Samsung stworzył dysk SSD o pojemności 16 TB

Autor: Maciej Luśtyk

17 Sierpień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Niezawodność i szybkość dysków SSD przekonuje do siebie coraz więcej fotografów. Do tej pory oferowały one jednak stosunkowo niewielką pojemność, co ograniczało ich wykorzystanie pod względem backupu. Teraz jednak Samsung zaprezentował dysk o pojemności bagatela 16 TB.

Nowy dysk Samsung PM1633a to obecnie najbardziej pojemna pamięć SSD na rynku. Uzyskanie takiej pojemności było możliwe dzięki nowym, 256-gigabitowym kościom flash NAND. Dyski są dwa razy grubsze niż obecne konstrukcje wykorzystywane w laptopach, dlatego, przynajmniej początkowo, zamiast w komputerach fotografów, znajdą zastosowanie w rozwiązaniach przemysłowych. Zwłaszcza, że cena urządzenia ma oscylować w granicach 7 tys. dolarów.

Niemniej jednak jest to duży krok na drodze do udostępnienia użytkownikom bardziej pojemnych pamięci typu SSD, które za sprawą szybkości i większej niezawodności z pewnością prędzej lub później wyprą tradycyjne dyski twarde. Urządzenie o pojemności 16 TB dostępne w przystępnej cenie było by bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem pod względem backupu. Taka pojemność pozwoliłaby na pomieszczenie 305 tys. plików RAW z 50-megapikselowej lustrzanki Canon EOS 5DS lub 15 dni materiału 4K nagranego aparatem Panasonic Lumix GH4

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
Już w sierpniu w ofercie Focus Nordic pojawią się adaptery do digitalizacji negatywów fińskiej marki Valoi. To urządzenia, które pozwolą na wygodniejszą i szybszą digitalizację od...
9
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox wprowadza nową serię lamp Litemons RGB, które łączą dużą moc z możliwością wykorzystania pełnego spektrum barw RGB, oferując jeszcze większą wszechstronność pracy na planie.
1
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
Lomography prezentuje najnowszy analogowy film kolorowy ze swojej oferty. Materiał LomoChrome Color ’92 Sun-kissed zapewniać ma ciepłą kolorystykę i vintage’owy charakter zdjęć.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)