamy problemy z odtworzeniem płyt CD, które jeszcze kilka lat temu były standardem zapisu danych, nie mówiąc już o popularnych swojego czasu dyskietkach 3,5 cala. Dodatkowo większość znanych nam nośników z czasem ulega degradacji lub korozji. Modnym rozwiązaniem jest obecnie przechowywanie danych na serwerach “w chmurze”, w tym wypadku pojawiają się jednak pytania o bezpieczeństwo oraz czas przez jaki wybrana przez nas firma będzie oferować tego typu usługi. Nierzadko słyszymy przecież o zamykaniu podobnych serwisów.

Rewolucją w tym temacie mogą być szklane dyski o strukturze nanokrystalicznej, stworzone przez naukowców z angielskiego uniwersytetu Southampton. Dane zapisywane są na dyskach za pomocą lasera, na trzech warstwach, w tzw. technologii 5D, gdzie podczas odczytu oprócz położenia warstw w trójwymiarowej przestrzeni, znaczenie będzie mieć także ich rozmiar i orientacja.

Taki sposób zapisu pozwoli nam zapisać na jednym dysku aż 360 TB danych, co bez problemu powinno wystarczyć większości fotografów na zapisanie wszystkich zdjęć, jakie kiedykolwiek zrobili i to w formacie RAW. Do tego dyski mają odznaczać się wyjątkową trwałością - wytrzymają temperatury o wysokości 1000 °C i nie ulegną korozji przez 13,8 miliarda lat. Dość pokrzepiająca informacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że według obliczeń naukowców nasza planeta będzie nadawała się do zamieszkania jeszcze “jedynie” przez najbliższe 1,75-3 mld lat. To już jednak zupełnie osobny temat.

Na razie nowej technologii użyto do archiwizacji ważnych dokumentów, a w założeniu oferowana ma być muzeom i różnym instytucjom jako wyjątkowa alternatywa dla tradycyjnych sposobów zabezpieczenia zbiorów. Jej potencjał jest jednak dużo większy i prawdopodobnie w niedługim czasie zobaczymy jej implementacje na innych rynkach, w tym w obszarze usług skierowanych do fotografów. Na dzień dzisiejszy naukowcy szukają firm, które im w tym pomogą.

Więcej informacji znajdziecie na stronie southampton.ac.uk

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Na polskim rynku agencyjno-produkcyjnym dochodzi do ciekawej fuzji. Od teraz LAF AM i Masik Production bedą działać pod wspólnym szyldem Visual Crafters, który ma być...
3
0
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
33
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)