Samsung Polska: Nie wycofujemy się z rynku foto w Polsce

Autor: Maciej Luśtyk

27 Listopad 2015
Artykuł na: 4-5 minut
W ostatnich tygodniach świat obiegają plotki o rzekomym wycofywaniu się firmy Samsung z branży fotograficznej. Producent oficjalnie wycofuje się z rynku niemieckiego i angielskiego. O komentarz poprosiliśmy polskie przedstawicielstwo firmy.

Po raz pierwszy plotki o rzekomym porzuceniu rynku fotograficznego przez Samsunga dotarły do nas w połowie września. Producent szybko jednak wystosował oficjalne stanowisko, w którym zaprzeczał doniesieniom i zapewniał, że nie ma zamiaru zaprzestania produkcji sprzętu fotograficznego.

Jednak już miesiąc później, pod koniec października, koreański magazyn biznesowy Asiae poinformował o tym, że Samsung zawiesił prace nad nowymi aparatami, a pracowników za nie odpowiadających przydzielił do działów odpowiedzialnych za produkcję aparatów do smartfonów oraz optyki.

Na początku listopada usłyszeliśmy z kolei o wycofaniu z rynku europejskiego i australijskiego flagowego modelu Samsung NX1. “Staramy się szybko reagować na potrzeby rynku. Na razie wycofujemy model NX1 z rynku europejskiego, gdyż nie jest konkurencyjny wobec lepszych i bardziej zaawansowanych aparatów na rynku. Dotyczy to jednak tylko tego regionu i nie odzwierciedla sytuacji na innych rynkach. Będziemy dalej badać potrzeby rynku i dostosowywać swoje produkty tak, by pozostać konkurencyjnym we wschodzących niszach fotograficznych.” - brzmiało stanowisko Samsunga przekazane przez serwis EOSHD.

Warto przypomnieć, że mimo prawie półtora roku od premiery aparat ciągle nie pojawił się na polskim rynku. Dziś udało nam się dowiedzieć dlaczego. "Od kilku lat obserwujemy zmniejszający się rynek aparatów fotograficznych i akcesoriów. Niestety realia są takie, że wprowadzenie tak drogiego i zaawansowanego modelu po prostu nie jest usprawiedliwione finansowo. Pamiętajmy, że wprowadzenie na rynek oznacza olbrzymie nakłady m.in. na szkolenia, marketing, serwis, wsparcie. To decyzja lokalna, wynikająca z polskich uwarunkowań". - komentuje polskie przedstawicielstwo firmy.

Pojawiały się opinie, że być może Samsung porzuca system NX na rzecz nowych konstrukcji. Wygląda jednak na to, że kierując się wynikami finansowymi producent sukcesywnie, w całości wycofuje się z rynków fotograficznych w poszczególnych krajach. Tydzień temu świat fotograficzny obiegła informacja o wycofaniu się firmy z rynku niemieckiego. Tu tez do czynienia mieliśmy z podobnym jak wcześniej, lakonicznym oświadczeniem.

”Od pewnego czasu obserwowaliśmy w Niemczech słabnące zapotrzebowanie na aparaty cyfrowe, kamery i powiązane akcesoria. Starając się adaptować do potrzeb rynku, postanowiliśmy wycofać produkty fotograficzne ze sprzedaży i zaprzestać ich promocji. Decyzja ta dotyczy wyłącznie rynku niemieckiego”. - miało brzmieć oficjalne oświadczenie kierownictwa firmy przekazane niemieckiemu magazynowi Fotomagazin.


Dzisiaj dokładnie taką samą informację przekazały media brytyjskie. Producent twierdzi, że podobnie jak w przypadku Niemiec, jest to wyłącznie działanie lokalne. Nie rozwiewa to jednak narastających wątpliwości użytkowników z innych krajów. Również w Polsce wiele osób zdecydowało się na wejście w system producenta. O oficjalne stanowisko poprosiliśmy więc polskie przedstawicielstwo firmy Samsung.

”Rzeczywiście, kategoria foto nie jest już tak istotna jak kiedyś. Nic nam jednak nie wiadomo na temat planów wycofania się z rynku fotograficznego w Polsce. Trzeba podkreślić jedno – użytkownicy aparatów i akcesoriów fotograficznych produkcji Samsung mają zapewnione wsparcie i serwis swoich urządzeń.” - uspokaja Jerzy Łabuda z Samsung Polska

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon zaprezentował pierwszy typowo reporterski korpus bezlusterkowy. Aparat ma ma być nowoczesną alternatywą dla lustrzankowej serii EOS-1D X i pretenduje do miana...
10
 Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Długo wyczekiwany “No Time to Die” już wkrótce w kinach. Z tej okazji Leica przygotowała limitowaną wersję aparatu Q2, która stylistycznie nawiązuje do filmów o agencie 007.
12
Ricoh GR IIIx - ulubiony kompakt fotografów ulicznych teraz z obiektywem 40 mm
Ricoh GR IIIx - ulubiony kompakt fotografów ulicznych teraz z obiektywem 40 mm
Ricoh GR III to kompakt niemal idealny. Wiele osób zainteresowanych streetem czy dokumentem narzeka jednak na zbyt szerokie szkło. Specjalnie dla nich powstał wreszcie...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)